11 zásadních českých hudebních pořadů
Dává dnes televize dostatek prostoru muzice? Napohled to vypadá, že se hudebními relacemi hemžila naposled před dávnými časy, kdy měla čtyři až pět kanálů a internet rychlost střeleného šneka vydávajícího (pa)zvuky analogového modemu. Dnes podobné pořady známe hlavně z youtubu nebo jako podcasty (Garráž Honzy Křížka, ještě předtím třeba Reactor či Institut úzkosti). Je to ale skutečně tak? Napoví následující žebříček, i když nijak neanalyzuje, pouze připomíná. Festiwall tuhle neděli 8. září zavzpomíná na pořad Na Kloboučku. Vedle něj ale plnily úlohu dnešního Bandzonu i jiné. Zde je jedenáct nejdůležitějších, seřazených od nejstaršího po nejmladší.
1. Hitparáda (1990-1998)
Předchůdce dnešní Hitparády IFPI, založené na statistikách prodejů desek, byl na přelomu 80. a 90. let v televizi prakticky jedinou příležitostí slyšet novou muziku. Hitparádu sem tam zpestřila soutěž. Uváděl Martin Hrdinka.
2. Eso (1994-2009)
„Čágo bélo šílenci, zdraví nás vod srdce, / myslím, že ji vezmu útokem s ovladačem v ruce.“ Vůči divácké hitparádě, která je vynesla na vrchol, Chaozz rapoval dost macešsky. S první moderátorkou Terezou Pergnerovou totiž svého času žil Deph neboli Kato z Prago Union. Při moderacích se vystřídali ještě Leoš Mareš, Gábina Partyšová nebo Yemi A. D. . Opravdu šílená ale byla jen Tereza. Dnes znevýhodněným rodinám předává nové byty. V 90. letech a zkraje tisíciletí se však potýkala s drogovou závislostí, na jejímž základě vznikl celebrity vykořisťující pořad 13. komnata.
3. Medúza (1992-2012)
„Haló, tady Medúza!“ Divácká hitparáda se oddělila z Mini-Maxu moderovaného mladou Lucií Vondráčkovou. Asi nejvýraznější moderátorskou dvojicí byli Richard Krajčo a Aleš Juchelka. Kdo by to byl řekl, že oceňovaný herec Krajčo a moderátor převážně náboženských pořadů Juchelka (Exit 316, Křesťanský magazín) jednou přetáhne Chobotnice. Krajča jako pořadatele Kryštof kempů, Juchelku jako poslance-nestraníka za ANO.
4. Katovna (2000-2002)
Aktuální dění v kultuře a tedy i hudbě nevybíravě glosovala tato relace. Připravoval teatrolog Vladimír Just s autorem nactiutrhačných nekrologů Honzou Rejžkem. Občas je umravnil filozof, žák Jana Patočky Miroslav Petříček. Katovna inspirovala Divadlo Sklep k už legendárnímu představení Hřmění.
5. 60 (1996-1999)
Domácí hudební alternativa tolik prostoru dostala už jen v Paskvilu. Pořad režíroval a také vedl odborník na slovo vzatý Zdeněk Suchý, jinak též režisér klipů Buty, J.A.R. a Monkey Business, ale i několika epizod dokumentu Bigbít.
6. Paskvil (1997-2006)
Pro české puboše objevil Asian Dub Foundation, Underworld, Supercroo, Ghost in the Shell i smajlíky, názvu navzdory hodně dbal na vizuál a dokonce měl dávno před celou ČT svůj web. Rozhovory se zahraničními hvězdami tehdy sbírala Kateřina Bílková po pražských klubech: „Dneska ve spoustě rozhovorů (…) jenom čekáte komentář komentáře. My jsme tenkrát stáli na nule a z těch lidí jsme tahali základy. Ti lidi pookřáli: všimli si, že jsou v zemi, kde to zázemí nemají, a říkají věci, které si odvykli říkat.“
7. Noc s Andělem (1999-2008)
Publikum hudební talk show od začátku polarizoval excentrik Pavel Anděl a také kvalita zvuku i obrazu živých vystoupení. Zásadní pro objevitele nové muziky byla hlavně Malá noční hudba, velký klipový blok. Show ukončila až krize a související škrty v rozpočtu ČT.
8. Ladí neladí (2002-2011)
Ladí neladí diváci také často zazlívali kameru zbytečně „strženou“ energií koncertů. Rozdělovala také ojedinělá debata muzikantů s posluchači a kritikou, ale to lze spíš vyčítat diskutérům než erudovaným moderátorům, Petru Fialovi z Mňágy a řediteli Pohody Michalu Kaščákovi.
9. Pětka od Zellera / Pětka v Pomeranči
Protiváha Esa nakonec spolkla celý Pomeranč, tehdejší lifestylový magazín pro mládež, a zopakovala precedent Medúzy, že hitparádu ovládne kapela, která ji moderuje. Pořadu vládl železnou rukou Martin Zeller z Cocotte Minute. Z jeho hlavy též vzešla podrubrika Bizare placu, svérázný průřez čs. populární hudby ze skvostů typu Lešek Semelka nebo českých gánů, Nové růže.
10. Madhouse
Ještě než hudební Stanice O zmutovala v regulérní korporátní pandemonium, jehož duchu se zčásti vymyká talk show Drive uváděná Tonyou Graves, měla hned několik solidních žánrových pořadů. Z pětice Babylon o world music, Knokaut o klubové scéně, 5. element o hip hopu a rapu, Frisbee o elektronice a taneční muzice a Madhouse zmiňme ten poslední. Nové klipy vybíral a rozhovory vedl Michal Husák z Rocku & Popu.
11. Tečka páteční noci
Show pro všechny, kteří na konci pracovního týdne zůstali doma, měla jepičí život. Vysílala se v letech 2013 až 2014. Odvážné dramaturgii Kamily Zlatuškové zlomilo vaz několik skandálů. Asi neslavnější způsobili Bruno Ferrari s Vanessou. Do studia přivedli nahou ženu s robertkem a lízátkem ve tvaru vaginy a šňupali z Bible náhražku kokainu. Druhý takový vyvolal pro některé diváky kontroverzní moderátor Martin Dušek, který se do kapely Gulo Čar údajně měl navážet kvůli jejímu romskému původu.
Přestože hudbu, beztak už ubytovanou hlavně na netu, veřejnoprávní i komerční televize škrtají v rozpočtu jako první, několik pořadů se pořád ještě drží, například na Rebel TV nebo Prima Music. Mají ale nějakou relevanci? A nezapomněli jsme na jiné, zásadnější? Diskutujme.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.