Jednou trefou na Sziget vrcholí a fesťák ohlásil hvězdy world music

Zkoušeli jste to a neuspěli? Třeba se to podaří příště. Finálová představení soutěže Jednou trefou na Sziget se odehrají už 4. května v bratislavském KC Dunaj, 5. května v pražském klubu ROXY a závěrečný večer 6. května na brněnské Flédě. Nasbírat nejvíce hlasů od fanoušků na koncertech se pokusí kapely Vees, Ghost of You, a Fresh Out Of The Bus. Budapešťský festival pak v těchto dnech představil hvězdy programu v rámci žánru world music, kterým se dřív primárně proslavil.

Možnost sehnání levnějších vstupenek na Sziget už sice padla, ale na každém ze soutěžních večerů můžete kromě aspoň pocitovém poměření sil vystupujícími kapelami získat dvě denní vstupenky na festival zdarma. A že je na co vyrazit. Každý rok festival nabízí pestrý program a hudbu všech žánrů. Jména v programu Robbie Williams, Florence and the Machine, Avicii, Martin Garrix, Ellie Goulding, Kasabian, Limp Bizkit, Foals a další doplní exkluzivní line-up kapel z žánru world music. Kapel, které vám rozevření nůžek vnímání hudby rozšíří, a tím rozmnoží i východiska pro vaši vlastní tvorbu, je v Budapešti na každý pád víc než dost.


World music stage se stala vyhledávaným dějištěm Szigetu již před patnácti lety. Za tu dobu zde vystoupila velká spousta ikon tohoto žánru a její program odrážel nejen aktuální hudební trendy, ale také preference Szigeťanů. Dříve samostatná dějiště world music (Roma Tent, Afro-Latin Reggae Stage a Hungaricum village stage) byla sloučena pod MasterCard World Music Stage, která se tak opět stane centrem milovníků této hudby. Ostatně Sziget a Maďarsko jsou již dlouhé roky významným centrem světové world music a organizátoři jsou na tento fakt náležitě hrdí. Skutečnost, že se bude letos v říjnu v Budapešti konat WOMEX, World Music Expo, o něčem už svědčí.

Letošní line-up dává velký prostor romské hudbě z celého světa. Dhoad Gypsies from Rajastan je indický soubor vynikajících a energických muzikantů, zpěváků a tanečníků všech generací. Z Rumunska přijede ztělesnění obdivuhodné romské vitality Taraf de Haidouks. Hudba uskupení Goran Bregovic Wedding and Funeral Band snoubí zvuky romského žesťového tělesa s tradiční bulharskou polyfonií, elektrickou kytarou a bicími, díky čemuž získává jejich hudba zajímavý rockový akcent. Boban Marković je bezpochyby nejznámějším balkánským trumpetistou. The Egyptian Project tvoří prvotřídní muzikanti, kteří vkládají pod virtuozní vyhrávky přitažlivé elektronické rytmy. Maďarskou romskou scénu bude reprezentovat Romengo se svou východoevropskou romskou hudbou, její tradiční podobu pak představí Parno Graszt.

A tradičnější formy world music? Portugalská hvězda stylu fado Mariza je umělkyně původem z Mosambiku, jejíž duše zakotvila lisabonské čtvrti Mouraria. Sziget s hrdostí představí také revolucionářský žesťový soubor z Německa LaBrassBanda a zřejmě nejznámější evropskou klezmerskou kapelu She’Koyokh z Londýna. Skupina Noura Mint Seymali přiveze z Mauritánie afrorock, z jehož inspirace čerpá také Helsinki-Cotonou Ensemble, která obohacuje voodoo rytmy jazzovými prvky a moderní městskou příměsí.

Imam Baildi začal se samplováním a remixy řeckých písní 40., 50. a 60. let dvacátého století. Roy Paci & Aretuska Allstars se podařilo stát se jedním z nejzábavnějších letních projektů, které vévodí italské hudební scéně. Typickým rysem Antwerp Gipsy-Ska Orkestra je svůdná směsice východoevropské romské hudby a jamajského ska okořeněné rebelským duchem. Z Francie zavítá na Sziget HK & Les Saltimbanks, v jejichž hudbě zaslechnete hip-hop, akordeon i housle. A těmito kapely výčet szigetovských vypalovaček nejen z žánru world music zdaleka nekončí...

Tagy: