Přejít k hlavnímu obsahu
Jinjer umí napsat barevnou kompozici, v níž hluboké basové stopy, groovy kytary a Tatianino melodické frázování posouvají sound kapely do harmoničtějšího světa. | Foto: Promo kapely
Jinjer umí napsat barevnou kompozici, v níž hluboké basové stopy, groovy kytary a Tatianino melodické frázování posouvají sound kapely do harmoničtějšího světa. | Foto: Promo kapely
Martin Hošna -

Jinjer hrají proti srsti a přepisují moderní metal

Od vydaní Macra, alba, které Jinjer posunulo z béčkových pódií na hlavní festivalová kolbiště, uběhly necelé dva roky. Pandemie a následný lockdown, tahanice o Ukrajinu mezi Západem a Východem, zmatená geopolitika vlastní domoviny – toť témata, jichž se kvartet s frontwoman Tatianou Shmayluk chopil na čtvrté desce Wallflowers s nevídanou dravostí a autenticitou.

Jinjer nevytvořili kompromis. Wallflowers je kontroverzním, vášnivým progmetalovým dílkem, které chce zažité postupy roztrhat na kusy. Chaos, kataklyzmatické kompozice, náznaky jazzu, death metalu a melancholického zpěvu; Jinjer se vyvíjejí, jsou melodičtější, zároveň ale o poznání surovější a agresivnější. Svoji zálibu v extravagantnějších zvukových polohách, groove kytarách a progresivních rytmech po vzoru Meshuggah rozvíjejí po vlastní ose.

Otvírák Call Me a Symbol progově i brutálně duní, dává dopředu tušit, že intenzita a kontrast chrapláku a melodických poloh bude hrát klíčovou roli po celou dobu alba. Jinak tomu není ani v následujícím tracku Colossus, drtivém zvukovém chaosu s temnou rytmikou. Že umí Jinjer napsat vskutku barevnou kompozici, v níž hluboké basové stopy, groovy kytary a Tatianino melodické frázování posunují sound kapely do harmoničtějšího světa, předvádí ve skladbě Vortex. Hravá Disclosure! klame svým refrénem. Hmatatelné napětí mezi hlubokými texty a zpěvnou melodií těží z momentu překvapení, stejně tak i finále v podobě písně Mediator, šíleného mixu dravých bicích, duálních vokálů a zběsilých kytar.

Co na desce jako muzikanti oceníte?

Špinavé riffy, bubenická mlátička Vladislav „Vladi“ Ulasevich, který odvádí neskutečnou práci, vokální intenzita či kladivový zvuk basy. Jinjer mají vlastní styl a ksicht. Něco málo si vzali od Meshuggah a Gojiry, svůj metalcore ale oživují dalšími vlivy (funky, jazz). Tajnou zvukovou zbraní Jinjer je obouruční basové poklepávání napodobující hru na klavír, o čemž se můžete přesvědčit na vlastní oči v pražském klubu Roxy 19. září 2021.

jinjer

Jinjer – Wallflower

Napalm Records 47:21

Progresivní metalcore

90 %

Tagy Jinjer metalcore

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY