Přejít k hlavnímu obsahu
Daniel Polanský -

Jízda na hřbetu mustanga

Modelingová komba jsou některými odsuzovanou záležitostí, pro jiné úžasnou technologií. Asi největší průlom v modelingových kombech udělala firma Line 6. My se však podíváme na zoubek kombu od legendární značky Fender, konkrétně na model Mustang I V2.

Modelingová komba pracují na principu digitálního procesoru, ve kterém se zpracovává výsledný zvuk. Mustang disponuje nadstandardní zásobou různých zvuků. Jmenovitě z aparátů třeba Fender ‘57 Deluxe, Fender ‘59 Bassman, Fender ‘65 Twin Reverb, British Wats, British ‘80s (Marshall JCM 800), British Colour (Orange) nebo Metal 2000 (Mesa Boogie). Z krabiček pak například GreenBox, Wah, Chorus, Tremolo, Phaser, různé delaye a reverby. Toto je rozhodně jedna z hlavních předností modelingů: desítky rozdílných zvuků v jednom kombu.

Žádné pedalboardy plné krabiček, za které vyhodíte tisíce a máte tendenci si pořád kupovat nové. Tato starost s tímto kombem odpadá. Navíc jen těžko budete hledat v tomto směru lépe vybavené kombo než právě Fender Mustang. To ovšem neznamená, že si k tomuto kombu nemůžete dát vlastní krabičky, spíš naopak. Díky krabičce a tomuto kombu můžete kombinací vašeho komba a Fender efektu docílit jedinečného a nenapodobitelného zvuku, který vás bude charakterizovat. Tolik jedna z několika předností Mustangu.

Další velkou výhodou je USB port přímo v kombu. Díky tomuto portu se vám otevírá další množství možností. Asi hlavní je připojení komba k softwaru Fender Fuse. V tomto programu najdete všechny zmiňované efekty a plno dalších, včetně velmi přesné ladičky. Kytaru je možné ladit i bez připojení počítače, a to díky diodám, které zobrazují naladění kytary. Další skvělou vlastností je možnost nahrávání přes USB přímo do počítače. Většina by asi namítla: "A to chceš nahrávat do počítače čistý efekt bez toho, aniž by zněl jak z reproduktoru?" I na toto si Fender vzpomněl, a tak přidal možnost nastavení simulace několika druhů reproboxů. Kombo dále disponuje osmipalcovým reproduktorem Fender Special Design s výkonem 20 W, který je dostačující pro domácí cvičení i hraní na menších pódiích.


Žádná technologie není bezchybná, nicméně jedinou nevýhodou, kterou jsem na tomto aparátu našel, byl problém s přepínáním kanálů. Ke kombu se dá dokoupit footswitch, který přepíná mezi dvěma kanály. Toto přepínání však není zcela plynulé. Vždy, když footswitch zmáčknete, zvuk se na zlomek sekundy ztiší a opět zesílí. Někomu to může vadit, jinému nemusí.

Tento aparát pod názvem British Wats nabízí také simulaci lampového aparátu. Je použitelná? Z vlastní zkušenosti můžu říct, že ačkoliv se jedná o digitální kombo, elektronky simuluje docela věrně. Možná ohrnete nos s tím, že elektronky nic nenahradí. Pokud ale máte hluboko do kapsy, ještě budete rádi. Za ty tři tisícovky je prostě obdivuhodné, kolik toto kombo nabízí možností. Pro začátečníky je ideální volbou, stydět za něj se ovšem nemusí ani profesionál.

Tagy Fender Fender Mustang I V2

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Bubeník v kapelách ADLA, doprovodná kapela největšího pěveckého sboru ČR Kampanela, Schola BiGy. Bývalý kytarista Scholy BiGy a bývalý baskytarista kapely ZSDZ.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY