Katarína Koščová s Danielem Špinerem přináší další porci křehkých písňových zázraků
Na Slovensku je považována za velkou osobnost hudební scény, v Česku je prozatím neobjeveným démantem. Talentovaná hudebnice Katarína Koščová ve spolupráci s Danielem Špinerem vydává album Krehkosť. Kolekce intimních momentek dává možnost, abychom se tohoto hendikepu zbavili. Je nejvyšší čas.
Katarzia, Katarína Máliková, Dorota Nvotová, Jana Kirschner nebo Sisa Fehér. Krátký výčet zpěvaček a písničkářek vydavatelství Slnko records dává jasně najevo, jak silný ženský proud se u našich východních sousedů v poslední době zformoval. Řada z těchto jmen požívá vážnost v obou částech bývalého Československa. Ne tak, prozatím, Katarína Koščová, i když by si pozornost českých posluchačů i hudebních publicistů rozhodně zasloužila. Vítězka soutěže Slovensko hľadá Superstar z roku 2005 už totiž dávno není produktem popového marketingu, ale svéráznou, niternou autorkou, která se po právu zařadila už o čtyři roky později do rodiny vydavatelství Slnko records s pozoruhodným albem Nebotrasenie.
Katka se pokusila zaujmout českého posluchače spoluprací s kapelou Neřež (živák Vlakem na Kolín) nebo Michalem Horáčkem, potažmo Vojtou Dykem na desce Český kalendář, pak už se ale soustředila primárně na domácího posluchače. Velkým impulzem na její cestě bylo setkání se skladatelem, klavíristou a akordeonistou Danielem Špinerem. Po společné, výborné desce Hranica dažďa se dvojice nyní vrací s niternější kolekcí Krehkosť.
„Keď piesne vznikali, veľa sme sa s Danielom Špinerom rozprávali. Riešili sme spoločenskú situáciu, vzťahy, to, že si tu poletujeme v džungli, príliš istí všetkým a všetkými, čo máme. Priveľa vecí považujeme za samozrejmosť, pripadáme si nesmrteľní, nemenní. A pritom sme všetci takí krehkí. V rukách pevne držíme len daný moment, nič viac,“ prozradila v promo materiálech autorka.
Deska se obloukem vyhýbá současnému dění ve společnosti. Je hlubinnou sondou do myšlenek Koščové, která v písničkách zpívá o pocitech pomíjivosti, jež v textech obou verzí skladby Love letter i ilustracích německého biologa a darwinisty Ernsta Haeckela reprezentují křehká těla kolibříků. Na desce se neřeší hraniční stavy zoufalství nebo extatického štěstí. Katarína výjimečným způsobem dokáže popisovat unikátní atmosféru běžného dne. Ať už v rámci partnerského vztahu, nebo solitérního prožívání přítomnosti. I obžaloba nesmyslných válečných konfliktů ve skladbě Vojna je… má podobu přemítání než dštění lávy.
Ticho, jeho potřeba (Vezmi ma domov) nebo nedostatek (Opak ticha), je téma, které se vrací hned v několika skladbách. Krehkosť je zkrátka deska primárně pro soustředěný poslech, i když funguje dobře i jako podkresová kulisa. Pro plné vychutnání textového obsahu je ale večerní poslech se sklenkou něčeho dobrého po ruce vhodnější variantou.
Dvojice Katarína Koščová – Daniel Špiner má za sebou více než 1300 koncertů v různých sestavách, s kapelou či smyčcovým ansámblem. Na začátku letošního roku se duo po delší době rozhodlo jet na turné komorně, bez hostů. Následně se protagonisté zavřeli na několik dní do srubu Nebeski v obci Pribylina pod Západními Tatrami, kde spontánně, bez předchozích příprav, vznikl materiál na letošní novinku.
Co na desce jako hudebníci oceníte?
Hudební minimalismus dvojice se do značné míry přenesl i do výsledné podoby alba postaveného primárně na Katčině zpěvu a Danielově klavíru. Přesně tak, včetně decentních nahrávek divoké přírody v pozadí, otevírá album svou náruč skrze skladbu Prvá ranná. Dvojice si byla vědoma, že téměř hodinový materiál by ve studiové podobě mohl ztratit výjimečnou atmosféru. A tak už v otvíráku, a také na konci desky, ve skladbě Kontrapunkt, se objevuje první host, zpěvák a herec Ondřej Ruml. Když je potřeba, Daniel mění klavír za ambientně znějící syntezátor (např. Love letter) nebo akustickou kytaru (Odpočítavanie), několik skladeb se z tichého dialogu rozroste do mírně burácející říčky zapojením akordeonu a kontrabasu hostujícího Michala Šelepa (Jelše, Opak ticha).
Tiché hudební zamyšlení jménem Krehkosť v podání Kataríny Koščové a Daniela Špinera se už z podstaty nehlásí hlasitě o slovo. O to intenzivněji s námi dokáže komunikovat, pokud mu dáme možnost k nám promluvit ve vhodnou chvíli. Obě mimořádné osobnosti s deskou navíc přišly v době, kdy tenze ve společnosti (na Slovensku zvlášť) by se dala krájet jako pověstná Rákosníčkova mlha nad rybníkem. I bez toho ale máme co dočinění s jedním z kandidátů na album roku v rámci celého území bývalého Československa.
Katarína Koščová, Daniel Špiner - Krehkosť
Slnko rec., 2022, 59:03
90 %
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.