Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 11.08.2014 - 11:27

Keith Urban: hitmaker americké lidovky

Jméno kytaristy, skladatele a producenta Keitha Urbana sice není v české kotlině příliš známé, ale za mořem patří tento talentovaný muzikant k nejvýraznějším osobnostem moderního country a soft rocku. Rodák z Nového Zélandu vydal svůj první sólový počin v roce 1990 u australské pobočky EMI a v následujících letech byl členem doprovodné kapely Davida Kirkpatricka (pseudonym Slim Dusty) a hostoval na několika albech kapel australské rockové scény, včetně známých INXS (vokály na živáku Live Baby Live z jednadevadesátého).

V roce 1992 se přemísťuje do Nashvillu, kde nahrává s Alanem Jacksonem, Vernonem Rustem, Paulem Jeffersonem, Timem Wilsonem, Charlie Danielsem a dalšími esy etablovanými na obrovském americkém trhu s country muzikou. Po lehce destruktivním kokainovém období začíná spolupracovat s producentem a pianistou Mattem Rollingsem a výsledkem je americké debutové album, nazvané jednoduše Keith Urban, které ho katapultuje mezi elitu daného stylu.

V roce 2002 vydává Urban veleúspěšné CD Golden Road (produkce Dann Huff) se singly, které okupují čelní příčky hudebních žebříčků a následuje velké celosvětové turné. O tři roky později získává za song You'll Think of Me ocenění Grammy za nejlepší pěvecký výkon v kategorii country a v letech následujících obdrží tuto cenu ještě několikrát, včetně ocenění Billboard Award, Aria, CMT, Golden Globe atd.

Další komerčně úspěšná alba Be Here (2004), Love, Pain & The Whole Crazy Thing (2006) a Defying Gravity (2009) dále upevňují Urbanovu pozici jednoho z nejplodnějších hitmakerů amerického mainstreamu. Rok 2010 se nese ve znamení novinky Get Closer a spolupráce s řadou interpretů a kapel vesměs country nebo rockového ražení.

O dva roky později Urban nahrazuje zpěváka Aerosmith Stevena Tylera na postu porotce pěvecké soutěže American Idol a tuto roli si zopakuje i v ročníku následujícím. Zatím posledním studiovým počinem je album Fuse z minulého roku, které je podpořeno dvojicí monstrturné Light the Fuse Tour (2013) a Raise'Em Up Tour (2014). Ke druhému z nich se také vztahuje následující popis pódiového vybavení.

Keith Urban vlastní obrovskou sbírku nástrojů, ale podle jeho technika Chrise Millera si na poslední šňůře oblíbil především custom Tele Danocaster se singly Voodoo z dílny nashvillského kytaráře Dana Straina. Další výrobce sídlící v Nashvillu, Joe Glaser, mu upravil Gibsona Les Paul Goldtop z roku 1952, který je v ladění drop-D a Urban na něm často používá kapodaster.

Dalším modifikovaným nástrojem je Telecaster Fender Cabronita s vyměněným, silnějším javorovým krkem s reverzní hlavou, dvojicí humbuckerů P-90 Lindy Fralin, třípolohovým switchem a push-pull potenciometrem hlasitosti aktivujícím obvod Fender Greasebucket.

Fender Stratocaster je zastoupen signovaným modelem Robert Cray s pevnou kobylkou hardtail, ale ani tento nástroj se nevyhnul modifikaci Joe Glasera. Původní stratovský krk byl nahrazen krkem z Tele Cabronita a kovový pickuard nese pouze dva single coily Di Marzio - Area 67 u kobylky a prostřední Injector, krkový snímač chybí. Elektronika zahrnuje obvod s mid-boostem, jakým jsou osazovány Stratocastery Eric Clapton. Čtveřici kytar doplňuje stejný počet aparátů, které sestávají z dvou komb Fender Tweed Twin 1959 a 1960 a dvou zesilovačů Dumble Overdrive Special v kombinaci se čtyřmi open-back 2x12 kabinety WhiteBox Engineering.

Efektová sekce se skládá z rackových komponentů i pedálových krabiček - v racku jsou umístěny vysílačky Samson, napěťový distributor, Radial JX44, efektový looper RJM Gizmo a multiefekt Fractal Audio Axe-Fx II určený pro reverby, delay a modulace.

Spodní police racku obsahuje napaječ Voodoo Pedal Power 2, Wampler Ego Compressor, Visual Sound VS-XO Dual Overdrive, Xotic BB Preamp MP, Xotic BB Preamp, Ibanez TS808 Tube Screamer, Mesa/Boogie Flux-Drive (většinou pro sóla) a XTS Custom Pedals Atomic Overdrive. O přepínání jednotlivých presetů pomocí MIDI kontroleru Liquid Foot 12+ a dvou expression pedálů Boss se většinou stará Urbanův kytarový technik Chris Miller.

Tagy profil
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY