Klenoty pedalboardů #1: Gurus Doubledecker 1959
Při dlouholetém pátrání po dokonalém zvuku se mi dostávají do ruky zajímavé kousky, které si rozhodně zaslouží i vaši pozornost. Jedním z nich je lampový dvoukanálový boutique preamp ve stylovém italském designu: Gurus Doubledecker 1959. Právě s ním začínám svůj nový seriál.
Letopočet v názvu napovídá, že je znovu ve hře ikonický sound Marshall Plexi. Na zkratku MIAB (marshall in a box) budeme ostatně v této sérii článků narážet často. Je to totiž svým způsobem téměř dokonale univerzální a zároveň stylotvorný zvuk, který v různých variacích pokrývá širokou škálu od jemného bluesování až po zuřivé riffování. Korekce má posazené v přirozených frekvencích a zní na takovém množství zásadních nahrávek historie, že se stal rockovým zvukovým standardem. Proto je také velice často cílem krabičkových designérů, kteří kytaristům opakovaně nabízejí tento kánon v moderně miniaturizovaném balení.
Stejně je to v případě tohoto „patrového autobusu“. Od prvního pohledu na leskle černý decentně podsvícený panel, od prvního uchopení speciálně tvarovaných a hladce chodících potenciometrů, od prvního šlápnutí na přepínač s uklidňujícím dojmem tlumeného klapnutí zavřených dveří luxusního auta, všechny smysly vám dokazují, že tohle je liga mistrů. A co teprve, když jsem Doubledecker nastartoval a vystoupal do druhého podlaží! Floor 2 je totiž nejlepší zkreslený zvuk, který jsem kdy z podlahového efektu slyšel!
Nevím, jestli je to díky lampě krmené vysokým napětím, ale jednoduše máte pocit, že hrajete na plnokrevně řvoucí Marshall fullstack… a přitom jsem stál se sluchátkama v ložnici. A o #pocit, jak víme, jde především. Dostatečná rezerva v basech (což je typické omezení krabiček), skvělá dynamika, sytě prokreslené zkreslení, dobře posazené korekce, výborná reakce na styl hry, inspirativní zelené podsvícení dobře viditelné lampy, to všechno přispívá k vašemu dobrému pocitu. Je to jeden z mála podobných efektů, který funguje dobře samostatně, tedy i bez čistého kanálu zesilovače/preampu přímo do IR loaderu/počítače (i když trochu brilantnosti navíc by snesl, jenomže většina konkurentů je v tomto specifickém případě nepoužitelně zahuhlaná). Bez přehánění doslova amp in box. K tomu tuna dalších fičur jako solo boost, lampová sériová/paralelní smyčka, možnost dálkového přepínaní, DI speaker výstup. Takže máme před sebou ztělesnění dokonalosti?
Jako už to reálném v životě chodí, ano i ne. Pih na italské kráse jde nalézt poměrně dost. Floor 1 mi přišel poněkud zvláštní (i když nakopnutý externím Klonem byl taky OK), bypass (někdy popisovaný jako čistý kanál) je spíš zoufalý, speaker simulátor je ve srovnáni s IR (impulse response) spíš úsměvný, korekce mají poměrně malý záběr, inteligentní přepínání mě spíš rozhazovalo než pomáhalo, krabice je na dnešní požadavky dost rozměrná, což ještě umocňují nevhodně na bocích umístěné jacky a všechny ty jmenované další vychytávky mi přišly vlastně zbytečné. A když jsem rozbaloval krabici s působivým potiskem, tak uvnitř na mě čekal efekt zafixovaný bloky hnusného polystyrenu, což je na této úrovni až nedůstojné. Jenomže když sešlápnete Floor 2, tak je to všechno zapomenuto, až jsem skutečně vážně koketoval s myšlenkou, že si ho pořídím jako základ svého mobilního „ampboardu“. Doplňující typicky pečlivě hloubkovou analýzu všech detailů předvádí youtuber EytschPi42.
Ale jako na zavolanou zaúřadoval znovu sám život. Zrovna v těchto dnech totiž přichází upgradovaný Doubledecker MKII. Gurus Amps zřejmě pozorně poslouchají zpětnou vazbu od svých zákazníků, např. Phil Campbell (Motörhead), Phil X (Bon Jovi) nebo Ace (Skunk Anansie), což potvrzuje i jejich okamžitá reakce na můj instagramový post. Nová verze je totiž dramaticky menší, pouze se dvěma kanály bez dalších serepetiček a doufám, že také s výrazně nižší cenou. Hned jak budu mít příležitost, určitě ho minimálně vyzkouším.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.