Klenoty pedalboardů #12: SMG Cock Blocker
Noise gate alias šumová brána je efektový doplněk, o kterém se na rozdíl od dalších zázračných overdrivů zas tak moc často nemluví. Dokáže přitom život kytaristy výrazně vylepšit a zjednodušit, podobně jako již dříve probíraný line selector, který vzbudil až nečekaný zájem. Proto věnujeme v seriálu o klenotech pedalboardů trochu prostoru i těmto „tajným“ tipům.
Čím větší zkreslení používáme, tím je samozřejmě také vyšší pravděpodobnost vzniku různých pazvuků (brum, šum, pískání a tak dále). A to samozřejmě nechceme (až na výjimku kontrolované zpětné vazby). Dlouhá léta byl nekorunovaným králem této „zavírací“ disciplíny rackový Rocktron Hush. Pozici průmyslového standardu – jak už to má ve zvyku – zabrala firma Boss a její NS-2 Noise Suppressor. Stojaté vody „gejtování“ potom trochu rozvířili až ISP svým Decimatorem a pak se zas nic moc nedělo.
Jenomže přišla exploze moderních metalových stylů hraných na higain a hlavně přeplněných komplikovanými sekanými riffy, kde už výše jmenované prověřené stálice najednou přestaly stíhat. Nevím, nakolik je to pravdivá příhoda (video jsem nedohledal), ale jeden zvukař mi vykládal, jak průkopničtí Meshuggah kdysi točili tak, že kytaristovi pomáhal asistent s molitanem, který mu v těch složitých sekačkách synchronizovaně zatlumoval pazvuky. Když si pustíte nějakou pěknou meshu-zpievanku, byl by to pro nějakého studenta matematiky úplný dream job, analyzovat přesná místa, kdy se to mohlo dít ;)
Sexistickými presety k popularitě
Vzrušující příběh nové šumové brány odstartovala petice proti firmě TC Electronic, zorganizovaná jednou aktivní muzikantkou, kterou urážel explicitní název jednoho artist presetu v aplikaci Toneprint. Skandál byl dostatečně mediálně propíraný, což byl zajisté marketingový záměr, protože dotyční Steel Panther se v sexistických kontroverzích vyloženě vyžívají. Nicméně TC Electronic ustoupili a preset z nabídky stáhli. Inkriminovaný název se ovšem vrátil s ještě mnohem větší silou v podobě veleúspěšného pedálu, který byl v podstatě okamžitě vyprodaný, a mnoho youtuberů se jeho prostřednictvím vyjadřovalo k cenzuře, politické korektnosti, limitům humoru a dalším palčivým problémům demokratického světa.
Konstruktéra tohoto růžového pedálu oslovil známý ukřičený youtuber Glenn Fricker s přáním vytroubit do světa, jak i jeho tento výrobek „urazil“. Přitom slovo dalo slovo a nakonec si Fricker u Tonyho Salvy (Salvation Audio, KHDK) objednal návrh novátorské šumové brány s názvem, který se rozhodně za nesexistický považovat nedá. Tak se zrodil Cock Blocker a obchodní značkou Spectre Media Group (SMG) byl představen nejširšímu youtuberskému spektru. Vizuálního ztvárnění se ujal Dan Kurz, jehož motiv červeného kohouta přidal ještě další vrstvu dvojsmyslného humoru.
Cock Blocker a jeho (tajné) přednosti
Marketingové hrátky byly tedy sice výživné, ale bez kvalitního výrobku by brzo vyšuměly. U této plně analogové duální šumové brány je tak hlavním posunem paradigmatu detekce čistého signálu z kytary. Proto se Cock Blocker zařazuje se na úplný začátek řetězce narozdíl od většiny ostatních. Vyhodnotí tak daleko přesněji, jestli kytara opravdu hraje, a podle toho zavírá – ale až za zkreslením! Tím pádem dokáže odstranit šumy vznikající ve zkreslovacích obvodech. Díky této chytré kombinaci brána zavírá okamžitě a bleskurychle, takže jí nedělají problémy právě ani husté, sekané riffy, kde starší výrobky pravděpodobně zcela pohoří. SMG Cock Blocker je tak dokonalá šumová brána nejen pro moderní metalisty a djentlemany.
„Ovládání je tak jednoduché, že to zvládne i baskytarista!“ křičí Mr.Fricker. Pomiňme to, že je nepravděpodobné, že by basáci vůbec potřebovali nějaký noise gate. Hlasitá promo show „must go on“. Jediným potenciometrem se stylově červeným knobem ve tvaru kuřecí (zde tedy spíš kohoutí) hlavy nastavujeme threshold („práh“, úroveň hlasitosti) při které brána začne zavírat. A to je vše.
Zapojení sice není úplně triviální In/Out, ale v manuálu máte QR kód, který vás zavede na video, kde vám to Glenn přesně ukáže a vysvětlí. Pozorný uživatel po odšroubování zadního víka uvnitř narazí nejen na známý ground lift, ale také na tajný trimr!
Tak to alespoň prezentovali na YouTube kanálu GearGods, ale pravda je trochu prozaičtější. Cock Blocker se prodával tak dobře a rychle, že Glenn neměl ani potřebu vysvětlovat, že vnitřní trimr je vlastně boost s možností nastavení hlasitosti krabičky při sepnutí, což může být výhodou pro některé efektové smyčky. Stejně jako ground lift je to však „fičura“ pro minoritní speciální případy. Na YouTube najdete dostatek recenzí a ukázek, často také s patřičnou dávkou nekorektního humoru od samotného Glenna nebo od dalšího metalového sekerníka Oly Englunda.
Plugin verze
Cock Blocker je dostupný i jako stejně dobře fungující VST plugin, navíc s výrazně rozšířenými možnostmi nastavení. Tento červený kohoutek tak úspěšně proniká i do dalších tržních segmentů. Ve své fyzické podobě je to můj úplně první noise gate, k jehož pořízení mě přesvědčily právě časté testy efektů. Některé z nich totiž nezvládaly můj domácí rozvod elektřiny okořeněný displejem notebooku vyzařujícím kdoví jaké vlny. Dokonce jsem jeden jinak výborný zkreslovač musel prodat, protože u mě bruměl úplně nezvladatelně. Nový majitel nic takového nezaznamenal. Teď už můžu na takové situace reagovat lépe.
Zkuste Cock Blocker, třeba ho budete komentovat jako můj kolega, jinak dlouholetý zkoušeč a odborník na všemožné šumové brány: „Na krabku, co nehraje, je to super! Díky, lepší noise gate jsem neměl. Používám ho už i při nahrávání.“ Krabička je Made in Prague a nadaný konstruktér a náš krajan Tony Salva má na kontě spoustu dalších výživných příběhů se zakázkami od světových hvězd, ale o tom třeba někdy příště.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.