Přejít k hlavnímu obsahu
Dr.Hyenik -

Klenoty pedalboardů #18: Univibe

Dalším zásadním kouskem z efektové klenotnice je zvuk psychedelických šedesátek. Kult, který vznikl částečně omylem, se prosazoval (a stále se prosazuje) tak trochu mimo hlavní proudy, a přitom se stal jedním ze stylotvorných prvků arzenálu světových hvězd jako Jimi Hendrix nebo Pink Floyd. Pojďme se tedy společně ponořit do vábivě hypnoticky pulzujícího vibe vlnění.

Univibe od počátku provází doslova biblické zmatení jazyků a pojmů, které začíná už u samotného názvu – vedou se pře o to, jestli ho psát originálně s pomlčkou, nebo moderněji bez ní. Na otázku, co je univibe, pak můžeme dostat přepestrou škálu odpovědí. Někdo říká, že jde o chorus, jiný ho definuje jako vibráto, další jako phaser či phase shifter nebo dokonce Leslie simulátor. A všichni zároveň mají i nemají pravdu.

Vibe, jak se často zkráceně nazývá, je totiž kongeniální spojení více efektů a je o to výjimečnější, že skutečně vznikl při pokusech napodobit rotující reproduktory elektromechanického efektového zařízení používané u varhan Hammond. Takzvané Leslie bedny jsou přes svoji nespornou akustickou krásu a jedinečnost bohužel také objemné, těžké, složité, poruchové a navíc ještě obtížně nazvučitelné. Snahy získat je v praktičtějším menším balení jsou sice vytrvalé, ale napodobit celou škálu fyzických vjemů na základě Dopplerova jevu je velmi obtížné.

A podobně při svém pokusu o uvěřitelnou leslie emulaci pohořela v roce 1968 firma Shin-Ei. Podařilo se jim ale vyrobit úplně nový efekt, po kterém okamžitě skočil Jimi Hendrix. Díky jeho ikonickému ztvárnění americké hymny na nesmrtelném Woodstocku se tak zrodila legenda Univibe.

Také se mi moc líbí příběh, že se konstruktér Fumio Mieda ve vzpomínkách na japonské dětství nechal inspirovat zvukem rádiových vln odrážejících se rozfázovaně od ionosféry, a pokusil se jejich svištění, pulsování a vlnění převést do kytarového efektu.

Pojmový chaos pak původní Uni-vibe dále pomohl rozdmýchat nepříliš vhodným pojmenováním módů Chorus a Vibrato – spousta lidí proto dodnes netuší, že to, co se jim tolik líbí, je speciální druh phaseru (kterému je ono velmi specifické zapojení nejblíž). Originál dnes pořídíte orientačně za „pouhou“ tisícovku dolarů. Jako každý správný vintage kult je rozměrové obrovský, poruchový, citlivý na napájení a navíc opatřený dávno nepoužívaným propojovacím „pětikolíkem“ na externí pedál.

Proto se postupně objevila celá řada následovníků. Jeden z prvních byl populární boutique Fulltone Deja Vibe. Osobně mi pak dělá radost velmi výrazná česká univibe stopa  Electronic Orange Moon Vibe je velmi oceňován ve „vibe chart“ na webu Gilmourish.com. (Mimochodem, tahle stránka je pravděpodobně nejlepším zdrojem vědomostí o zvuku Davida Gilmoura z Pink Floyd, který je po Hendrixovi dalším nejcharakterističtějším uživatelem a propagátorem univibe efektu.)

Kromě nekompromisně věrného vintage soundu přidal Honza Hořínek u Electric Orange Moon Vibe samozřejmě také pár modernějších vylepšení, například diodu blikající podle rychlosti vlnění, dostatečnou hlasitost obvodu, ovladač Symmetry na přizpůsobení charakteru pulsování nebo true bypass s prodloužením životnosti žárovky. Ano, slyšíte dobře, každý originální univibe má v sobě malinkou blikající žárovku! Na její pohasínání a rozsvěcování reagují čtyři fotoodpory jako čtyři fázovací stupně s nahodilými filtry – narozdíl od klasického phaseru, který posouvá fáze vždy se stejnými hodnotami. Podrobnosti se dočtete například v kultovní knize Pedal Crush.

Analogová nedokonalost zpožděných náběhů žárovky (žhavení vlákna) vytváří charakteristický průběh hluboké univibe vlny, takzvaný throb. Univibe je tak vlastně unikátní čtyřstupňový phaser buzený skutečnou žárovkou. Z tohoto složitého popisu logicky pramení také složitost výroby, která je navíc okořeněná tolerancí součástek, takže se vše často musí závěrečně odlaďovat ručně, takzvaně „na ucho“.

Proto samozřejmě probíhají neustálé pokusy nahradit tuto technologii, nevhodnou pro hromadnou výrobu, něčím jednodušším. Žárovka je například nahrazována LEDkou, nebo je snaha celý proces digitalizovat. Je zajímavé, že zřejmě kvůli slabší poptávce se tyto invoace v nabídce firem neudrží příliš dlouho. Což ale může být bazarová výhoda, protože se dnes vyprodávají za doslova směšné částky.

Například TC Viscous Vibe byl s velkou pompou představen jako dokonalá digitální verze původního univibe. Což je možná pravda, ale musíte to vydolovat z hlubin editoru s desítkami nastavitelných parametrů. Popravdě moc nerozumím marketingovému oddělení TC, že nějaký takhle vytuněný toneprint nedali do základní nabídky. Nicméně byl to jejich boj, který podle mě navíc významně přispěl k faktickému prodejnímu neúspěchu tohoto jinak šikovného a dostupného pedálu.

Podobně (i když zřejmě z jiných důvodů) dopadl jeho digitální kolega Digitech Ventura Vibe, který jsem mimochodem jednou využil na vánočním hippie večírku k imitaci Hendrixe :) Zajímavou levnou možností, už bohužel také jenom historickou, býval Danelectro Chicken Salad, který v úsměvně tvarované oranžové plastové krabičce skrýval zmenšené originální zapojení včetně skutečné žárovičky. Pomocí jednoduché DIY trimr foil modifikace jste získali hlubší vlnu a větší možnost nastavení průběhu, jak je slyšet v mojí prastaré ukázce.

Další dostupnou možností je například zajímavý EHX Good Vibes, u kterého si můžete vybrat, jestli externím pedálem budete ovládat rychlost, nebo hloubku vlny. Jenom pozor na to, že Mr. JHS ve své YouTube show a na blogu uvádí, že EHX má skutečnou žárovku, což bohužel není pravda. Jako optický budič je použita LEDka, podobně jako u dalšího mylně uváděného žárovkovitého představitele této rozvlněné disciplíny  EarthQuaker Devices The Depths.

Na moje ucho všechny tyto „náhražky“ uspokojivě nezvládají to, co mě na univibe baví nejvíc  pomalou, hlubokou, líně se převalující vlnu. Rychlejší vlny totiž zvládají slušně vlastně všichni (nezávisle na použité technologii). Ale vlnitý chleba se láme právě v pomalejších tempech à la Pink Floyd – Breathe.

Vzpomínám si, jak jsem byl například rozčarovaný z původního Line 6 presetu, který mi univibe připomínal jenom velmi vzdáleně. V novější Helix verzi už to dost zlepšili, ale ta nejpomalejší vlna pořád není tak příjemná, muzikální, hluboká a uvěřitelná jako u skutečné žárovky. Ostatně i sám Mr. JHS to ve své hloubkové analýze píše: „Univibe bez žárovky je jenom luxusní phaser a nalejme si čistého vína. Nepotřebujeme další, byť efektní phaser, chceme přece Univibe!“ A já mu dávám za pravdu, takže se osobně dívám už jenom po žárovkách – například po jeho JHS Unicorn nebo po úplně čerstvé novince DirtyBHinds Vibe Change.

Měl jsem čest trochu přiložit ucho k dílu při závěrečném vyladění signature vibe krabičky pro Brenta Hindse (Mastodon), protože pochází z krajanské dílny známého gear gurua Tonyho Salvy. Při srovnávání s dalšími výrobky se přesně projevily skutečnosti popsané výše. Pomalá vlna rozhoduje. Vibe Change má navíc výborně odladěný rozsah hlasitosti, možnost přepnout charakter vlnění do ještě větších hloubek, vnitřní trimr pro nastavení ostrosti projevu podle použité kytary nebo zesilovače a jako perličku velice vtipnou krytku žárovky s využitím 3D tisku a součástky z úplně jiné oblasti hypnotických stavů... ;) Uvidíte sami po odšroubování krytu s nápisem Made in Prague. Jsem hrdý, že se nebojíme zanechávat stopy u světových hvězd. Přátelé, opravdu to jde i z naší kotliny v srdci Evropy.

Nabídka na trhu je dnes už velice pestrá, můžete se nechat inspirovat ve fotogalerii pod článkem. A třeba i vás osloví unikátní možnost přidat do svojí muziky skutečné „good vibes“.

zdroj: guitarpedalx.com zdroj: delicious-audio.com zdroj: guitarpedalx.com
Tagy univibe Shin-Ei vibe klenoty pedalboardu Jimi Hendrix Pink Floyd

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dr.Hyenik Orfanik
Multikytarista na experimentální cestě k netradičním zvukovým a stylovým souvislostem za pomoci všemožných nástrojů, technik i obskurních pomůcek... Dle magazínu Whiplash také hudební úchyl, tajuplný intelektuál s vizáží přerostlého Harryho Pottera, akustický Thordendal ze Vse…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY