Přejít k hlavnímu obsahu
Dr.Hyenik -

Klenoty pedalboardů #5: ZVEX Fuzz Factory

Další kultovní efekt, který svého času vytvořil zcela novou kategorii fuzzů, si své místo v galerii klenotů rozhodně zaslouží. Nedávno Fuzz Factory oslavil půlkulatých 25 let a za tu dobu se objevil v překvapivém množství rozličných variací. Co může být lepším důkazem všeobecné oblíbenosti a chytlavé zajímavosti tohoto extrémně zábavného oscilačního pekla?

Dnes se tomu už nechce věřit, ale začátek tohoto oscilokultu nebyl vůbec hladký. Ba právě naopak. Začínající konstruktér Zachary Vex sice dosáhl lokálního úspěchu se svým prvním efektem Octane, ale místní poptávka se velice brzy saturovala a majitel hudebního shopu (kam chodil své krabičky nabízet k prodeji) po něm chtěl něco dalšího. Mr.Vex tedy sedl za stůl a protože zrovna levně získal hromadu germaniových tranzistorů, začal experimentovat s klasickou fuzz face.

Pořád to nebylo ono, až ho napadlo před fuzz obvod předřadit booster a v té chvíli se zrodila legenda. Zapojení začalo různě divoce pískat a houkat v závislosti na kroucení knoby. Dokonce funkci Stab(ility), kterou měl původně pouze na vnitřním přepínači, vyvedl taky na potenciometr a získal tak revoluční fuzz otočený o 90°, aby se tam vlezlo všech pět ovladačů. Navzdory konzervativnímu přesvědčení, že nikdo nepotřebuje krabičku s tolika poťáky, beta testery naopak velice bavilo se všemi točit a hledat v nepřeberné nabídce co nejšílenější zvuky. Ovšem i tak se první rok prodalo jenom pár kusů a na žádný průlom to rozhodně nevypadalo. Až Joe Gore (kytarista PJ Harvey a redaktor magazínu Guitar Player) napsal recenzi, která probudila o Fuzz Factory nebývalý zájem. Stala se vůbec nejprodávanějším efektem ZVEX, jak krásně ukazuje následující animované video shrnutí.

 

FF uvidíte v arzenálu takových hvězd jako Jack White (The White Stripes), Trent Reznor (NIN) nebo J Mascis (Dinosaur Jr.) a nabídku doplňuje více než dvacet dalších efektů, přičemž některé se také staly průkopnickými legendami (např. booster SuperHardOn nebo „marshall in a box“ zkreslovač Box Of Rock).

V mezičase se samozřejmě objevili další zástupci tohoto divokého oscilačního hlukosegmentu jako Death By Audio Supersonic Fuzz Gun, Red Witch Pedals Fuzz God (momentálně už verze IV), Devi Ever: FX Truly Beautiful Disaster nebo Zoom UF-01 Ultra Fuzz přezdívaný Fuzz Factory pro chudé, který šel svého času sehnat za 50 dolarů na eBay a já bloud jsem si ho tenkrát nepořídil, protože i díky horší dostupnosti jsou dnes ceny už mnohonásobně vyšší.

Nejcharakterističtějším propagátorem Fuzz Factory je samozřejmě Matt Bellamy (Muse), který si krabičku nechává zabudovávat přímo do kytar. Největší přednost a zároveň zábava je totiž fantastická interakce potenciometrů a volume potu na kytaře přímo při hře. Chce mít poťáky po ruce, protože se tak dá vykouzlit neuvěřitelně pestrá škála muzikálních zvuků i hluků. Na internetu můžete najít návody, seznamy nastavení nebo presety, které popisují konkrétní natočení knobů (pomocí hodinových ručiček nebo stupnice 1-10) se vzrušujícími názvy jako Dying Fuzz, Thick Crackle, Modulated Crazy, Rough Velcro, Fizzy Fuzz. Úplně to člověka láká si to pořádně vyzkoušet :) Pomůže i prastará ukázka samotného autora vysvětlující základní manipulaci s ovladači.

Nemělo by vás překvapit, že se setkáte s různými verzemi názvu firmy ZVEX, Z.VEX, ZVex, Z Vex, Zvex Effects. Zachary Vex s tím nakládá velmi volně a navíc to koření svým smyslem pro humor. Nejtypičtějším znakem Zvexu se také staly ručně malované krabičky, často v limitovaných nebo unikátních designech. Přiznám se, že úplně nejsem příznivcem těchto často až infantilních malůvek, ale čas dal za pravdu autorovi  stalo se z toho vítané marketingové odlišení a vystoupení z řady v dnešní záplavě dalších výrobců.

Za čtvrtstoletí existence FF se také objevilo až překvapivé množství dalších variací. Takže kromě ručně malované klasiky made in USA si můžete pořídit také levnější Vexter verzi s potiskem. Vnitřek se stejnými součástkami je identický, ale montovaný na Taiwanu. Samozřejmě ke germaniové FF přibyla i ostřejší křemíková a také tzv. Fat Fuzz Factory oscilující do hloubek, nebo Reverse FF se speciálními transistory s obrácenou polaritou (a odpovídajícím obráceným potiskem), nebo mocnou Fuzz Factory 7 s otočným přepínačem rozšiřujícím zvukové teritoria (a variantu Russian 7 se ruskými transistory), nebo FF vertical s orientací na výšku vhodnější do dnešních přeplněných pedalboardů, až po limitované edice jako je Clear FF v průhledné krabičce nebo tzv. Inventobox umožňující si bez pájení vyzkoušet svoji invenci s různými součástkami a zapojeními (kde je v základu FF a již zmiňovaný SHO booster). Dokonce Fuzz Factory pronikla z kytarového rybníčku do moře univerzálního studiového efektování ve formě tzv. Eurorack modulu.

Totální divočinou je pak Fuzz Probe s famózním manuálem začínajícím slovy:  „Gratuluji! Musíte být šílený. Ani já nemám ponětí, jak tento pedál používat.“ Kombinace thereminu s fuzz factory a (bez)dotykovým ovládáním je opravdu něco a nepřestane mě překvapovat. 25 leté výročí potom impozantně oslavil Zvex spoluprací s progresivní firmou Chase Bliss Audio. Vznikla 1000 ks limitovaná edice oslnivé Bliss Factory (přes ne zrovna nízkou cenu, brzo vyprodaná), na které jsem napočítal až 26 ovladačů a přepínačů! Kdeže jsou doby, kdy „nikdo nechtěl fuzz s pěti“.

Pro svoji relativní jednoduchost se FF také stala oblíbeným DIY projektem, takže můžete narazit na další záplavu různých klonů ve všech cenových relacích. Sám vlastním jeden s upgradovaným bass cut vstupem, který umožňuje ořezat basy vstupující do zkreslovacího obvodu, a tím pádem výrazně rozšířit možnosti klasické FF hlavně pro doprovodnou hru. V následující ukázce jsem zkoušel, jaké zvuky (docela věrně připomínající až lidský křik) lze nakroutit kombinací ovladačů a hlasitosti na kytaře.

Dokonce i digitální simulace fuzz factory v multiefektové řadě Helix od Line6 je nečekaně povedená. U presetu Industrial Fuzz si navíc můžete každý ovladač včetně jeho rozsahů naprogramovat na nožní pedál a když do efektového řetězce ještě předřadíte volume pedál, tak pohodlně ovládáte všechny manipulace nohou což vaši hlukotvorbu katapultuje do úplně nové dimenze.

Takže se nebojte experimentovat a vyzkoušejte si hlukovou přitažlivost na jakékoli FF variaci. Fuzz Factory vaši invenci přivítá s široce otevřenou chlupatou náručí. All You Need Is Fuzz! 

Tagy klenoty pedalboardu Fuzz Factory Zvex

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dr.Hyenik Orfanik
Multikytarista na experimentální cestě k netradičním zvukovým a stylovým souvislostem za pomoci všemožných nástrojů, technik i obskurních pomůcek... Dle magazínu Whiplash také hudební úchyl, tajuplný intelektuál s vizáží přerostlého Harryho Pottera, akustický Thordendal ze Vse…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY