Klidná síla Slowlick nabízí na debutu elegantní mix vlivů posledních 30 let
Andrej Gmuca a Juraj Kocnár jsou dva kamarádi, které spojila hudba. Vystudovaní muzikanti z Trenčína, každý s vlastním příběhem a zkušenostmi, spojili svůj talent v uskupení s názvem Slowlick a na značce Slunce Records vydali nečekaně vyzrálé debutové album Mare Liberum Apertum.
Cesty k hudbě můžou být výrazně křivolaké. Dvojice Slowlick je toho typickým příkladem. Andrej Gmuca a Juraj Kocnár, dlouholetí kamarádi z Trenčína, se střetávali v různých konstelacích dvě dekády. Andreja Gmucu, vystudovaného kontrabasistu, nakonec život vyzdvihl až do oblak, hlavním zaměstnáním je letec. Juraj Kocnár, houslista a kytarista, je zase profesí zahradní architekt, ale také kavárník spojený se značkou Coffee Sheep. Ostatně bohaté životopisy obou protagonistů si poslechněte v podcastu Cesty Slnka se Shinou. Teprve kovidová pauza dala do té doby rozlítaným osobnostem čas na společné muzicírování. Do té doby epizodicky fungující projekt Slowlick získal potřebný čas a impulz, který nakonec přinesl materiál obsažený na debutu Mare Liberum Apertum.
Název debutové desky dvojice odkazuje na princip svobodného moře, na území, které nikomu nepatří a každý se na něm může volně plavit. „Tento koncept nás inspiroval i v naší tvorbě. Proto je na albu tolik interpretů a spolupráce. Navzájem si pomáháme, radíme a takto otevřené bychom to rádi nechali i do budoucnosti,“ říkají Juraj a Andrej. Právě jistá volnost, neohraničenost, ať už náladová nebo stylová, je základním znamením alba. A také snivost, kterou výborně interpretují všechny hostující zpěvačky Nina Kohout, Radmila Svensson (YouCoco) a Jana Salvi (ex-Bulp). Přesto právě úkroky stranou, jako pozitivně roztančená Dance Floor nebo naopak závěrečná balada After Midnight, vhodně doplňují kolekci pulzující primárně ve středních tempech. Oba muzikanti si nepotřebovali nic dokazovat a na desce je to podprahově v pozitivním slova smyslu poznat.
Co na desce jako hudebníci oceníte?
Trenčín a jeho bohatou hudební scénu hrdě propaguje skrze své nosiče vydavatelství Deadred records. A teď i debutová deska Slowlick, neboť seznam hostí na Mare Liberum Apertum je opravdu dlouhý. O zpěvačkách už jsme mluvili, tak musíme pokračovat výčtem bubeníků. Marián Slávka (ex-Longital) nahrál party pro čtyři skladby, po jedné pak Adam Olexík (The Youniverse) a Matúš Homola (The Autumnist), který ještě přidal do závěrečné After Midnight decentní sólo na trubku. Hostující muzikanti výrazným způsobem ovlivnili i další skladby. Dumitru Baicu dodal poměrně výrazně elektronické skladbě Walking Like Rusell zajímavý kontrast svým cimbalonem, Juraj Ofúkaný citlivě rozšířil aranže čtyřech skladeb hrou na lesní roh, do tracku Social Animal s výrazným world music/bluegrassovým/urban podtónem zasáhla ke konci skladby Julia Lani s harfou. Sami autoři pak vedle kytar a baskytary nahráli do skladeb i linky bendža nebo houslí.
Pokud výčet spolupracovníků zabral dlouhý odstavec, ještě delší by byla charakteristika jednotlivých skladeb, která se táhne od blues, přes rock, pop, až po elektronické a urban momenty. Kapela ale tento guláš ladila tak dlouho, že nedošlo k onomu efektu „eintopfu pejska a kočičky“, ale naopak k barevné jízdě, kterou si posluchač s chutí zopakuje hned několikrát. Naopak její barevnost je jasnou předností suverénně působícího debutu. Bude zajímavé sledovat, jak se Slowlick podaří tak komplexní nahrávku přenést do koncertní podoby. Zrovna v jejich případě se jedná o úkol více než zapeklitý. Každopádně album Mare Liberum Apertum doplatilo na fakt, že vyšlo na konci minulého roku, takže pro mnoho posluchačů i hudebních profesionálů zapadlo v předvánoční vřavě. Jedná se každopádně o jednu z nejlepších desek československého regionu loňského roku.
Slowlick – Mare Liberum Apertum
Slnko rec., 2022, 41:53
90 %
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.