Přejít k hlavnímu obsahu
Pipes and Pints ve Slash Baru | Foto: Kateřina Macečková
Pipes and Pints ve Slash Baru | Foto: Kateřina Macečková
Ricardo Delfino -

Klubařina, to je dřina #1: Slash Bar (Karlovy Vary)

Kluby, sály a další koncertní prostory nejsou jen budovami s pódiem. Jsou to mnohdy regionální svatostánky koncertního umění, které krom cihel a malty pojí vášeň k hudbě klubařských srdcařů. V tomto seriálu vám přiblížíme příběhy vybraných českých hudebních klubů. Těch míst, kde krev, pot a slzy nejsou jen symbolikou, ale praxí. Těch míst, kde si po koncertě rádi dáte panáka se svými fanoušky na baru. Těch míst, kde lidé rádi stojí v předním řadách a nepustí se pódia, ani když jim záda valchuje circle pit. Klubů, na které se muzikantům vyplatí zacílit.

Napoprvé se přesuneme doprostřed malebných lázeňských lesů Karlových Varů a zurčících léčivých pramenů vyvěrajících v kolonádách. O této lokalitě se šušká, že „tady není kde hrát” a že „tu všechny kluby zkrachovaly”. Při těchto prohlášeních ale autoři výroků zapomínají na jeden klub, který v průběhu necelých 27 let své historie hostí jedno zvučné jméno za druhým. Legendární Slash Bar se převážně zaměřuje na hardcore/metal/punk scénu západních, zaoceánských i lokálních jmen.

Bývalý sklad potravin, který se stal tour štací hardcorových legend 

Roku 1993 se Pavel Pavlů (zvaný El Prezidente) rozhodl otevřít menší bar. Využil skladový prostor místních potravin ve čtvrti Bohatice. Oficiální otvíračka byla stanovena na 1.3.1993. Jak to ale kolem El Prezidente bývá, neoficiální mokrá kolaudace se strhla už o deset dní dříve. O tři roky později energie klubu pohltila zbytek prostor budovy a dosáhla své dnešní podoby.

Každý podnik stojí na svých pilířích, na svém personálu. Zde to jsou Renda Svoboda, pověstný svým přehledem v hudbě (také se mu přezdívá Hudební Wikipedie) a vzteklý pes Marek „Mrzák” Pospíšil, který vás odzbrojí svým krutopřísným humorem už u vstupu do baru. Oba barmany doplňují mladé barmanky. Pozor na ně – žádný mejdan nekončí, dokud ony neřeknou! Poslední novinkou z konce roku 2019 je změna produkčního klubu, kdy prezident předal žezlo Soukymu, který teď klub nově vede a snaží se přinést osvěžení do programu.

Long live Slash!

Historie koncertů velkých jmen a nezapomenutelných pařeb až do rána začala vlastně trochu omylem. Kapela Narvan přišla o plánovaný koncert a chtěla si zahrát i zdarma, jen za pití, tak oslovili Slash aniž by tušili, že tím nastartují éru hudebního klubu. Ze začátku performovali kapely přímo na podlaze, od roku 2010 k výbavě klubu přibylo i pódium. S ním i stage-diving, který na akcích probíhá víc než hojně. Jako když se protrhne hráz, vplouvaly do Slash Baru jména jako Pro-Pain, Paura, Billy The Kid, Don Gatto, Lord Bishop Rocks, RISK IT!, Chelsea Smile, Nasty, Pipes and Pints, The Rocket Dogz a další skvělé kapely. 

O osobní zkušenost s karlovarskou klubovkou se s námi podělil Vojta Kalina z Pipes and Pints: „Ve Slashi jsme hráli poprvé v roce 2009 a hned jsme se cítili jako doma. Odkojeni klubem 007 Strahov a legendou o CBGBs, tohle všechno Slash je, bohémská duše. Long live Slash!”

„Občas v mailové schránce přistane taková nabídka, kterou odmítnout nechcete."

Prostor je schopen pojmout až 200 návštěvníků, pro zachování komfortu však reguluje limit na cca 150 lidí najednou. Ozvučovací aparaturu produkční skládají s externími zvukaři vždy na klíč. 

Na dotaz ohledně zahlcení nabídkami kapel dramaturg odpovídá: „Z větší části bohužel odmítáme, protože se snažíme si program tvořit sami, v intervalu zhruba půl roku dopředu. Občas v mailové schránce přistane taková nabídka, kterou odmítnout nechcete. Z mailů saháme hlavně po předkapelách.”

Na veselé historky z koncertů paměť klubu také rozhodně není skoupá. „Jedna z nejlepších situací byla během hardcorového mejdanu asi před dvěma lety, kdy se v klubu setkala německá straight edge předkapela, tedy vegetariáni apod., a hlavní kapela, která byla názorově otevřená všemu. Uvařili jsme každé kapele jiné občerstvení. Nakonec si hlavní kapela úsměvně stěžovala, že jim vegetariánští abstinenti sežrali celý kotlík guláše, když byli úplně na kaši. U nás prý kapely zapomínají často na svá vyznání. Možná proto se tak rádi vracejí.”

Závěrečná rada kapelám od dramaturga Slashe je pragmatická a přímá: „Zpracujte si řádně promo materiály. Specialitou českých kapel v porovnání se západními je předraženost. Tak buďme soudní."

Chcete si klub nejdříve otestovat jako návštěvníci? Ve Slash Baru se můžete těšit 18. dubna na Don Gatto nebo narozeniny klubu 25. září s kapelou First Blood.

A nakonec apel na vás: Máte s nějakým klubem sami jako muzikanti tak dobré zkušenosti, že byste ho do této naší „síně slávy“ chtěli doporučit? Nebo naopak zkušenosti tak špatné, že by se mu každý hudebník měl obloukem vyhnout? I na takové si posvítíme. Pište na redakce@frontman.cz.

Tagy Klubařina, to je dřina Slash Bar

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Ricardo Delfino
Působím jako dramaturg, manažer, hudební publicista, booking agent, PR manažer a hudebník.  Jsem zakladatelem, dramaturgem a PR manažerem karlovarského hudebního festivalu Top RoofTop. Vedu dramaturgii také u projektů Otevř…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY