Přejít k hlavnímu obsahu
Květy ve Falconu | Zdroj: archív Falconu
Květy ve Falconu | Zdroj: archív Falconu
Ricardo Delfino -

Klubařina, to je dřina #2: Falcon club (Klatovy)

Kluby, sály a další koncertní prostory nejsou jen budovami s pódiem. Jsou to mnohdy regionální svatostánky koncertního umění, které krom cihel a malty pojí vášeň k hudbě klubařských srdcařů. V tomto seriálu vám přibližujeme příběhy vybraných českých hudebních klubů. Těch míst, kde krev, pot a slzy nejsou jen symbolikou, ale praxí. Těch míst, kde si po koncertě rádi dáte panáka se svými fanoušky na baru. Těch míst, kde lidé rádi stojí v předním řadách a nepustí se pódia, ani když jim záda valchuje circle pit. Klubů, na které se muzikantům vyplatí zacílit. Jen co to zase bude možné.

Klatovy v plzeňském kraji jsou historicky známé svými katakombami a stálou expozicí mumií. Místní hudební klub Falcon se také nachází pod zemí a místnosti vybíhající z koncertního sálu nesou nepatrný patern katakomb. Náhoda!? Nemyslím si! Mumie tu ovšem vystupovat neuvidíte, ba naopak. Historie Falconu čítá nemálo slavných českých i zahraničních jmen, například Zrní, Ventolin, Prago union, Total Chaos (USA), Nasty Rumours (CH), Dj Pixie, Midi Lidi, Vltava, Mucha, Už jsme doma, Monika Načeva, Květy, Xavier Baumaxa nebo -123min.

Falcon

Tím, že se lidi u nás budou bavit, pomůžou i svému okolí

Falcon club jako idea vznikl v roce 2018 šestičlenou skupinou s cílem změnit ortelovské a revivalové klatovské kulturní prostředí. Šestice otců zakladatelů Nikola Novák, Petr Bašta, Šimon Toman, Dan Milec, Jakub Tribula a Martin Opatrný měli rozhodnuto. Prostory bývalého Sklípku byly dlouhodobě prázdné a Česká obec sokolská hledala několik let nájemníka. Své vizi dali základní nosnou myšlenku: Tím, že se lidi u nás budou bavit, pomůžou i svému okolí. To znamená, že až klub začne vydělávat, budou část zisku rozdělovat dalším projektům v ČR. Nejen díky této myšlence se podařilo sjednotit poměrně různorodé skupinky od technařů po vyznavače vážné hudby a po podpisu dlouhodobého nájmu začala tvrdá práce. 

Celkem se v klubu otočilo přes padesát různých dříčů a každý z nich přidal svou měrou k vytvoření Falcon clubu. Bez nároku na honorář. Za čtyři měsíce spatřil světlo klatovské první nezávislý prostor svého druhu. Zakladatelé si stanovili tři pro jejich klub nejvyšší priority: kvalitní pivo, kvalitní zvuk a kvalitní vzduch. 

Původní cíl pomoci vytvořit síť propojených projektů bohužel v dané situace uzavřených provozů a zákazu pořádání společenských shromáždění přebila sama existenční otázka. Proto vedení klubu spustilo kampaň s prosbou o pomoc formou předplatného na vstupenky a drinky. K přežití můžete přispět zde.

Jan Unger, Zrní

Prostor koncertního sálu pojme 200 návštěvníků na stání či 90 na sezení. Prostor sálu i baru vizuálně zpříjemňují designové prvky jako podsvícené kanálky v podlaze.

„Když přijeli Midi Lidi, tak jsem je zdravil s pisoárem v ruce... Skončilo to teda bez objetí.”

Jako komunitní klub se provozovatelé potýkali s postupnými technickými úpravami za provozu. Při jedné z těchto úprav před otvíračkou dorazila kapela Zrní. Martin zaražený v jednom z kanálu se šroubovákem. „Hrabal jsem se v kanále a opravoval světla, aby svítily správně. Kluci ze Zrní mě museli překračovat (byla tam díra na zlomení nohy) a jeden utrousil, že to tady, ty vole, bude hustý. A taky to bylo tak hustý a intenzivní, že jsme se při odjezdu všichni objímali, jak staří známí,” vypráví Martin. „Ty vítání s kapelama nám celkově moc nejdou. Když přijeli Midi Lidi, tak je Nikola zdravil s pisoárem v ruce (zrovna ho přidělával na zeď). Skončilo to teda bez objetí.” 

„Tohle je jeden z těch malých klubů, ze kterých je cítit, že se o něj staraj lidi s nadšením a láskou. Srdcaři." Jan Unger (Zrní)

Není nad to, když je historka potvrzená z vícero zdrojů a zároveň vlastních pohledů. Jan Unger, frontman kapely Zrní, při zmínce na Falcon říká: „Tohle je jeden z těch malých klubů, ze kterých je cítit, že se o něj staraj lidi s nadšením a láskou. Srdcaři. Pamatuju si, že když jsme tam prvně vešli, byla rozdělaná podlaha, kam místní kluci zrovna ukládali nějaký kabely. Lekli jsme se, že to bude větší punk, něž bychom chtěli. Ale ukázalo se, že prostě finišujou na poslední chvíli, aby to bylo na koncert fakt vychytaný. A stihli to! Takovýmhle klubům moc fandim. Ono to je totiž vždycky cejtit někde ve vzduchu, ten důvod, proč lidi dělaj to, co dělaj."

Na jaro 2020 byl naplánovaný koncert Zrní s jejich novou deskou Nebeský klid se bohužel stejně jako další nekoná. A to se kluci těšili, jak kapele ukáží, že už se nehrabou v kanálech. Arrogant Twins v loňském roce koncert ještě stihli.

Melchior Quitt, zpěvák a kytarista švýcarských Bitch Queens, o klubu pak říká: „It's always good to see that small punk/rock venues are still alive. Club Falcon in Klatovy is one of them. Super nice people and place for all the freaks and outcasts. Make sure you go there and support the local scene!”

O přímou uživatelskou zkušenost se s námi podělil také Fred Stengl, zvukař kapely The Wild Roots a klubů Futurum Music Bar a Lucerna Music Bar: „Klatovský Falcon mě velmi příjemně překvapil. Po vstupu mě hned v několika úrovních zaujala technická řešení, ze kterých bylo vidět, že se jimi zabýval někdo, komu záleží na tom, aby si po stránce zvuku užilo nejen publikum, ale i účinkující. Celé auditórium je příjemně vytlumeno, taktéž i pódium. Díky těmto úpravám, které většina klubů považuje za sekundární nebo dokonce zbytečné, a dobře nastavenému PA byla celá produkce radost. Jako zvukař jsem hlavně ocenil to, že jsem místo řešení kompromisů, které v malých klubech řešíme často, mohl veškerý čas na zvukovku a koncert věnovat tomu, abych co nejlépe předal tu energii z pódia lidem.”

Bar

Co by to bylo za klub bez baru. Osvěžení po koncertním výkonu lze dosáhnout různými způsoby. Krom standardní barové nabídky můžete ochutnávat výrobky od kvalitních menších dodavatelů například z vinařství Vydařilý nebo Cider Bohemia.

Na otázku ohledně zájmu kapel o vystoupení a přeplněné mailové schránky odpovídají matematickým vzorcem: „E-mailů chodí kvanta a hodně lidí volá. Bohužel nestíháme odpovídat, ani vše přečíst. Akce děláme jen o víkendech (vyjma zahraničních kapel ve všedních dnech) a o prázdninách na 2 měsíce zavíráme. Máš tedy jen 80 možných termínů ročně a to se snažíme, aby o víkendu nebyly 2 hudební akce za sebou. Takže 40 koncertů... A to dokážeš poměrně snadno naplnit. Není tedy tolik prostoru na poskytování termínů. S agenturami spolupracujeme zejména při bookování zahraničních kapel, které jedou kolem a mají volno, nebo jim něco vypadne.”

Boty

Závěrečná rada od Falcon týmu směrem ke kapelám zní: „Upřímně, rovnou napsat, že přijedou zadarmo. Kapel je tuna a ten kdo umí cizí jazyk má před sebou obrovský evropský trh, hrát chtějí všichni. Nejtěžší je ale dostat na cizí kapelu lidi – ty musíš tvrdě vychovat a naučit chodit – to je to nejtěžší, co mají kluby na starost. Pokud mi kapela napíše, že za hraní nic nechce hned na první řádek, fakt si jí alespoň poslechnu. Málokdy saháme do neznáma, většinou celý večer komponujeme a připravujeme návaznosti. Víš, co má kdy přijít, aby měl návštěvník zážitek. To ti tam pak nezapadá kdokoliv.“

Klub aktuálně zrušil či přesunul všechny akce plánované na jaro 2020. Pro přehled novinek sledujte Falconí Facebook nebo web.

A nakonec apel na vás: Máte s nějakým klubem sami jako muzikanti tak dobré zkušenosti, že byste ho do této naší „síně slávy“ chtěli doporučit? Nebo naopak zkušenosti tak špatné, že by se mu každý hudebník měl obloukem vyhnout? I na takové si posvítíme. Pište na redakce@frontman.cz.

Tabulka

Tagy Klubařina, to je dřina Falcon Club

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Ricardo Delfino
Působím jako dramaturg, manažer, hudební publicista, booking agent, PR manažer a hudebník.  Jsem zakladatelem, dramaturgem a PR manažerem karlovarského hudebního festivalu Top RoofTop. Vedu dramaturgii také u projektů Otevřený kraj K…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY