Kníkalka Steva Vaie: Ibanez JEM 7V WH
Zřejmě jen těžko se najde mezi kytaristy ten, který nezná, nebo nikdy alespoň neslyšel jméno Steve Vai. Tento kytarový virtuóz a nepochybně i velký inovátor nejen co se techniky hry, ale i kytar samotných týče, je dnes už opravdovým pojmem. Jen pouhý výčet jeho vlastních hudebních aktivit, hostování na deskách svých přátel, či naopak výčet muzikantů, kteří se podíleli na jeho deskách a projektech, by zabral několik stran. Nyní nám ale nepůjde ani tak o Steva samotného, jako spíše o prostředek, kterým k nám promlouvá a kterým se vyjadřuje, a tím je jeho kytara.
Jak Steve o svých kytarách přemýšlí? Často se o nich vyjadřuje jako o "little whinnie", neboli "malých kníkalkách". Firma Ibanez už ve spolupráci se Stevem vyrobila slušnou řádků modelů, nesoucích jeho signaturu, ale tím nejznámějším je určitě Ibanez JEM 7V WH, který je v jeho rukách také asi nejčastěji k vidění.
Nedávno jsem měl možnost na tento nástroj nějaký čas hrát a o zkušenosti a dojmy z této kytary bych se nyní rád podělil. Jednalo se o nástroj již nějakou dobu hraný a tudíž vyhraný, seřízený a zbavený všech dětských nemocí, měl-li tedy kdy jaké. Stačilo tedy kytaru pověsit na krk, udeřit do strun a řečeno slovy Rákosníčka: "Začaly se dít podivuhodné věci..."
Jak to vypadá?
Všechny signature modely Steva Vaie jsou na první pohled poměrně snadno identifikovatelné a to nejen díky typické "opičí rukojeti" na těle kytary. Dalším jednoznačným znamením, že máme co do činění s nástrojem série JEM bývá i specifická "květinová" intarzie z perleti na hmatníku. Kytara je vyvedena v elegantní bílé barvě, která společně se zlatým hardwarem a perleťovým pickguardem dodává nástroji skutečně luxusní vzhled. Tělo je vyrobené z masivní olše. Krk ze série Prestige JEM je slepen z pěti kusů dřeva v kombinaci javor/ořech a k tělu je připevněn pomocí čtyř šroubů. Pod palisandrovým hmatníkem se čtyřiadvaceti pražci je umístěna titanová výztuž krku jejíž vyústění na hlavě kytary je ukryto pod malým perleťovým kosodélníkem.
Kytara je osazena dvojzvratným tremolem Ibanez Edge Pro (licenční Floyd Rose) a tudíž nechybí ani zámky v místě nultého pražce. Struny je potřeba stříhat, neboť se uchycují do kamenů v bloku tremola za pomocí imbusu. Menzura kytary je klasických 648mm. O snímání zvuku se stará trojice snímačů v kombinaci HB/SC/HB, která je ovládána potenciometry Volume, Tone a pětipolohovým přepínačem, přičemž v jeho mezipolohách (poloha 2 a 4), hraje vždy vnitřní cívka příslušného humbuckeru spolu se single snímačem. Všechny snímače jsou značky DiMarzio, ze série Evolution, vyvinuté přímo ve spolupráci se Stevem Vaiem. Ostatně celá kytara je přizpůsobena potřebám a vkusu tohoto hráče, včetně neobvykle umístěného vstupu pro jack a posledních čtyř vydlabaných pražců, které umožňují jednak pohodlnější hru a díky absenci kontaktu struny se dřevem i lepší tón a sustain. Tím se již pomalu dostáváme ke zvuku…
Jak to hraje?
Tělo vyrobené z olše by podle všech předpokladů mělo mít tendenci hrát spíše ve středech, ovšem tento nástroj je v tomto ohledu tak trochu vyjímkou. Kytara hraje velmi výrazně, ostře a zároveň čistě i ve výškách, což je zvlášť markantní při hraní na čistý kanál. Zvuk má navíc v sobě jakoby přirozený hall, tudíž není nutné ho v tomto směru nikterak dokrmovat (netoužíte-li po nějakém extrémním hallu či echu).
Co se týče basů, tak při hraní jednotlivých tónů na basových strunách budete možná trochu zklamáni zdánlivým nedostatkem basů, ale v momentě, kdy tóny spojíte v akord či beglajt, je zklamání tatam a kytara basuje tak, jak má. Právě tato jakoby menší průraznost basů však dává nástroji jednoznačné plus, skočíte-li na kanál zkreslený. Tóny se vám nebudou slévat ani při maximálním zkreslení, zvuk bude stále zřetelný, ostrý a navíc v něm vždy uslyšíte charakteristický Steveův "přízvuk". Ale pozor, jednu nevýhodu tato zvuková charakteristika přeci jen má: nekompromisně zvýrazní vaše hráčské chyby a nedokonalosti! Proto pokud si pořídíte tuto kytaru, mějte stále na paměti slova Vladímira Iljiče (však vy víte koho): "Učit se, učit se, učit se."
Závěr
Velice kvalitně vyrobená kytara, jejíž hlavním účelem a posláním je dobře sloužit svému pánu (a nemusí to být zrovna samotný Steve, ale klidně kdokoliv z vás…). Na kytaru se hraje velmi pohodlně, širší a tlustší krk JEM Prestige skýtá dostatek prostoru pro vaši prstovou akrobacii a po zvukové stránce najde kytara uplatnění v širokém žánrovém spektru. Na kytaře jsem nenašel sebemenší chybičku (což je možná také trochu dáno tím, že kytara již nějaký ten rok slouží svému majiteli), vše funguje jak má, nic se nerozlaďuje i když děláte s pákou psí kusy. Jedinou velkou nevýhodou této kytary tak pro mě zůstává fakt, že ji musím vrátit. Tak sbohem, malá kníkalko…
+
špičková kvalita
zvuk
luxusní design
-
snad jedině právě ta cena, rovnající se ojetému automobilu
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.