Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 21.07.2015 - 00:01

Kombo Roland JC-40 Jazz Chorus: legenda se vrací

Když v roce 1975 uváděla firma Roland na trh první model komba Roland JC-120, tak pravděpodobně netušila, že tento typ aparátu bude i v dnešní době jedním z nejvyhledávanějších tranzistorových komb, jehož nezaměnitelného čistého soundu si cení dlouhá řada kytaristů a který můžeme slyšet na spoustě alb předních světových interpretů. Po více než desítce různých verzí řady JC, které byly v průběhu čtyřiceti let vyrobeny, nyní přichází japonský koncern s novým kompaktním modelem komba nesoucího označení Rolan JC-40 Jazz Chorus.

Stejně jako výkonnější JC-120 disponuje i JC-40 stereo koncovým stupněm, ovšem v tomto případě 40-ti wattovým, krmícím dvojici desetipalcových speciálních reproduktorů Roland s typickými kovovými středovými vrchlíky.

Design a šasi nedoznalo oproti "stodvacítce" téměř žádných změn, na hlavním panelu ale nově najdeme dvojici nástrojových vstupů pro mono nebo stereo režim - výrobce tak myslel na jednu ze zásadních vlastností komb JC a tou je velmi muzikální a přátelská reakce na předřazené efekty, kytarové syntezátory, procesory atd.

K ovládání slouží potenciometry hlasitosti, třípásmových korekcí, distortionu a reverbu, pro nezbytný chorus (Dimensional Space) a vibrato jsou určeny knoflíky Speed A Depth a k vestavěným efektům patří i čtyřpolohový přepínač funkcí. Jasnějšího zvuku s výraznějšími vyššími středy dosáhneme aktivací tlačítka Bright.

Zadní panel komba je vyhrazen sluchátkovému výstupu, stereo Line Outu, sendu a stereo returnu efektové smyčky společně s přepínačem sériového a paralelního modu a trojici vstupů footswitche pro čistý/zkreslený zvuk, chorus nebo vibrato a reverb.

Pokud používáte hlavně čistý kanál zesilovače v kombinaci s efektovými krabičkami nebo procesorem a vyhovuje vám příjemně neutrální zvukový charakter aparátu, který se s efekty dobře váže a puristicky netrváte na celolampové koncepci, tak vyzkoušejte nové, poměrně pohodlně přenosné kombo Roland JC-40 Jazz Chorus.

Zesilovače a komba řady Roland Jazz Chorus najdete dodnes v arzenálu řady známých jmen, jakými jsou např. Pat Metheny, Andy Summers (Police), Robert Smith (The Cure), Billy Duffy z The Cult, Jeff Baxter, Adrian Belew (King Crimson) nebo dvojice James Hetfield a Kirk Hammett z Metallicy. Jak zvládá čistý zvuk větší model JC-120 můžete posoudit v následujícím videu.

Tagy Roland
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY