Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Kompaktní procesor Neural DSP Nano Cortex

V roce 2020 způsobila technologie Neural Capture malou revoluci v hudebním světě díky nadstandardní schopnosti zachytit zvukovou podstatu jakéhokoli zesilovače, boxu či overdrivu, a tak není divu že procesor Quad Cortex se i přes svou poměrně vysokou cenovku stal volbou mnoha kytaristů i basistů nejrůznějších žánrů. Finský Neural DSP ale vyslechl přání méně majetnějších hráčů a uvádí na trh zmenšenou verzi QC s označením Nano Cortex, která využívá základní NC architekturu svého většího sourozence a vyjde na cca třetinu jeho ceny.

Novinka o rozměrech 144 x 103 x 62 mm a hmotnosti 620 g se vejde do většiny nástrojových gig bagů a z hlediska minimalizace tak kráčí ve stopách konkurence jako je např. IKM ToneX Pedal, Kemper Profiler Player, Fractal FM3 Mk II Turbo apod. Už vzhledem k velikosti ovšem neočekávejme, že u verze Nano najdeme veškeré možnosti i styl editace většího Quadu vybaveného dotykovým displejem, nicméně obvody důležité pro výslednou kvalitu „otisků“ jsou identické.

Kromě 64 presetů, 256 slotů pro Neural Capture, 10 předinstalovaných IR impulsů boxů s 5 různými mikrofony plus 6 pozicemi a 256 míst pro vlastní IR vzorky nabízí Nano Cortex celkem 7 bloků sestávajících z jednotky Neural Capture, rozšířeného IR loaderu, dvou jednotek Pre-FX s adaptivním noise gatem a funkcí Transpose, což je pitch shifter měnící ladění, a tří bloků Post-FX tvořených chorusem emulujícím Boss Dimension DC-2W, analogovým BBD delayem a reverbem se zvukem legendárního rackového Lexiconu 224.

V pěti bankách odstupňovaných z pohledu kytary podle míry zkreslení (Clean, Edge, Crunch, High-Gain, Bass) je připraveno 25 impulsů aparátů, zastoupených většinou notoricky známými předlohami včetně basových zesilovačů a desítka zmíněných IR impulsů je tvořena kabinety Fender, Vox, Matchless, Marshall, Mesa, Zilla nebo Ampeg.

Ovládání je řešeno s důrazem na přímočarost, což podmiňuje i absence displeje – šestice potenciometrů má diodové prstence informující o pozici parametru v konkrétním presetu a dva přizpůsobitelné ocelové footswitche fungují stejně jako u Quadu, tedy zároveň jako potenciometry či enkodery. Na hlavním panelu najdeme také pět tlačítek s klasickými funkcemi Bank, Exit, Capture, Save a FX.

Nano Cortex se může pochlubit tím, že při vytváření vlastního vzorku nepotřebuje žádný přídavný software ani počítač, pro přímé nahrávání lze využít integrovanou zvukovou kartu (24-bit/48kHz), k dispozici je samozřejmě také ladička, odpovídající editační aplikace i Bluetooth obstarávající bezdrátový download zvuků, nastavení, knihoven apod.

Konektivita sestává ze vstupu, dvojice výstupů, jackové zdířky Exp/MIDI, sluchátkového minijacku s vlastní hlasitostí, portu USB-C, jenž může být použit i pro napájení, a na pravém boku bytelně působícího šasi má své místo přepínač Boost (+26 dB) a vstupní Capture XLR/TS konektor. Konvenční přísun energie řeší DC adapter 9/12V 600 mA.

Kompaktní verze Neural DSP Nano Cortex může pro mnohé muzikanty představovat ideálního pomocníka a hlavní stanici zvládající studiovou i koncertní práci, a to napříč žánry, k čemuž přispívá i volný přístup do firemního Cortex Cloudu s tisíci různými vzorky. Oficiální evropská cena se pohybuje okolo 570 eur.

Tagy Neural DSP Neural DSP Nano Cortex

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY