Přejít k hlavnímu obsahu
Purplefox Town, foto: Tereza Kopelentová
Purplefox Town, foto: Tereza Kopelentová
Adam Vokáč - Čt, 12.04.2018 - 12:00

Konceptuální album? Hlavně žádný buřtguláš!

Zkuste si vybavit desky, které se podle vás nesmazatelně zapsaly do hudební historie, a zamyslete se nad tím, co je spojuje. Mě napadne Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, The Dark Side of the Moon, OK Computer… nebo třeba české Kuře v hodinkách či Dialog s vesmírem. Jsou to všechno do puntíku promyšlená alba a písně v nich zpravidla nejsou jen tak nahodilou sbírkou, naopak jsou spjaty v určitém konceptu.

Tak nějak jsem uvažoval od chvíle, kdy přišla řeč na to, že s kapelou Purplefox Town nahrajeme svoje první elpíčko. Potíž s debutovým albem ale bývá v tom, že než se k jeho nahrání kapela dostane, má už za sebou často několik etap vývoje v rámci vlastní tvorby. Pokud pak sáhne po variantě, že album poskládá z těch nejlepších pecek, co kdy zatím napsala, může se stát, že z toho vznikne pěknej buřtguláš. Tomu jsme už i jako zčásti vegetariáni chtěli zabránit, a tak jsme se rozhodli nehodící se pecky zahodit a z hodících se nepecek pecky udělat.

Takže v čem ten náš slavnej koncept spočívá? Vybrali jsme na LP skladby, které byly složeny na bázi propojení textu s hudbou a její obrazotvorností. Neboli slovy mojí učitelky dějin hudby: „pomocí hudebních prostředků se autor snažil vyjádřit nehudební obsah“. S tou obrazotvorností bych to možná ještě malinko poupravil, jelikož některé z těch písní jsme napsali přímo podle obrazů našeho basáka, v tomto případě byly tedy spíše ty obrazy „muzikotvorné“.


To je taky důvod, proč se celé album točí okolo míst, kde se občas i odehraje příběh. Uvedu pár příkladů, kdy jsme něco konkrétního vyjádřili hudbou: v písni Carousel (Kolotoč) se v klidných částech procházím po pouti a v těch divokých jezdím na atrakcích, Lakeside (U jezera) začíná dvěma pramínky, které společně splynou v jezírko (ahoj Bedřichu), v Quagmire (Močál) kvákají žáby a v závěrečné Swallows Returned (Vrátily se vlaštovky) se střídají roční období (ahoj Antonio). Kromě toho se samozřejmě celá skladba vždycky snaží zachytit náladu toho místa/situace.

Trochu mimo stojí 4 tracky zpracovávající tzv. „motiv Purplefox Town“. Tahle melodie desku uvede a zakončí, ale taky se připomene uvnitř alba. V rámci té závěrečné trojskladby se konečně dozvíte, co to vlastně ta Purplefox Town je (normálně textem, nebojte). I proto jsme ten název nechali nakonec i celému albu.

Teď si možná myslíte, že to elpíčko budou pěkný houby s voctem (meatfree!), když se místo toho, abychom tam dali dobrý songy, staráme o ukojení svejch intelektuálskejch choutek. Tak to vám teď řeknu, přátelé, v čem spočívá ten fór. O všem, co jsem tady teď popsal, kluci skoro vůbec nevědí, většinou ani neznají texty a tak. Prostě na ty skladby nahlížej z čistě hudební stránky a já mám tak pojistku, že nic z toho nedělám na její úkor. Až na to, že pak teda taky došlo k tomu, že naše rádiová Sunken Cathedral přišla o své minutové potápěcí outro a ze čtyř ročních období ve Swallows Returned zůstala pouze dvě…

Menu jsme podávali v Praze 08/04 v Klubu FAMU pouze z bedýnek a 17/04 v Café V lese servírujeme už normálně na talíři s živou produkcí. Jste srdečně zváni!

Tagy komunita Purplefox Town
Frontman kapely Puplefox Town (rhytm guitar, keys, vocals).
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY