Konceptuální deska Dalibora Mráze odráží překomplikovanost doby

„Tohle album ze všeho nejvíce představuje cestu. Cestu mezi dětstvím a dospělostí. Cestu muže, který hledá své místo v životě. Cestu o pochopení a následném ztracení ega, které vnímám jako největší problém v osobním i duchovním rozvoji člověka“ – těmito slovy Dali Mráz, šikovný český bubeník, hudební skladatel a firemní hráč značky Zildjian, uvádí své nové konceptuální album.

Deska Level 25 je fusion průnikem mezi vážnou hudbou, jazzem, rockem a řadou dalších žánrů, který je provedený s nebývalou grácií. Vyšla u prestižního labelu Kobalt a podílela se na něm dvacítka špičkových světových instrumentalistů, namátkou Scott Kinsey, Anton Davidyants, Federico Malaman, Junior Braguinha a řada dalších. Na vibrafon si zahostoval Dano Šoltis a na baskytaru poněkud netradičně další z šikovných bubeníků Gergo Borlai.

„Album je padesátiminutovým filmovým příběhem rozděleným do 14 kapitol – skladeb – a popsaným v knížce, která je součástí alba. Popisuje 14 duchovních disciplín, které jsem v průběhu vývoje alba dokumentoval,” popisuje Dali Mráz.


Deska vznikala tři roky a na její dokončení významně přispěla celosvětová sbírka Indiegogo, kde se podařilo vybrat 128 % požadované částky. Hlavním partnerem se nestal nikdo menší, než kanadský bubenický YouTube kanál Drumeo. Právě na tento kanál byl Dali jako dosud jediný Čech pozván a v rámci tohoto pozvání nové album pokřtili dva hlavní představitelé Jared Falk a Dave Atkinson.

Album jako novodobý koncept koncertu pro klavír, orchestr a kapelu, doplněný o příběhovou linii, představuje pojetí, které má posluchači nabídnout komplexní hudební, vizuální i literární zážitek. Odráží překomplikovanost dnešní doby, kdy velice komplikované polyrytmické pasáže se spletitými harmoniemi střídají široké plochy s výraznými melodiemi. Hudebníci, kteří se na nahrávání podíleli, přitom až do vydání alba nevěděli, že jsou součástí filmového příběhu, který tento ucelený koncept tvoří. Za Frontmana palec nahoru.

Tagy: