Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Kondenzátorové a dynamické mikrofony značky BLUE

Na český trh dorazila další várka mikrofonů z produkce americké firmy BLUE Microphones, spadající pod křídla gigantu Logitech. Značka, založená v roce 1995, sice sídlí v kalifornském Westlake Village, ale její kořeny jsou částečně lotyšské, což se odráží i v názvu BLUE, představujícího zkratku slov Baltic Latvian Universal Electronics. Příznivci dobrého zvuku mohou nyní kromě provedení Yeti nebo Baby Bottle apod. vybírat také ze čtveřice kondenzátorových modelů Kiwi, Hummingbird, Ember, Blueberry a dynamických verzí enCore 100 a enCore 200.

Profesionální kondenzátor BLUE Kiwi nabízí univerzální využití a po všech stránkách nadstandardně kvalitní, vzdušný a přirozený projev v celém frekvenčním spektru. Flexibilitu jedné z vlajkových lodí značky zajišťuje také celkem devět přepínatelných směrových charakteristik – kardioidní, všesměrová, osmičková, 3 x sub-kardioidní a 3 x super kardioidní. Mikrofon je osazen velkomembránovou kapslí o průměru 26.3 mm, navázanou na FET obvod Class A. Výsledkem je detailní neagresivní podání zvuku v rozmezí 20 Hz až 20 kHz s maximálním SPL 138 dB.

Na obdobné koncepci je postaven i tlakově gradientní model Blueberry, určený především k náběru vokálů, el. kytar, bicích či dechů, čemuž je uzpůsobena ručně vyrobená kapsle s kardioidním patternem a vysokou hodnotou SPL, dosahující limitu 140 dB. Špičkové provedení spolu s proprietárními komponenty zaručuje detailní reprodukci  výšek, hladké nerušící středy a v neposlední řadě také asertivitu nutnou k prosazení zvuku v kapelovém mixu.

Varianta Hummingbird se může pochlubit výkyvnou hlavou v úhlu 180 stupňů, což tento mikrofon předurčuje pro nahrávání akustických kytar, bicích, piana apod. Kardioidní Hummingbird s maximálním SPL 130 dB disponuje velmi rychlou odezvou a prémiová kapsle založená na firemní řadě B1 je v kombinaci s Class A okruhem schopna pokrýt všechny nuance v pásmu 20 Hz až 20 kHz, takže dvojice Humminbirdů zastane i funkci overheadů.

Finančně nejdostupnějším zástupcem čtveřice kondenzátorů BLUE je kompaktní verze Ember s nízkoprofilovým tělem o rozměrech 219 x 38.3 x 32 mm, kardioidní charakteristikou, frekvenčním pokrytím v rozpětí 38 Hz – 20 kHz a maximálním SPL 132 dB. Tento model, vybavený ručně vyladěnou kapslí, se vyznačuje všestranností, čistotou projekce a transparentním otevřeným podáním tónu. Výrobce jej doporučuje také pro streaming, podcasting a příbuzné aktivity.

Cenově vstřícný dynamický mikrofon enCore-100 zastane svou práci jak na pódiu tak i ve studiu a kromě vokálu jej lze s úspěchem využít také pro ozvučení kytar, bicích a dalších nástrojů. Elektronika kardioidní „stovky“ je uložena v robustním korpusu, frekvenční odezva je dána mantinely 50 Hz – 15 kHz, max. SPL dosahuje hranice 147 dB a citlivost činí 1.55 mV/PA.

BLUE enCore-200 představuje světově první dynamický mikrofon s aktivní konstrukcí a fantomovým napájením. Díky patentované technologii má enCore-200 oproti konvenčním pasivním mikrofonům výrazně silnější signál (+4 dB) a konzistentnější zvuk, bez ohledu na délku kabelu a koncový systém. Speciální vinutí zajišťuje optimální frekvenční odezvu, zatímco kardioidní vzor a speciální držák kapsle minimalizují zpětnou vazbu a manipulační hluk.

Tělo i hlavice jsou stříkány černou barvou s odolnou povrchovou úpravou a v balení se vedle stojanového adapteru a převozního pouzdra nachází také náhradní mřížka v měděném odstínu. Kardioidní varianta nabízí citlivost 2.25 mV/PA, výstupní impedanci 25 ohmů, frekvenční odezvu 50 Hz – 16 kHz, SPL 147 dB, rozměry 18.5 x 5 cm a hmotnost 400 g.

Oficiální ceny kondenzátorových a dynamických mikrofonů společnosti BLUE se v případě českého trhu pohybují v následujících relacích: Kiwi – cca 49500 Kč, Blueberry – cca 26000 Kč, Hummingbird – cca 7200 Kč, Ember – cca 2700 Kč, enCore 100 – cca 2600 Kč a enCore 200 – cca 4000 Kč. K mikrofonům je samozřejmě dodáváno příslušenství.

Tagy Blue Microphones BLUE Kiwi BLUE Blueberry BLUE Hummingbird Blue Ember BLUE enCore 100 BLUE enCore 200

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY