Koření Rolling Stones aneb 80. výročí narození Briana Jonese
Před osmdesáti lety se narodilo geniální enfant terrible rockové hudby. Brian Jones byl pro The Rolling Stones tím, čím je palivo pro raketový motor – nepostradatelnou hnací silou s po čertech dravou šťávou a zároveň s vysokým nebezpečím výbuchu.
Brian Jones se narodil 28. února 1942 v Cheltenhamu do rodiny klavíristky a leteckého inženýra. Už jako malý capart poslouchal výrazné bluesové průkopníky Elmora Jamese a Roberta Johnsona. V patnácti letech uhranul hudebně nadaného chlapce jazz. V sedmnácti se Brian po dvouleté anabázi se saxofonem zamiloval do kytary. Zároveň začal velmi brzy žít divoce a nespoutaně. Již v sedmnácti letech se stal otcem, když přivedl do jiného stavu stejně starou dívku, která po porodu dala dítě k adopci. Brian později toužil být dobrým otcem svého třetího dítěte, ale po pár měsících to – údajně na radu manažera kapely – zabalil.
Poté co s hanbou opustil školu, rozhodl se Britan živit buskingem na severu Evropy, což mu vydrželo několik týdnů. Pak se přestěhoval do Londýna, kde se seznámil s Paulem Jonesem a Alexisem Kornerem, budoucími legendami britského pojetí blues a rocku. Ve dvaceti letech založil s klavíristou Ianem „Stu“ Stewartem a bluesmany Geoffem Brandfordem a Brianem Knightem kapelu, která se stala prubířským kamenem pro budoucí legendu. Do kapely přišli Mick Jagger s Keithem Richardsem, který si na úkor Brandforda a Knighta prosadil rock'n'rollovější směřování. Brian Jones dal kapele jméno The Rollin' Stones (později psáno s „g“) podle písně Muddyho Waterse The Rollin' Stone Song.
Když se kapely manažersky ujal v té době mladíček Andrew Loog Oldham, došlo mezi ním a Brianem k velkému konfliktu kvůli hudebnímu směřování kapely. Navíc kapela donutila Briana, aby odešel od své nové přítelkyně, se kterou měl syna. Brian Jones brzy přenechal autorské skládání písní Jaggerovi a Richardsovi a raději se vrhl na to, co mu šlo nejlíp – stal se multiinstrumentalistou kapely, jehož neortodoxní použití tradičních nástrojů je nezaměnitelným kořením nejkrásnějších písní Rolling Stones.
Typickým příkladem může být píseň Lady Jane, v níž Brian Jones zazářil na horalský (apalačský) dulcimer
Jones byl proslulý tím, že se neuvěřitelně rychle dokázal naučit hrát na nejrůznější nástroje. Od saxofonu přes sitár, jenž v jeho podání například okořenil pecku Paint It Black...
... až po specifickou marimbu, kterou světově proslavil v písni Under My Thumb:
Velmi dobře hrál také bluesové riffy na foukací harmoniku:
Byl rovněž vyborným flétnistou, což se naplno projevilo v hitu Ruby Tuesday:
Neortodoxně rovněž pojal polyfonní mellotron v hitu We Love You, který se stal jedním ze symbolů psychedelické éry:
O géniích se říká, že není jednoduché s nimi žít, neboť jsou to v podstatě neřízené střely. Co platilo u Mozarta, platilo rovněž u Briana Jonese. Po sedmi letech byl v roce 1969 Mickem Jagerem a Keithem Richardsem z kapely vyhozen pro nadměrné užívání drog, sexuální skandály, z nichž vzešly nemanželské děti, a údajnou nespolehlivost.
Měsíc po vyhazovu, 3. července, tehdy sedmadvacetiletý Brian Jones utonul v bazénu. Jeho smrt je dodnes nevyjasněnou záhadou. Zřejmě už se nikdy nezjistí, zda se jednalo o dobrovolný odchod, nešťastnou náhodu, či snad vraždu.
28. února by tento génius rockové hudby oslavil osmdesáté narozeniny.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.