Korg Krome: dospělý zvuk v levném balení
Když vám starší bratr poskytne kvalitní vzorky a letité zkušenosti firmy pomůžou zapracovat výborné a osvědčené moduly, může vzniknout kvalitní nástroj i ve velice příznivé cenové relaci.
Mezeru mezi nabušenými workstations a jednoduchými syntíky se většina světových výrobců snaží vyplnit odlehčenými verzemi svých vlajkových lodí, a tak nabídnout jakýsi kompromis mezi špičkovou vybaveností a cenovou dostupností. Ne jinak je tomu u japonského Korgu, který spolu s nejvyšší řadou Kronos poskytuje zákazníkům hned dvě meziverze. Jednoduchou Kross a lépe vybavenou Krome, jíž se dnes budeme věnovat.
Korg Krome se standardně vyrábí ve třech modifikacích lišících se pouze klaviaturou. Verze 61 a 73 mají syntetizérovou klaviaturou a 88 už nabízí klavírní kladívkový dohmat. Pro dnešní recenzi jsem vybral Korg Krome 61.
Mechanická konstrukce
Nejvíce mě překvapila zanedbatelná váha. Krome za ni vděčí plastovým konstrukčním dílům, které ale nezavdávají příčinu k pocitu z levného syntíku. Nástroj působí celkem poctivým dojmem.
Klaviatura a Joystick
Dynamická klaviatura má standardní syntetizérové klávesy, které skýtají dostatečný komfort. Dohmat je typicky korgovský s tvrdým dorazem. Nevýhodou je kloub klávesy umístěný blízko hrací plochy. Tak je stisk v horní části mnohem těžší, což má neblahý vliv na dohmat i dynamiku zvuku. Kontrola exprese hry je umožněna XY-joystickem s aretací uprostřed, jímž Korg standardně vybavuje své nástroje už několik desetiletí.
Zadní panel
Kromě přívodu napájecího adaptéru a tlačítka On/Off tu najdeme dvojici analogových výstupů a konektory tří pedálů; Damper je vyhrazen funkci sustain, další jsou určeny pro nožní přepínač a průběžný pedál.
Vedle je duo konektorů MIDI In/Out; díky možnosti midi i po usb není absence Thru konektoru omezením. Slot pro SD kartu umožňuje operativně zálohovat jakákoli interní data syntetizéru na externí kartu, nebo je načítat zpět do nástroje.
Ovládací panel
Kdo se někdy potýkal s populárními M1, 0W1, Triton a Trinity, nebude mít s ovládáním Krome žádné problémy. Na první pohled zaujme veliký barevný dotykový displej, který je středobodem veškerého ovládání.
V levé části jsou kromě potenciometru hlasitosti a dvou programovatelných tlačítek u Joysticku čtyři otočné ovladače, které mohou pracovat ve třech módech; dva jsou pevně dané a třetí je uživatelsky volitelný. Nepříjemný je jejich oválný tvar, který někdy znemožňuje přesné nastavení.
Pravá část hlavního panelu je bohatší. Vedle displeje je sekce pro zadávání hodnoty právě zvoleného parametru nebo pro volbu Programu/Combi/Seq. K dispozici je otočný enkodér, tlačítka Inc/Dec a číselná klávesnice. Dále tu najdeme tři tlačítka pro volbu základních módů, šest tlačítek výběru banky a ovládání sequenceru. Úplně vpravo je regulátor tempa (Sequenceru i Arpeggiatoru) s indikací blikající ledkou.
Syntetizér
Program
je základní stavební prvek Korgu Krome. Buď může pracovat v Single módu s polyfonií 120 hlasů, nebo se dají využít dva oscilátory v módu Dual s maximálně 60 současně znějícími tóny. Kromě výběru z nepřeberné banky kvalitních vzorků řady Kronos máme k dispozici filtry, EG, a další běžné moduly pro tvorbu zvuku.
Combi
slouží k vytváření bohatších zvukových struktur nebo orchestrálních sekcí. Můžeme kombinovat až šestnáct různých Programů, regulovat jejich poměr, panoramu, efektování a nastavit několik Arpeggiátorů pro různé party. K dispozici je i změna až šestnácti různých parametrů každého Programu a to pro každý part nezávisle. Tak jde například více otevřít filtr, zkrátit náběh nebo dozvuk EG, zrychlit vibráto... apod.
Seq
mód je určen ke tvorbě celých songů nebo jednoduchých patternů. Jedná se o 16 stopý sequencer, který může obsahovat až 128 songů. K dispozici jsou sofistikované editační nástroje blížící se možnostem profesionální DAW na počítači. Bohužel si Krome po vypnutí data sequenceru nepamatuje. Abychom zabránili jejich ztrátě, je nutné obsah sequenceru uložit na SD kartu nebo pomocí MIDI exclusive do počítače.
Arpeggiator
je utilita sloužící k inteligentnímu rozkladu držených akordů a obohacení hudebníkova projevu. Jeden se dá použít v rámci Programu, a v modu Combi i Seq se dají použít dva Arpeggiatory na různé Programy nebo stopy. Nastavení Arpeggiatoru se ukládá s Programem resp. Combi.
Global
obsahuje základní parametry, které mají vliv na celý syntetizér. Patří mezi ně ladění, transpozice, nastavení midi, připojených kontrolérů, nebo ochrana paměti. Parametry se neukládají s jednotlivými Programy nebo Combi.
Media
umožňuje formátování SD nebo SDHC karty, zápis nebo načítání dat a operace s uloženými soubory.
Efekty
Insert Effects
jsou sériové efekty (zvuk přes ně prochází) vhodné pro modulační nebo dynamické zpracování. K dispozici je pět nezávislých slotů, v každém může být jiný efekt. Vzájemné řazení a propojení insertů jde nastavit v kartě Routing, stejně jako si kytarista kabely propojuje jednotlivé krabičky.
Master Effects
jsou paralelní efekty (přidávají se ke zvuku) určené pro prostorové efekty (echo, hall). Pouštění jednotlivých Oscilátorů nebo Programů do Master Efektu jde nezávisle regulovat pomocí sběrnic.
Total Effect
hlídá zvuk před výstupem. K dispozici jsou kompresory a limitery.
Komunikace a archivace
Komunikace
K dorozumění s jinými nástroji nebo přístroji slouží duo klasických midi konektorů. Po USB(b) lze midi data vyměňovat i s počítačem nebo jiným externím zařízením.
Před připojením syntetizéru pomocí USB je nutno na počítač nainstalovat Korg USB-Midi ovladač, který je volně ke stažení na stránkách výrobce. Tamtéž najdete editor Programů a Combi pro platformy PC i Mac.
Ukládání a archivace
Programy, Combi, data Sekvenceru, Arpeggiatoru i nastavení celého syntetizéru jde uložit na SD kartu. Korg Krome podporuje SD karty do kapacity 2GB a SDHC karty do 32GB. Datová komunikace s počítačem prostřednictvím USB(b) bohužel není u řady Krome umožněna. Song je ukládán v korgovském formátu *.sng. Krome umí číst formáty *.pcg (kolekce nástrojů) a *.sng. Zpracování dat standardních *.mid souborů není podporováno.
Data Sequenceru je nutno před vypnutím nástroje uložit. Jinak o ně bohužel nenávratně přijdeme.
Závěr
Korg nabízí v modelové řadě Krome mnohem více, než lze v této cenové kategorii očekávat. Výborný zvuk, vzorky nejvyšší řady Kronos, velký dotykový displej a nadstandardní editační možnosti. Přes některé nedostatky lze nástroj pro hudebníky, kteří hledají smysluplný kompromis mezi kvalitou a cenou, jen doporučit.
Vychytávky:
– Zapínání a vypínání přístroje je absolutně tiché bez jakéhokoli prasknutí v audio výstupech, což i dnes není zvláště v nižších cenových kategoriích úplnou samozřejmostí.
– Drum Track v Programu i Combi umožňuje operativně doplnit vaši hru o rytmický podklad v předem naprogramovaném stylu i tempu.
– Programy, Combi, nebo Seq jde vyhledávat podle názvu nebo jeho části. Každému Programu jde přiřadit obrázek, který o zvuku mnohé napoví.
– Krome má funkci Auto Power OFF, která jej po určité době nečinnosti vypne. Čas lze nastavit, nebo jde funkce úplně deaktivovat.
klady
– výborný zvuk
– velký přehledný dotykový displej
– intuitivní ovládání a orientace v menu
– vzorky z nejvyšší řady Kronos
– polyfonní portamento (glissando)
nedostatky
– oválné ovládací prvky
– nemožnost datové komunikace a zálohování po usb
– nástroj si nepamatuje data sequenceru
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.