Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 15.07.2014 - 00:01

Korg Rimpitch: piezo ladička pro akustiku

Japonský Korg měl vždy ve svém portfoliu, kromě řady jiných výrobků, také kvalitní ladičky. Ať už to byla mnoha českým pamětníkům známá GT-60X (v osmdesátých letech dostupná v tehdejším hudebním Tuzexu), oblíbené rackové modely DTR (1, 2, 1000, a 2000) nebo novější verze GA-30, QT-1, pedálová Pitchblack a DT-7 s možností modu kompenzačního ladění Buzz Feiten. Zatím poslední novinkou je chromatická ladička s označením Rimpitch, která je určená pro akustické kytary a baskytary. Instalace tuneru je velmi jenoduchá - ladičku stačí pouze zaháknout do spodní části hrany rezonančního otvoru a to je vše.

Korg o rozměrech 79x32x17 mm váží i s lithiovou baterií pouze 13 gramů a je určen pro nástroje s průměrem rezonančního otvoru 10 cm +- 3 mm. Ladička je příjemně subtilní a minimálně převyšuje plochu horní desky korpusu, což ocení hlavně hráči s razantnější technikou a větším rozkmitem pravé ruky.

Vestavěný piezo snímač je schopen velmi rychle vyhodnotit frekvence v poměrně širokém rozsahu od cca 80 Hz až po 2.65 kHz, takže je možno ladit tóny ve škále E2 až E7 s přesností +- 1 centu.

V levé části tuneru jsou umístěny diody (šipky a kroužek) indikující správné naladění a na pravé straně je šestice hranatých, červeně podsvětlených diod s označením jednotlivých strun. Celý zobrazovací pruh je přehledně navržený a kontrola ladění je otázkou okamžiku. Pro aktivaci je určeno malé a poměrně dobře přístupné tlačítko vystupující pod hlavním panelem. Podle výrobce je výdrž přiložené baterie CR1620 asi 12 hodin nepřetržitého provozu.

Korg Rimpitch je další sofistikovaná varianta pro přesné a rychlé naladění akustické kytary nebo basy - oproti klipovým tunerům má tu výhodu, že ji před ukládáním nástroje do kufru nemusíte sundávat. V Evropě by se měla novinka ukázat v průběhu příštího měsíce a předpokládaná cena zřejmě nepřesáhne 600 Kč.

Tagy korg Rimpitch
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY