Která emulace je podle Briana Maye nejblíže jeho kytarovému soundu?
Kombinace slavné kytary Red Special, treble boosteru a komb Vox AC30 tvoří základ nezaměnitelného kytarového zvuku Briana Maye a kapely Queen. Originální a mnohými hráči vyhledávaný typ soundu s muzikálními středy a zpěvnými výškami se sice snaží napodobovat celá řada výrobců zesilovačů i různých digitálních systémů, ovšem May v rozhovoru pro magazín Guitar World uvedl, že z hlediska realistické emulace jeho zvuku pro něj není favoritem žádný z presetů funkcemi nabitých preamp / multiefektů masově oblíbených značek Line 6, Fractal Audio, Boss, Kemper či Neural DSP, ale mnohem jednodušeji řešený a cenově výrazně dostupnější produkt.
Mayovou jedničkou je v daném případě overdrive Galileo ve stylu „amp-in-a-box“ z dílen firmy Catalinbread. „Vyzkoušel celou řadu modelerů a některé jsou skutečně na vysoké úrovni, ale existuje skvělý emulátor; je to pedál, který opravdu velmi dobře simuluje můj zvuk,“ říká May o Catalinbread Galileo, jehož cenovka se pohybuje okolo 180 dolarů.
To však neznamená, že by Galileo mohl plně a beze zbytku nahradit jeho klasický gear. Jak May dále vysvětluje, Galileo – nebo jakýkoli jiný amp modeler – postrádá oproti lampovým aparátům určitou hmatatelnost. „Když na to přijde, nic se nevyrovná originálu,“ pokračuje. „Všechny ty drobné zvláštnosti se počítají, a když ženu koncové stupně svých zesilovačů do extrému, nic se jim nevyrovná.“
„Mají svou vlastní osobnost a já bych je za nic nevyměnil. Potřebuju, aby aparáty komunikovaly s mou kytarou – fyzicky, ve vzduchu – a aby komunikovaly se mnou, protože to cítím i tělem. Nemyslím si, že bych dokázal naživo na pódiu používat modeling.“
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.