Přejít k hlavnímu obsahu
Jimi Hendrix: Band of Gypsys
Jimi Hendrix: Band of Gypsys
Stanley -

Která značka kytar zdobí nejvíce hudebních alb?

Britský magazín pro muzikanty Gear vypracoval před časem studii, zabývající se výskytem kytar na obálkách hudebních alb podle značek. Žebříčku bezkonkurenčně vévodily kytary Fender. Na druhém místě se pak překvapivě neumístil tradiční rival Gibson, nýbrž kytary firmy Ibanez, které Gibsona těsně odsunuly až na bronzovou pozici. Víte, kdo svůj obal spojil s vítězem?

Zřejmě úplně prvním albem, na kterém byla zachycena kytara Fender, bylo album Buddy HollyhoThe Chirping Crickets. Stalo se tak v roce 1957 a onou kytarou byl tehdy revoluční model Fender Stratocaster. Nutno ovšem říct, že na stejné obálce je zobrazena ještě jedna kytara – a tou je Gibson.

Fender si tenkrát nemohl přát lepší reklamu. Buddy Holly představil kytary Fender celé Anglii a ty se brzy začaly objevovat nejen v rukou hráčů, jako Hank Marvin, Eric Clapton či Jeff Beck, ale i na obalech jejich alb. Například Beck se na obal alba Wired (1976) nechal vyfotografovat se svým bílým Stratocasterem, který mu kdysi daroval John McLaughlin a na své cenami Grammy ověnčené album Guitar Shop (1989) nechal pro změnu vymalovat svůj jedovatě zelený Stratocaster.

Eric Clapton se na svém prvním, eponymním sólovém albu z roku 1970 rovněž nechal zvěčnit se svým legendárním Stratocasterem z roku 1956, přezdívaným Brownie. Kytara Fender Stratocaster se rovněž objevila na obalu živého alba Band Of Gypsys (1970) od Jimiho Hendrixe a také na několika posmrtných vydáních jeho nahrávek, jako např. Live At Woodstock, Radio One či Live At Monterey s proslulou fotografií hořící kytary.


S kytarami Fender se rovněž velice často nechávali vyobrazit na svá alba členové skupiny The Ventures, která byla populární zejména na počátku 60. let a v roce 2008 se dočkala uvedení do legendární Rock and Roll Hall of Fame.

Otřískaný Fender Stratocaster často zdobil i obálky irského bluesrockového kytaristy Roryho Gallaghera. Namátkou jej můžete vidět kupříkladu na obálce alba Irish Tour 74´ nebo Against The Grain (1975). Dalšího notně obehraného Fendera - tentokráte model Telecaster, můžete najít na obalu alba Loading Zone (1977) od Roye Buchanana. I tento kytarista, který je velkým fanouškem kytar Telecaster, si málokdy nechá ujít příležitost propašovat svého "miláčka" na obal alba – a tak jeho kytaru můžete nalézt téměř na každé obálce jeho alba. Ať již vystavenou na odiv v popředí, či skromně odsunutou do pozice dekorace kamsi do rohu obálky.

Další velký fanda kytar Fender Telecaster je i sám velký "Boss" Bruce Springsteen. Asi nejznámějším albem, kde je se svým Fenderem ke spatření, je album Born To Run z roku 1975. Dalším albem, které zřetelně zachycuje na obálce kytaru Fender je Human Touch (1992), nebo Wrecking Ball z roku 2012 a v mírně stylizované podobě pak i zatím poslední album High Hopes (2014). K vidění je ovšem například i na obalu k výběru "Bossových" největších hitů Greatest Hits (1995). Velmi netradičně upraveného Telecastera (mj. s krkem z modelu Fender Jaguar) pak můžete spatřit i na výběru největších hitů Folk Songs (2009), kytaristy Billa Frisella.

Na začátku článku jsem zmiňoval i kytaristu Hanka Marvina, který se rovněž na obálkách alb velmi rád "chlubí" svým typickým červeným Stratocasterem, který je již jeho nedílnou součástí. Se Stratocasterem se ovšem objevil prvně na obalu alba mnohem dříve, ještě coby člen kapely The Shadows a to rovnou na jejich prvotině z roku 1961. Ostatně kytary Fender od té doby zdobily obálky LP této kapely celkem pravidelně. Také proto, že na výpravné a umělecky ztvárněné obálky alb se tehdy ještě příliš nehrálo a na obaly se nejčastěji umisťovala fotografie usmívající se kapely.


Dalším kytaristou, který rád protlačoval na covery svých alb své nástroje, byl bezesporu i Stevie Ray Vaughan. U něj sice nebylo tak jednoznačné vyhranění pro Fendera (ačkoliv na něj hrál nejčastěji) a tak kupříkladu na obálce k albu Texas Flood (1983) jej můžete spatřit se Stratocasterem a oproti tomu na obálce alba Soul To Soul pro změnu s kytarou Gibson. Mezi další kytaristy, objevující se pravidelně na obalech svých alb s kytarami Fender patří rovněž bluesmani Otish Rush (např. album Ain´t Enough Comin´ In), nebo Buddy Guy (např. Living Proof).

A ani nová generace kytaristů se rozhodně nebrání ukázat světu, který že to nástroj je jejich srdci blízký a tak alespoň dva příklady za všechny – John Mayer a jeho album Heavier Things z roku 2003, nebo Bryan Adams a alba Waking Up The Neighbours (1991), Room Service (2004) či živé album Live! Live! Live! (1988). A dokonce i na slavné "destrukční" obálce punkových The Clash - London Calling (1979) můžete spatřit nástroj značky Fender – tentokrát baskytaru Fender Jazz Bass.

Přirozeně, že obalů alb, na kterých se vyskytuje kytara ať už Fender, či jakékoliv jiné značky, je mnohonásobně víc, než uvádí náš skromný výčet, ale vyjmenovat všechny snad ani není v lidských silách, tak pokud vám zde chybí ta vaše oblíbená či zajímavější, neváhejte se o ni s námi podělit.

Tagy humor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY