Přejít k hlavnímu obsahu
Zde není v hlavní roli až tak kytara Fender, ale spíš talent. | Foto: Wikimedia Commons
Zde není v hlavní roli až tak kytara Fender, ale spíš talent. | Foto: Wikimedia Commons
Zdeněk Lev -

Kytara Fender v hlavní roli #10: Tash Sultana

Dejte Fender do ruky někomu talentovanému a začnou se dít věci. Nepřeháním. V tomto případě určitě ne. V dnešním díle bude hrát hlavní roli kytara Fender v podání muzikantky-multiinstrumentalistky. To znamená, že se sice během hraní jedná o jednu kytaru, ale je na ní hráno několik stop. To dává Fenderu příležitost vyniknout opravdu na maximum. Tahle symbióza, tedy Fender + Tash Sultana, funguje prostě skvěle.

Tash Sultana, jméno, které si zapamatujte. Rok narození je 1995 a na kytaru hraje od tří let. A je to znát. První kytaru má od dědečka, který asi ani netušil, jak skvělou věc pro hudební svět udělal. Ale také udělal skvělou věc pro Sultanu, člověka, který se díky tomu mohl plně rozvinout v hudbě jako takové.

Příznačně k tomu, jaký má Sultana postoj ke společenským normám (mimo jiné se identifikuje jako genderově fluidní), přivydělávala si místo „normální“ práce hraním na ulici a pak po různých akcích a klubech. Takže se stalo, že hraní neustále přibývalo a bylo i pětkrát týdně. A tohle když neomrzí, tak z toho vyjdou skvěle vytrénované ruce pro kytaru spojené s velkým talentem mixovat hudbu po vlastní ose.

Hraní jako životní poslání

Tenhle skoro pohádkový příběh pokračuje dalším hraním na lepších akcích, skládáním vlastních věcí a přidáváním dalších nástrojů. Ovšem zde se naplno projevuje již zmíněný talent. Sultana si poradí nejen s kytarou, ale i s basou, saxofonem, pianem, bicími nebo s mandolínou. Mohl bych ještě chvíli pokračovat, ale asi chápete, že to není třeba.

Hraní tedy vypadá tak, že má Sultana před sebou velký panel efektů a okolo sebe má poskládané všechny nástroje, které potřebuje. Běžně začíná kytarou, nějakou smyčkou, na kterou naváže další kytarovou smyčkou a pak přidá další nástroje, basu, piano, bicí a tak dále... a nakonec zpěv. Takže zážitek je skutečně monstrózní.

Svoje texty opírá o své životní postoje a hodnoty – jak k sobě tak i vůči společnosti jako takové. A i díky té upřímnosti se mi to opravdu líbí.

Netrvalo dlouho a dostavily se první úspěchy. Například skladba Jungle se stala hodně oblíbenou a dostala se v různých žebříčcích hodně vysoko. Svědčí o tom i miliony zhlédnutí na Youtube... Nemá moc smysl se zde zaobírat nasbíranými úspěchy a cenami, pojďme rovnou ke kytarám.

Sultanu můžete vidět téměř vždy s kytarami Fender. Zatím jsem nenašel video, kde by byla jiná značka kytar. A k hudebnímu stylu Sultany se Fender opravdu hodí. Používá jak Telecastery tak Stratocastery a má i různé kombinace snímačů. Některé kytary mají humbuckery, některé jen singly a tak dále.

A jak už to tak bývá, Fender si vždy umí najít spolupráci se zajímavými muzikanty. Takže vzniklo nakonec spojení se Sultanou a z toho vzešel zajímavý červený Stratocaster. Není až tak specifický, jak by se dalo očekávat, roli zde hraje taková moderní klasika. Ono taky k Fender kytarám není už moc co extra vymýšlet. Stačí spíše hledat vhodné kombinace již vymyšlených věcí a pokud je to kompatibilní, vznikají z toho pak zajímavé nástroje.

Fender Tash Sultana Stratocaster

Kytara nese název Fender Tash Sultana Stratocaster. Jeho výrazným prvkem je jasně červená barva a zlatý hardware. Specifikace kytary jsou klasické a moderní. Není to nijak extravagantní nástroj, prostě splňuje svůj účel – dobře hraje. Tak pojďme na detaily:

  • Tělo kytary je ze dřeva olše, což je běžná a osvědčená věc. Na těle je polyesterový lak v provedení Transparent Cherry. Na těle je bílý třívrstvý pickguard v provedení Aged White Pearl. Takže povedená a vkusná kombinace.
  • Krk je javorový, na zadní straně je Skunk Stripe. Hmatník má radius 9.5, je na něm 22 Medium Jumbo pražců, menzura je klasických 25.5 palců. Velkým plus je nultý pražec z kosti, což u mexického Fenderu oceňuji. Profil krku je Modern C.
  • Hlavice kytary je v provedení Matching Headstock, tedy má stejnou barvu laku jako tělo kytary, což je stylové. Logo Fender je klasické, vedle něj je moderní srážeč strun.
  • Elektronika je v provedení HSS, tedy humbucker, single coil, single coil. Zvukově je tedy kytara univerzálnější, protože díky humbuckeru nabízí více zvukových možností. Humbucker je Custom Double Tap Humbucking. Single coil snímače jsou Yosemite. K ovládání snímačů slouží pětipolohový přepínač, potenciometry master volume a dvě tónové clony. Spodní tónová clona je push/pull potenciometr a díky němu lze získat jemnější zvuk, protože rozepne humbucker na single coil. Je to jednoduché a nenápadné řešení.
  • Hardware (tedy kobylka, ladící mechaniky, srážeč strun i úchyty popruhu) je celý ve zlaté barvě. Kobylka je klasická, se šesti vintage kameny.
  • Kytara je Made in Mexiko.

Závěrem

Tash Sultana a kytara Fender je opravdu fajn kombinace, díky čemuž vzniká pro nás fanoušky nejen zajímavá muzika, ale také nevšední vizuální zážitek, kdy vidíme velký multiinstrumentalistický talent. Červený Stratocaster je prostě stylová klasická kytara s moderními prvky, která rozhodně stojí za vyzkoušení. Fender ví, s kým navázat efektivní spolupráci.

Tento text vyšel u příležitosti letos už 11. narozenin Frontmana, kdy se ohlížíme za inspirativními články magazínu. Poprvé byl text zveřejněn 21. prosince 2023. 

Tagy Kytara Fender v hlavní roli Fender Tash Sultana HSS Stratocaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY