Kytara Fender v hlavní roli #2: Steve Lacy
Když jsem vybíral, o kom psát další díly seriálu, úplně náhodou jsem na youtubovém kanálu Fenderu narazil na nově představovanou kytaru s názvem Steve Lacy Stratocaster. Objevil jsem tak velmi vychytaný nástroj od zajímavého muzikanta a hned jsem se o něm chtěl dozvědět víc. Pojďme si Steva Lacyho představit a podrobně prozkoumat jeho superkytaru, kterou podle něj Fender nechal udělat.
Vzhledem k tomu, že nepoužívám TikTok, minul mě tak zajímavý muzikant, jako je Steve Lacy, obloukem. Hned jsem to chtěl napravit a pustil jsem si hromadu jeho nahrávek, přečetl pár peprných řádků o jeho chování na koncertech, dočetl se o cenách Grammy – a také objevil sílu a vliv TikToku nejen na interprety, ale i na fanoušky. A protože je Steve Lacy se sociálními sítěmi nepopíratelně spojen, je třeba zmínit i tuto kapitolu.
Kariéra přes internet
Steve Lacy se narodil se v roce 1998 v Kalifornii, takže je součástí generace Z (lidé, kteří se narodili od poloviny 90. let až zhruba po rok 2010). Tato generace se vyznačuje především tím, že vyrůstala během rozmachu internetu a sociálních sítí a je na tyto technologie zvyklá od dětského věku. A z toho vychází i kariéra Steva Lacyho, který se proslavil zejména jako hvězda sociálních sítí. O kytaru se začal zajímat už v útlém věku, kdy začal hrát Guitar Hero. K opravdové hře se dostal o něco později – a jak sám říká na přiloženém videu, byl z kytary úplně ohromený.
Začal se setkávat s dalšími zajímavými muzikanty, až se dostal ke kapele The Internet. Její název vznikl náhodou, když se jeden z jejích členů při rozhovoru rozčílil, že ho štvou otázky typu „odkud pochází“, a tak suše prohlásil, že pochází z Internetu. Steve Lacy se k nim podle dostupných údajů přidal v roce 2015 a podílel se na albu Ego Death, které v roce 2016 získalo nominaci na Grammy Awards.
Od této chvíle se Steve Lacy začal objevovat na nahrávkách mnoha umělců a spolupracoval na velmi dobré muzice. V roce 2017 vyšlo jeho debutové EP s názvem Steve Lacy's Demo. Tyto nahrávky jsou pozoruhodné tím, že jsou nahrány přes iPhone, do kterého Steve zpíval i vokály. V roce 2019 mu vyšlo album s názvem Apollo XXI. Album mělo úspěch a získalo nominaci Grammy Awards v kategorii Best Urban Contemporary Album, což byla kategorie, ve které bylo nominováno i album Ego Death skupiny The Internet.
V roce 2022 Steve Lacy vydal album Gemini Rights, které se stalo ještě mnohem úspěšnějším než jeho předchůdci. Song s názvem Bad Habit získal nominaci na Grammy v kategoriích Record of the year, Song of the year a Best pop solo performance. A k tomu album jako celek ještě jednu nominaci prolomilo ve vítězství v kategorii Best progressive R&B album. Tímto se Steve Lacy vyšvihl mezi největší hudební hvězdy současnosti.
V roce 2022 se píseň Bad Habit dostala na první místo v žebříčku Billboard Hot 100. A aby toho nebylo málo, časopis Time v roce 2023 Steva zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí.
TikTokoví „fanoušci“
Steve Lacy se stal populárním především díky sociálním sítím. TikTok ho vynesl až na vrchol díky tomu, že se jeho hudba sdílela ve statisících shlédnutí. Na jednu stranu to byla pocta jeho muzice a jeho tvorbě, ale zároveň to všechno v sobě neslo jednu temnou stránku.
Fanoušci, kteří přicházeli na Lacyho koncerty, většinou znali jen jednu nebo dvě písničky. Bad Habit a Dark Red se staly virálními a po TikToku a ostatních sociálních sítích se šířily velkou rychlostí. Když se podíváte na záběry z koncertů, vidíte záplavu mobilů nad hlavami návštěvníků, kteří živé hraní vlastně sledují skrze nahrávání. Z toho vyplývalo to, že si sice fanoušci rádi zazpívali dvě nebo tři populární věci, ovšem zbytek Lacyho tvorby neznali.
Stevovi se ale nelíbil fakt, že lidé přijdou na jeho koncert, aniž by většinu jeho tvorby znali, a začal jim to během koncertů dávat najevo. Například zahrál jinou verzi populárních songů a nebo je odrecitoval schválně chaoticky a rychle a prostě odešel. Známý je i incident během živého vystoupení, kdy na Steva někdo z hlediště hodí cosi, co vypadá jako mobil nebo malá kamera, a Steve tímto zařízením následně práskne o zem a odejde z koncertu.
Zde se bohužel ukazuje, jak je tento úspěch vrtkavý a potvrzuje se tím i teorie, že generace současných teenagerů, která zná úryvky hudby pouze z TikToku, nemá vlastně k hudbě takový vztah, na jaký jsme byli dřív zvyklí. Je otázkou, jak se s tím Steve popere, jisté ale je, že se stal velmi rychle slavným a že ho dnešní rychlá doba zároveň rychle dohnala. Steve se dnes vymezuje proti sociálním sítím – tedy vůči tomu, co mu přineslo slávu a úspěch. Je to vlastně paradox. Ale chápu, že umělec potřebuje slyšet a cítit uznání své tvorby, což se Lacymu od TikTokových fanoušku těžko dostane. Upřímně mu držím do budoucna palce, protože je to vynikající umělec, kytarista a skladatel, který má hudebnímu světu hodně co říct.
Jedna opravdová pocta (když nepočítám cenu Grammy) přišla od značky Fender: ve spolupráci se Stevem vyvinuli jeho vlastní signovaný Stratocaster, který dle mého názoru opravdu stojí za to.
People Pleaser Stratocaster
Steva Lacyho můžeme vidět především se Stratocastery. Hodí se k muzice, kterou dělá, což je poměrně široký záběr hip hopu, funku či R&B. U Fenderu jsme zvyklí na signature modely, které jsou vždy nějak speciálně navržené – někdy povedeně a někdy třeba méně, každopádně se vždy jedná o modely, které je dobré si vyzkoušet, protože se vymykají klasickým sériím, kterých je v obchodech mraky.
Když se podíváme na samotný model kytary, jejíž celý název zní Fender Steve Lacy People Pleaser Stratocaster, na první pohled upoutá několik prvků.
- barva těla je sunburst, ale nejedná se o ten, který téměř sedmdesát let známe. Tento nese název Chaos Burst. Kromě tradičních tří barev je přidaná trochu růžovofialová a výsledkem je velmi originální a poutavý vzhled. V kombinaci s tělem nástroje z olše vypadá výsledek velmi efektně.
- snímače jsou Player Noiseless Plus, tedy single coily s funkcí potlačení brumu. Na přiloženém videu o nich hezky mluví kytarista Jairus Mozee. Ten také představuje asi největší vychytávku celé kytary, a to zabudovaný okruh fuzz do jednoho z potenciometrů. Jedná se o potenciometr S-1 switch, který je zabudován v místě spodní tónové clony. Pro jeho aktivaci stačí zmáčknout vršek knobu a kytara tím získá fuzz efekt. Ten lze pěkně využít při kytarových sólech nebo vyhrávkách slidem. Steve Lacy ho využívá při stavbě kytarových sól, kdy tímto efektem postupně gradují.
- ovládání elektroniky (bráno od strun směrem ke konektoru jack) není jako u klasického Stratocasteru v pořadí volume, tone tone, ale zde je to master volume, master tone a fuzz output volume.
- krk a hmatník jsou z javoru, radius hmatníku je 9.5 palce a profil krku Deep C, což jsou obojí dnes nejpoužívanější specifikace. Pražce jsou Narow Tall a jako poziční značky na dvanáctém pražci jsou dvě hrací kostky s hodnotou 6 a 6. Zezadu hlavice je podpis Steve Lacy a malé srdíčko. Na zadní straně těla je žlutomodrá šachovnicová krytka pružin tremola.
Zvukově se jedná o velmi povedenou kytaru, protože díky efektu fuzz nabízí celou řadu nových možností. Trochu mi připomíná signature model Erica Claptona od Fenderu, který má zabudovaný na stejném potenciometru aktivní okruh mid boost, což zvuk Stratocasteru dostává také do úplně jiných rozměrů.
Závěrem
Steve Lacy je muzikant, který určitě stojí za pozornost. Jeho tvorba je zajímavá a citlivá, textově se vyhraňuje spíše na témata mezilidských vztahů a lásky. Jeho kytara dodává hudbě šmrnc. Výraznou kapitolou jeho kariéry je potýkání se se světem sociálních sítí, které ho vynesly až na vrchol, ale zároveň potvrzují dojem velmi povrchního vnímání hudby současnou dospívající generací, což je u tvorby Steva Lacyho veliká škoda. Nicméně jsem velmi rád, že jsem se mohl na několika málo řádcích s vámi podělit o dojmy z tohoto výrazného a opravdu zajímavého umělce.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.