Kytara Washburn WIN DLX
Poněvadž vlastním již několik Stratocasterů a láká mě zvuk Les Paula, rozhodl jsem se po nějakém se poohlédnout. Moje cenová představa byla kolem 10 tis. Kč.
Dnes je na trhu v této cenové relaci mnoho nástrojů a výběr není jednoduchý. Přebíral jsem se spoustou více či méně povedených kopií. Narazil jsem na kytaru Washburn WIN DLX ve verzi "Flame Honey Burst" a na první pohled jsem se zamiloval.
Přiznám se, že nejsem ten typ, kterému na vzhledu kytary nezáleží. Samozřejmě musí dobře hrát, ale taky se mi musí líbit. Zkontroloval jsem cenu a základní parametry - hlavně snímače - a vše nasvědčovalo tomu, že by to mohla být správná volba. Takže následoval další krok: pořádně si ji proklepnout.
Parametry
• elektrická kytara
• typ: Les Paul
• tělo: mahagon, top z javoru, fládrovaná dýha
• krk: mahagon, lepený
• hmatník: palisandr
• menzura: 628 mm
• radius: 355 mm
• šířka nultého pražce: 43 mm
• počet pražců: 22
• snímače: 2x humbucker, Seymour Duncan USM
• ovládání: 2x Volume, 2x Tone
• přepínač: 3-polohový
• kobylka: pevná, Tune-O-Matic, stopbar
• ladící mechaniky: Die-Cast
• hardware: chromovaný
Provedení
Hned po rozbalení jsem kytaru podrobil přísné kontrole kvality zpracování. Byl jsem mile překvapen jak precizně je zhotoveno tělo kytary. Dřevo přední desky nemá žádný suk, či anomálii a v zakřivení vrchní desky není žádná nepravidelnost. Na těle, na krku i na hlavě nemá lak žádné vady. Krk je k tělu přilepen bez jakékoliv "prasárničky", jak tomu někdy bývá u kytar vyrobených v Asii. Kontroluji také chod potenciometrů a i ten je zcela hladký, bez jakékoliv chroupání. Jsem také mile překvapen ladícími mechanikami, kterými lze snadno otáčet a mezi napínáním a povolováním necítíte prakticky žádnou vůli.
Zdá se, že vše je bezchybné a dokonalé. Není. Všimnul jsem si, že na některých pražcích jsou známky rzi. Nutno podotknout, že to byla rez jen na povrchu a po několika hodinách hraní rez zmizela. Dále je třeba počítat s tím, že struny natažené z výroby jsou zašlé a tak doporučuju rovnou ke kytaře koupit sadu strun a hned zkraje je vyměnit. Z vlastní zkušenosti vím, že toto je u nových kytar spíše pravidlo než výjimka.
Zvuk
Není nic těžšího než vyjádřit slovy charakter či barvu tónu. Nezbývá mi, než se o to pokusit. Na zvuk kytary mají největší vliv dvojcívkové snímače - humbuckery. Zvuk je je, jak se patří na Les Paula, kulatý, plný. Snímače působí velice vyrovnaným dojmem a na celém hmatníku nenajdete místo, kde by bylo hluché místo. Značkové snímače Seymour Duncan nezklamaly. Dozvuk (sustain) kytary je příjemně dlouhý. Obecně má na tom jistě velký podíl konstrukce kytary: pevná kobylka, hmotné plné tělo. Protože je na svou kategorii dozvuk o něco delší než je v této kategorii běžné, mohu se domnívat, že je to také způsobeno kvalitním nultým pražcem (BLACK TUSCO XL) a použitím kvalitnějšího dřeva na tělo i krk - mahagonu.
Jak se mi hrálo
Na základě svých dřívějších zkušeností s Les Pauly jsem měl obavy, že se mi na hmatníku této kytary nebude moc dobře hrát a že mi krk kytary nepůjde "do ruky". Na hmatníku se hraje perfektně. Šíře, tloušťka i profil krku je akorát. Dokonce zahraju některé složitější pasáže o něco rychleji než na Stratu. Na kytaře jsou natažené "devítky" struny a tak vás kytara příjemně rozmazluje tím, jak snadno se struny dají vytahovat. Z toho jak je kytara solidně vystavěná, se domnívám, že případné použití o dvě tři čísla tlustších strun nebude problém. Přepínání snímačů přepínačem je bezproblémové a při otáčení potenciometrů neslyšíte žádné praskání. Dohmat kytary byl seřízen tak, jak mi vyhovuje a neměl jsem potřebu ho měnit. Kytara byla dobře seřízená i co se týče oktávového ladění a tak kytara ladila ve všech polohách.
Shrnutí
Poté, co jsem si kytaru pořádně proklepnul, mohu jí všem doporučit. Kytara nejen dobře vypadá, ale i hraje. Je správnou volbou pro ty, kteří hledají kytaru typu Les Paul v cenové kategorii do 10 tis. Kč.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.