Blond-BMT-31G

Ladičky Blond: mimo škatulky

Bez dobře naladěného nástroje se hraje velmi špatně. Ladička je proto obvykle hned druhou věcí, kterou člověk se strunným hudebním nástrojem koupí. Má dcera už víc než rok na svou akustickou kytaru používá ladičku Blond BMT-31G. Má možná trochu delší náběh, ale co ukazuje, to sedí.

Čínská firma Blond se pomalu a jistě usazuje i na našem českém trhu s hudebními nástroji. Má to svůj důvod: mechanické a funkční provedení je určitě výš, než u běžných „no name“ a s ohledem na cenu se jí dají odpustit i drobné nedostatky. O to víc mě mrzí, že dosud nemají své webové stránky a já jako koncový uživatel s nimi nemám pojítko. Manuály nicméně dohledáte i na stránkách prodejců.

Následující testík ladičky Blond BMT-31G, s ohledem na více než roční zkušenost, běžné dvoutýdenní zkoušení poněkud přesahuje. Předně oceňuji už to, že je umístěna v černé plastové krabičce o velikosti zhruba 6x10 cm, která je opravdu odolná. Ta naše časté používání i pády ze stolů zvládá bravurně a nikde dosud nevykazuje škrábanec ani ulomený roh. K napájení slouží 2 mikrotužkové baterie (AAA) a zatím jsem je ještě neměnil. Z pravé strany je vstup pro kytaru nebo piezo-snímač (je součástí balení) s kablíkem o délce téměř 1 m. Na horní straně najdete vstup na sluchátka (pro metronom nebo pro ladění podle vydávaného tónu). Veselé přední straně dominuje display o úhlopříčce cca 4,5 cm, který je v modro-bílém inverzním provedení, tj. vše okolo je tmavě modré a segmenty svítí bíle. Napravo od něj je malý reproduktor pro metronom a ladění podle tónu a pod displayem řada 5 tlačítek pro ovládání celého soustrojí. Ještě na displayem jsou pak umístěny 3 led diody informující nás o (ne)správnosti naladění.

Ladičku Blond BMT-31G je možné používat jak jako ladičku i jako metronom. Pro přehled co a jak je dobré podívat se do manuálu, kde je vše celkem hezky popsáno. Zvyknout se nakonec dá i na tu multifunkčnost tlačítek. Chce to jen vědět, co opravdu chcete.

Co se ovšem v manuálu nedočtete, to je rozsah ladění pro jednotlivé nástroje:
* (C) chormatická ladička je samozřejmě C – H(B) včetně půltónů
* (g) Kytara je nastavená pro 6/7 strunnou ve standardním ladění H(B), E, A, D, G, H(B), E
* (b) Basa je pro 4/5/6 strunnou basu ve standardním ladění H(B), E, A, D, G, H(B)
* (v) housle jsou přednastavené tóny na E, A, D, G
* (u) ukulele má nastavení tónů na A, E, C, G

To vše lze ladit i v hlučnějším prostředí pomocí přiloženého piezo-snímače, který připojíte k ladičce; klipsu dáte na hlavu nebo tělo kytary a ladíte. Opravdu efektní je podsvícení displaye, které se při správném naladění změní z modré na zelenou.

Pokud se vám Blond ani přes mou garanci nebude zdát, pořád můžete zkusit třeba Korg...

Celkově se ladička chová tak, jak by asi člověk očekával. Má trochu delší náběh (čeká na analýzu hraného tónu), což je jí na diskuzních fórech někdy vyčítáno, na druhou stranu si je ale vcelku jistá tím, co ukazuje. Já osobně pro ladění kytary používám stroboskopickou ladičku Planet Waves CT-06 S.O.S. a při kontrole naladění s Blond musím uznat, že to sedí.

+ hodně nízká cena (teď kolem 150 Kč)
+ metronom
+ mechanické provedení
+ rozsah laděných nástrojů (chromatika, kytara, basa, housle, ukulele)
+ piezo-snímač
+ tlačítkem ON/OFF můžete podladit o ½ ton (flat=b) nebo o tón (flat=bb)
+ dobrá viditelnost i na slunci
+ indikace správného naladění změnou podsvícení displaye
+ ovládání hlasitosti metronomu

+/- delší náběh ladění

- nemám rád mikrotužkové baterie
- daň za multi funkčnosti tlačítek (např. v režimu chromatické ladičky tlačítky nahoru/dolů měníte frekvencí základního tónu „A“, což při neopatrné manipulaci může vést k tomu, že ladička ukazuje správně, ale jste pod tónem)
- není průchozí, tudíž pro ladění elektrické kytary musíte odpojit kytaru od aparátu

Tím to ale nekončí

BMT-31G je jen jedna z ladiček, která firma Blond vyrábí – a myslím si, že jde správným směrem. Funkčností podobná, ovšem bez metronomu je ladička Blond BT-20G. A mají ještě specialitku v provedení „klipové“ ladičky, připínající se přímo na hlavu nástroje. Ty se kvůli váze napájí baterií CR2032, která se dá běžně koupit. V této kategorii jsou tu 2 modely BT-23C a BT-20G. Určitě vyzkoušejte – a patrně stejně jako já zjistíte, že dobrá ladička nemusí stát žádnou tisícovku.

Blond BMT-31G
Blond BT-20G
Blond 23C
Tagy: