Přejít k hlavnímu obsahu
Jako zastánce zvířat a jejich práv se snažím, aby má tvorba pro Laky Mari tuto skutečnost reflektovala. | Foto: David Konečný
Jako zastánce zvířat a jejich práv se snažím, aby má tvorba pro Laky Mari tuto skutečnost reflektovala. | Foto: David Konečný
Marie Křížová -

Laky Mari: Někdy stačí přijít s jasnou myšlenkou a pak se to prostě děje

Od folku k folklórnímu jazz rocku, texty, něžně otvírající těžká témata. Písněmi a cítěním naší kapely Laky Mari rezonují problémy dnešní doby dotýkající se planety, zvířat i lidí. Odrazily se i na naší nové nahrávce Zvířecí triptych.

Na počátku jsem byla jen já, Mari s kytarou. A neznělo to… kdovíjak. Hledala jsem „šmrnc“, svá témata. Tahle cílenevědomá cesta mě dovedla, přes různé okliky, ke studiu Textu a scénáře na Ježkově konzervatoři. Tam se mi rozšířily obzory nejen v psaní textů, ale i hudby. Zaposlouchala jsem se do jazzu a propadla jsem hudebnímu světu plnému různorodostí a překvapení, které mě na něm tak baví doposud.

Písní v šuplíku přibývalo, má hudební představa se formovala a v roce 2020 se dala do kupy s kytaristou Lukášem Krupičkou. V duu, příhodně a nenáhodně nazvaném „Laky Mari“, jsme začínali své první autorské koncerty. Díky pomoci kamarádů muzikantů se nám podařilo v podmínkách home studia v roce 2022 vydat debutové album Lapidárium, celé zasazené ještě do folkového znění.

Ve stejný rok nám vyšel i první, tentokrát spíše folklórně laděný, klip k písni Duje vítr, v níž tehdy hostoval i náš současný bubeník Matouš Benda. Toho jsme si orazítkovali natrvalo tento rok (2024). Už s námi stihl natočit (jako jediná štemplovaná herecká autorita) mrazivý klip k písni Holubička, nahrát s námi písně na naše nově vydané EP Zvířecí triptych a odehrát léto nabité krásnými exteriérními koncerty (mimo jiné i na jeho domovské půdě v Huse na provázku). Všude nám ho chválí a my se konečně cítíme celiství.

Moje a Lukyho cesty vedly přes konzervatoř k ZUŠ (Luky je mimochodem vystudovaný harfenista). Ne snad, že bychom „na stará kolena“ nastoupili zpátky do ZUŠky, ale pár ředitelů nás uznalo za učení schopných, a tak předáváme co umíme, ale vlastně se spolu s našimi žáky pořád něco nového učíme. A to nás na tom tak baví. I když učím, tak se učím. A mně to samozřejmě nedalo a začala jsem spřádat projekt Laky Mari & ZUŠ Telč.

Tak vznikl klip a vokály sboru Telčísla k písni Pod vrbou, která pochází také ze zmíněného EP. Dokonce se nám podařilo s Telčísly nacvičit i několik dalších našich písní, zorganizovat koncert a na něm to všechno předat publiku (včetně „psí výstavy“ od výtvarného oddělení). Narazili jsme na otevřenost ke spolupráci, která nás samotné trošku zarazila, jednoduše proto, že má člověk pocit, že to musí být složité, že v tom musí být vždycky nějaký háček. Ale někdy stačí přijít s jasnou myšlenkou a pak se to prostě děje.

V plánu máme hodně plánů. Máme rozmixovanou píseň o umělé inteligenci (Alík) a připravujeme další menší album s našimi anglickými písněmi, kde si budeme hrát s hlasovými rejstříky, neroztodivnějšími kytarovými efekty a nenadálými rytmickými pauzami.

Jako zastánce zvířat a jejich práv, se snažím, aby má tvorba pro Laky Mari tuto skutečnost reflektovala a kluci jsou naštěstí dost podobného ladění, takže naše konverzace po koncertech a na zkouškách často sbíhá právě k těmto tématům a věřím, že se k nim pomalu ale jistě bude sbíhat i větší část naší společné tvorby.

Jak ke své tvorbě přistupujete vy, jaká témata jsou pro vás klíčová? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Lary Mari

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Marie Křížová
Synth piano a zpěv v třebíčské kapele Laky Mari
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY