Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Laney Mini: povedená trojice kapesních zesilovačů

Zesilovače Laney si už získaly srdce i uši mnoha kytaristů, mě nevyjímaje. Nyní Laney přichází s novinkou pro ty, kteří chtějí mít svůj oblíbený zvuk po ruce prakticky kdekoliv. Laney Mini-Iron, Laney Mini-Lion a Laney Mini-Superg totiž v pohodě strčíte i do trochu větší kapsy.

Všechny minizesilovače vzhledem evokují svou „dospělou“ předlohu a nově jsou také k dostání ve verzi ST, která oproti základní verzi obsahuje dva 3" reproduktory a vestavěný delay. Zesilovače lze shodně napájet buď šesti AA bateriemi, nebo adaptérem, všechny rovněž disponují sluchátkovým výstupem a linkovým vstupem. Ovládání je rovněž totožné, u základního modelu je to trojice potenciometrů Gain, Tone a Volume, které doplňuje ještě tlačítkový switch Drive a konektor LSI (Laney Smart Insert), kterým jednoduše připojíte k zesilovači váš iphone či ipad (podporované platformy jsou jak IOS, tak i Android).

Pomocí aplikace Tonebridge od Ultimate Guitar si můžete vybírat z rozsáhlé zvukové databáze kytarových aparátů, efektů a z několika set přednastavených zvuků, vytvořených podle vzoru slavných kytaristů či jejich skladeb. Propojovací kabel je součástí dodávky. U verze ST vás ještě čeká potencimetr Level, určující vstupní hlasitost kytarového signálu, potenciometr Delay s možností zpoždění až 400 ms a minipotenciometr Delay Level určený pro ovládání úrovně efektu Delay.

Rozměry minizesilovačů jsou totožné, u základní verze 120 x 173 x 100 mm, u verze ST 142 x 205 x 100 mm. Váha je 1 kg, verze ST váží 1,8 kg. V čem se aparátky liší, je jejich vzhled a samozřejmě zvuk, a ten si proto rozebereme u každého zvlášť. Pro účely testu jsem měl k dispozici pouze základní verze, tedy s jednodušším ovládáním, jedním reproduktorem a výkonem 3W.


Laney Mini-Iron

První miniatura má svůj předobraz v oblíbené řadě zesilovačů Ironheart, což dokazuje nejen svým vzhledem, ale i nápisem v levém horním rohu ovládacího panelu. „Dospělá“ řada těchto zesilovačů vždycky zvyšovala tep především hráčům tvrdšího ražení a tenhle pidižvík nechce svému jménu zůstat nic dlužen. Zlověstná černá krabička, které na kovové mřížce kryjící reproduktor, vévodí nepřehlédnutelné logo Laney.

Nikdo asi nečeká, že ze tříwattového tranzistoru s třípalcovým repráčkem poleze zvuk, který bude rolovat ponožky, ale i tak mě zvuk příjemně překvapil. Čistý zvuk má poměrně slušnou dynamiku a celkem dost basů. Při vyšších hlasitostech už je ve zvuku až příliš znatelný malý objem zesilovače, ale znám i o dost horší případy. Zkreslený kanál umí nabídnout jak mírný crunch, tak slušný overdrive, ale na high gainové zvuky, známé z „dospělého“ Irona přeci jen zapomeňte. Ty už malá skříňka a miniaturní reproduktor prostě nezvládají a nezní příliš přesvědčivě. O poznání lépe ale zní zesilovač po propojení s aplikací Tonebridge. Již hotové zvuky poslané do aparátku mě povětšinou bavily a blížily se originálu.

Laney Mini-Lion

O poznání přívětivěji se tváří Mini-Lion, který je zmenšeninou elegantní série Lionheart. Blankytně modrá šasi, reproduktor krytý hrubou, průzvučnou tkaninou s vetkanou modrou linkou, potenciometry ve tvaru „kuřecích hlaviček“ – prostě elegance ve všech směrech, jak se na pravé „lví srdce“ sluší a patří.

Co se zvuku týče, tak čistý kanál mi přišel mnohem variabilnější a ještě o trochu povedenější než v případě Mini-Irona. Mnohem lépe reaguje na hodnotu Gainu a dynamiku vaší hry. Skoro se mi ani nechtělo přepínat na kanál Drive. Ten ale také nezní úplně špatně a při citlivém zacházení s Gainem nabízí příjemně nadrajvovaný zvuk, který si navíc dobře rozumí s kytarou osazenou jak singly, tak humbuckery. Z uvedené trojice bezesporu nejlépe znějící, univerzální aparátek.


Laney Mini-Superg

Posledním ze série miniaparátků je Mini-Superg, což znamená, že zde budeme mít co dělat s řadou zesilovačů Supergroup. Tato řada, která vznikla již někdy koncem 60. let sice nikdy nedosáhla takové masové oblíbenosti jako modernější řady Iron Heart či Lion Heart, ale přesto si pozornost rozhodně zaslouží. Vzhledově tedy máme před sebou retro kousek, včetně designových, leč poněkud hůře přehledných potenciometrů. Ale budiž, když retro, tak se vším všudy – včetně zvuku.

Na aparáty řady Supergroup jsem bohužel nikdy nehrál, ale zvuk téhle miniaturní kopie se mi líbil asi jen o malinko méně než Mini-Lion. Příjemný čistý i zkreslený zvuk, ve kterém rezonují zmíněná šedesátá léta a který si rychle zamilujete. Není tak univerzální jako Lion, ale určitě si najde řadu příznivců.

Laney Mini je povedená řada miniaturních zesilovačů, která plně uspokojí příznivce nejrůznějších stylů a mezi kapesními zesilovači bude jen těžko hledat konkurenci. Cena základní verze se pohybuje na hranici 1 200,- Kč, u verze ST je pak cena cca o 600,- Kč vyšší. Vzhledem k určení, slušnému zvuku i zpracování není aparátkům v podstatě co vytknout, snad jen, že se člověk nesmí doma při hraní moc rozdivočet, protože vzhledem k velikosti a váze, by za ním aparátek mohl nepěkně skotačit po podlaze. Spona za opasek alá Marshall MS-2 by to lehce vyřešila...

Tagy Laney Laney Mini-ST Laney Mini

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY