Přejít k hlavnímu obsahu
Lazer Viking a režisérka Jay Walker získali cenu za klip ICU BBY. | Foto: Ceny Anděl
Lazer Viking a režisérka Jay Walker získali cenu za klip ICU BBY. | Foto: Ceny Anděl
Zdeněk Neusar -

Lazer Viking na Andělech: Jestli to zvládne šašek jako já, máte na to taky

Povedený ročník za sebou mají Ceny Anděl. Přispěl k tomu nejen převážně vtipný vklad střídajících se osmi moderátorů, ale i celkový průběh akce a řeči vítězů. Petr Ostrouchov přebírající sošku v kategorii Album roku pro Vladimíra Mišíka mluvil o svobodě, zpěvák Lasky ze skupiny Para doporučil import další dobré slovenské hudby a méně špatných slovenských politiků. A opakovaným objetím i projevem dojímal Lazer Viking, který si odnesl sošku za videoklip roku.

Právě slova Kuby Kaifosze, jehož projekt Lazer Viking funguje už deset let, by mohl být pro hudebníky a hudebnice největší motivací z celého večera. „Je to taky deset let, co jsem čistej a střízlivej. Já jsem léčenej alkoholik a feťák… Jestli to zvládne takovej šašek jako já, máte na to taky. Já vám strašně věřím,“ poslal vzkaz všem umělcům a vyzval je k tomu, aby byli víc slyšet. Zároveň uvedl, že roční odměnu nápojů od společnosti Coca-Cola věnuje své původní zkušebně – Pavilonu 35 v pražských Bohnicích.

Nejvíce sošek si odnesl Vladimír Mišík za album Vteřiny, měsíce a roky, které bodovalo v kategoriích Album a Sólový interpret. „Žánrově i generačně pestré nominace se odrazily také ve výsledcích. Mišíkova deska je výjimečnou nahrávkou plnou silných písní, která v éře přesycení hudbou vyniká svou nadčasovostí,“ komentoval úspěch předseda České hudební akademie Honza Vedral.

Monkey Business se svou první česky zpívanou deskou Když múzy mlčí uspěli v kategorii Skupina roku. Kateřina Marie Tichá získala titul Sólové interpretky, zatímco Pam Rabbit bodovala se skladbou Space. Objevem roku se stala písničkářka Magdalena Fendrychová vystupující jako Kvietah, která získala mediální kampaň od Evropy 2 v hodnotě půl milionu korun. Ivan Mládek byl uveden do Síně slávy.

Další ocenění získali zmíněný Lazer Viking a režisérka Jay Walker za klip ICU BBY, singl Ewy Farne a Annet X To je moje holka ovládl kategorii Společný projekt. Mezi oceněnými byli také rapper Viktor Sheen za album Impostor Syndrom, slovenská kapela Para za nahrávku Pre všetko okolo nás, stoner rocková formace Acid Row, Irena a Vojtěch Havlovi za album Four Hands, folkový písničkář Mirek Kemel, jazzová sestava Alf Carlsson a Jiří Kotača Quartet a v kategorii klasické hudby soubory Cappella Mariana a Constantinople.

Večer moderovali Libor Bouček, Ondřej Brzobohatý, Ewa Farna, Tonya Graves, Vojta Kotek, Mikýř, Petra Nesvačilová a Jakub Štáfek. Hudební vystoupení byla rozprostřena na třech scénách – industriální, akustické a LED. Naživo zahráli letošní vítězové Monkey Business, Ewa Farna s Annet X, Pam Rabbit, dále pak Rozálie a Ben Cristovao s Davidem Kollerem. Instrumentální verzí písně Gina v podání dechové sekce doprovodné kapely zpěvačky Rozálie uctily Ceny Anděl památku zesnulého Josefa Zímy. Zmíněna na obrazovce pak byla ještě celá řada jmen hudebníků, o které naše scéna od minulého ročníku přišla, včetně nám blízkého Filipa Černého.

Stávající podoba Andělů jako „mainstreamových hudebních cen s přesahem“ dává smysl. Děkuju všem organizátorům – šlo opět o hezky připravený a inspirativní ročník, který širokému publiku ukázal, že česká hudební scéna má stále co nabídnout. 

Vítěz kategorie Rock, kapela Acid Row s manažerkou Šárkou Hlaváčkovou

Výsledky Cen Anděl Coca-Cola 2024

Síň slávy: Ivan Mládek​

Album roku: Vladimír Mišík – Vteřiny, měsíce a roky​

Sólový interpret: Vladimír Mišík – Vteřiny, měsíce a roky​

Sólová interpretka: Kateřina Marie Tichá – Plamen​

Skupina roku: Monkey Business – Když múzy mlčí​

Skladba roku: Pam Rabbit – Space​

Objev roku: Kvietah – Díky, včely​

Společný projekt: Ewa Farna & Annet X – To je moje holka​

Videoklip roku: Lazer Viking – ICU BBY (režie J. Walker)​

Alternativa a elektronika: Irena & Vojtěch Havlovi – Four Hands​

Folk: Mirek Kemel – Mordyjé​

Jazz: Alf Carlsson / Jiří Kotača Quartet – Our Stories​

Klasika: Cappella Mariana, Constantinople – Pilgrimage. Hudební pouť Kryštofa Haranta do Jeruzaléma, circa 1600​

Rap: Viktor Sheen – Impostor Syndrom

Rock: Acid Row – Poisoned Mind​

Slovenské album: Para – Pre všetko okolo nás​

Tagy hudební ceny Anděl

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY