Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Lee Malia: kytarista Bring Me The Horizon a jeho pódiový gear

Britská parta Bring Me The Horizon, založená v roce 2004 v Sheffieldu, patří v současné době k nejžádanějším koncertním atrakcím. Kapela, jejíž název je odkazem na hlášku Jacka Sparrowa (Johnny Depp) ve filmu Piráti z Karibiku, se v průběhu času stylově posunula od nekompromisního metalcoru směrem k rockovější poloze, kterou především na novějších nahrávkách vyšperkovaných výpravnou produkcí rozvolňuje vlivy dubstepu, rapu a elektropopu.

BMTH mají na svém kontě celkem šest studiových alb, z nichž průlomové bylo druhé CD Suicide Season (2008), nahrávané pod taktovkou zkušeného švédského producenta Frederika Nordströma. Nicméně už dva roky předtím se kapela stala držitelem britské ceny pro nejlepšího nováčka. Několik let poté získala ocenění Best British Band a Best Live Band, v kategorii Best Album naplno bodovala s titulem There Is a Hell Believe Me I've Seen It. There Is a Heaven Let's Keep It a Secret (2010) a odnesla si i cenu za video ke skladbě Alligator Blood.

Formace v čele se zpěvákem Oliverem Sykesem, jehož vokální party podporuje razantní kytara Leea Malii, klávesy Jordana Fishe a rytmika v podání Matta Keana (baskytara) a Matta Nichollse (bicí), vydala začátkem tohoto roku výrazně experimentální, elektronikou a synthovými zvuky nabité album Amo, na které nyní navazuje evropské turné.

Jeho součástí bude i vystoupení na letošním 25. ročníku festivalu Rock for People, konaném ve dnech 4. až 6. července na letišti u Hradce Králové. Bring Me The Horizon zde budou plnit roli hlavních hvězd prvního večera a fanoušci z řad muzikantů si kromě nových skladeb mohou na KB Stagi poslechnout také zvuk inovovaného gearu kytaristy Leea Malii, kterému jsou věnovány následující řádky.

Kytary

Lee Malia je už delší dobu jednou z tváří značky Epiphone a nástroje z produkce dceřiné firmy Gibsonu také tvoří základ jeho koncertních kytar, které jsou zastoupeny několika kousky ze signovaných sérií Epiphone Lee Malia RD Custom Artisan Outfit, Lee Malia Les Paul Custom Artisan Outfit a Lee Malia Explorer Custom Artisan Outfit.

Všechny modely v elegantní transparentní úpravě Walnut mají mahagonový korpus i krk s masivnějším profilem 1959 Rounded-C, hmatník z kompozitu Torrefied o radiusu 12 palců nese 22 jumbo pražců a polohové značky s intarziemi ve stylu Artisan Floral Pattern převzatým ze starších edicí Gibsonu.

Elektronika sestává z kobylkového humbuckeru Gibson USA 84T-LM a krkového single coilu Gibson USA P-94 s přidanou paralelní cívkou, která při samostatně aktivovaném singlu eliminuje jeho typický brum. Hardware tvořený struníkem, pevnou kobylkou Lock Tone a celokovovými ladicími strojky s převodem 14:1, má zlatou povrchovou úpravu.


Zesilovače a boxy

Favoritem pro zkreslený sound je stowattová jednokanálová hlava Marshall JCM 800 2203 s gainem vytočeným naplno a čisté zvuky obstarává zesilovač Marshall JTM 45. Signál míří většinou do 4x12 kabinetů Marshall 1960 osazených reproduktory Celestion Vintage 30, nebo do kompaktnějších variant Marshall SC212 s dvojicí vertikálně umístěných měničů Celestion V-Type.

Pedalboard

Jednoduše a přehledně koncipovaný pedalboard sestává z ladičky TC Electronic PolyTune, pitch shifteru Electro Harmonix Pitch Fork a MIDI kontroleru RJM Mastermind GT/16.

Rack

V racku je kromě bezdrátových receiverů, usměrňovače napětí a smyčkovače uložen MIDI switcher Radial JX44 Air Control Guitar Signal Manager s možností obsluhovat až 4 nástrojové vstupy a 6 zesilovačových výstupů a populární Kemper Profiler, používaný především jako efektová jednotka a zapojený do returnu efektové smyčky záložního Marshallu JCM800, sloužícího jako koncový zesilovač.

Výsuvné šuplíky obsahují zkreslovače MW Fuzzy Tone, Electro Harmonix Soul Food a repliku slavného drivu Klon Centaur, pásma nižších středů upravuje ekvalizer Boss GE-7, šum eliminují dva noise gaty TC Electronic Sentry a filtraci plus funkci pokročilého oktaveru zajišťuje modifikovaný (MIDI In) polyfonní oktávový generátor Electro Harmonix POG2.

Další změny frekvencí řeší programovatelný desetipásmový ekvalizer Free The Tone PA-1QG a dozvuk je vytvářen pomocí reverbu Strymon Big Sky v kombinaci s delayem Strymon Timeline – oba efekty jsou využívány především pro čistý zvuk a připojeny přímo do vstupu aparátu Marshall JTM 45, který nedisponuje efektovou smyčkou. Efekty napájí dvojice distributorů Fuel Tank Goliath z produkce dánské značky T-Rex Engineering.

Tagy Lee Malia Bring Me The Horizon

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY