Letní láska s Vintage Icon V6 MRHDX

Řekne-li se vintage kytara, každému milovníkovi starých a kvalitních nástrojů okamžitě zaplesá srdce nadšením. Při pohledu na cenovku se pak ovšem většinou o to samé srdce pokouší infarkt. Ale naštěstí existují výjimky. Jednou z nich je i americká firma Vintage, která ačkoliv má toto magické slovíčko vetknuté přímo do svého názvu, vyrábí své nástroje v cenách více než dostupných a navíc bez obvykle platné úměry nízká cena = nízká kvalita. V jejich katalogu naleznete i signature model v současnosti jednoho z nejuznávanějších evropských hráčů, německého kytaristy Thomase Bluga – Vintage ICON V6 MRHDX. Tak si ho pojďme trochu proklepnout...

Jak to vypadá?

Tvarově se jedná o klasický Stratocaster, avšak co upoutá naši pozornost na první pohled bude zajisté reverzně otočená hlava a především neobvyklá povrchová úprava kytary. Signature model Thomase Bluga totiž spadá do série ICON a tyto kytary mají budit dojem, že na ně bylo odehráno přinejmenším několik tisíc koncertů (doslova takhle to stojí v oficiálním katalogu firmy), což v praxi znamená, že kytara je nejen řádně ohmataná a otřískaná, ale celkově prostě "stará", což spočívá zejména v zažloutlých plastech a zašlém, místy dokonce až zrezlém hardwaru. Semtam chybí nějaký ten šroubek, tu zase plastová krytka pružin tremola... prostě vintage jaksepatří.

Tuto "specialitku" dnes nabízí ve své produkci velká část firem zabývající se výrobou kytar, ale ne vždy působí toto umělé zestárnutí tak věrohodně, jako je tomu u této kytary. Leckdy se můžeme setkat s tím, že výrobce ve snaze docílit kýženého efektu "stáří" kytaru "ohrál a otřískal" i v místech, kde se kytary běžným (byť i dost nešetrným) používáním většinou prostě neopotřebují. Nebo jsou ona opotřebená místa přesně ohraničena, což podstatně snižuje punc věrohodnosti.

Vintage ICON V6 rozhodně takovými nedostatky netrpí a působí dojmem skutečně "poctivě" používané, letité kytary. Snad jen na hmatník kytary se také mohlo dostat trochu toho "svinstva", aby byl pocit dokonalý, ale zase na druhou stranu... na palisandrovém hmatníku bývá ohranost většinou jen málo patrná (narozdíl od javoru) a každý si ho navíc jistě rád ohraje sám. Samostatnou kapitolou je pak barevná úprava tohoto kousku. Barva přechází od horního rohu ke spodnímu z krémově bílé do zářivé oranžovo-červené barvy a po celém těle jsou navíc vyvedeny černo-modro-červené ornamenty ve stylu hippie.

Kytara tak nápadně připomíná legendární Fender Stratocaster, na který hrál (a na konci jej i zapálil) Jimi Hendrix na proslulém koncertě v Monterey. Tuto povrchovou úpravu výrobce označuje jako "Summer Of Love" a speciálně pro tuto kytaru jej navrhl německý výtvarník Daniel Hahn. Na zadní straně kytary pak nalezneme vlastnoruční podpis Thomase Bluga, který se ve zmenšené formě nachází i na hlavě kytary. Co se týče použitých materiálů na stavbu kytary, tak tělo je z olše, krk z jednoho kusu javoru a hmatník z palisandru. Na hmatníku nalezneme 21 pečlivě začištěných jumbo pražců.


Kytara je osazena třemi AlNiCo snímači typu single-coil od renomované firmy Wilkinson a od stejné značky zde nalezneme i tremolo (Wilkinson WVCD) a mechaniky (Wilkinson Deluxe WJ55D EZ-Lok). Mechaniky chodí bezproblémově a díky jejich uzamykatelnosti se kytara nerozlaďuje, ani při razantní hře s pákou. Ovládání snímačů je klasicky třemi potenciometry (1 x Volume, 2 x Tone), ale jeden malý rozdíl tu přeci jen najdeme. Tím je push/pull spínač umístěný na spodním potenciometru Tone, který aktivuje falešnou (parazitní) cívku pod kobylkovým snímačem, díky čemuž dojde k odstranění nežádoucího brumu, typického pro single snímače, aniž by se ovšem jakkoliv změnila zvuková charakteristika tohoto snímače. Vše je pak doplněno klasickým pětipolohovým přepínačem snímačů.

Kytara je již od výrobce dobře seřízena a tak jedinou úpravou před hraním může být pro někoho výška dohmatu, který je z továrny nastaven opravdu velmi nízko (což ne každému může vyhovovat). Jinak stačí kytaru jen vybalit z krabice (pouzdro bohužel není v ceně) a začít hrát. Tak pojďme na to...

Jak to hraje?

Když začínal Thomas Blug spolu s Trev Wilkinsonem pracovat na vývoji Signature modelu, vycházel ponejvíce ze svého oblíbeného nástroje, a tím je originál Stratocaster z roku 1961. A přirozeně chtěl, aby se tato kytara svým zvukem tomuto nástroji maximálně blížila. Ti z vás, kteří Thomase viděli a hlavně slyšeli někdy hrát na zmíněný Strat naživo (několikrát zde vystupoval v rámci Mezinárodního hudebního veletrhu), mi jistě dáte za pravdu, že tento úkol byl víceméně splněn.

Kytaru jsem vyzkoušel jednak přes lampové zesilovače Kustom Defender 50 a Fender Twin Reverb a také přes "pavoučka" Line 6 Spider 15 a pokaždé jsem z ní v pohodě dostal onen typický Strato-sound, který měl částečně i díky reverzní hlavě a absenci srážeče strun velmi dlouhý sustain a mimořádně zpěvný tón, který dozníval velmi pomalu a plynule, bez zakmitávání či náhlého vyhasnutí. Při použití reverbu či rozumně nastaveného delaye to pak byla skutečná pastva pro uši. Díky zmíněnému přepínači (tzv. Bukka switch) můžete kytaru bez obav pořádně vytavit aniž byste si museli neustále hlídat své postavení vůči zesilovači a kytara nebrumí a nebrumí. Užitečná vychytávka...

Kytara má krásný, téměř křišťálově čistý zvuk, ale velice dobře si rozumí i se zkreslením. Ale všeho s mírou, nějaké hi-gainové zvuky či dokonce metalové maso po ní nechtějte. Ale to je vlastně jedno, protože stejně na ni budete furt dokola mydlit Hendrixe, neboť tahle kytara k tomu doslova svádí a přesně takový zvuk jí ponejvíce sedí. Na kytaru se i přes všechny její šrámy a odřeniny hraje velice pohodlně a alespoň se o ní nemusíte tolik bát... Nějaký ten případný šrám navíc už ji může jen dozdobit. A cena? Vejdete se pod jedenáct a pokud nemusíte mít zrovna Signature model a spokojíte se s "obyčejným" modelem série ICON, bude vám stačit ještě míň. Takže pokud vám tahle "letní kráska" někdy přijde pod ruku, neváhejte a zaflirtujte si s ní. Třeba se z pouhé letní lásky nakonec vyklube láska na celý život...+
kvalitní materiály na výrobu
kvalitní zpracování
vyjímečný zvuk
atraktivní a netradiční vzhled
cena

-
snadno se na ní vytváří závislost
pokud ji jednou vezmete do rukou, začne vám v hlavě neodbytně hlodat červíček...