Přejít k hlavnímu obsahu
Moravia Brass Band, foto: archív orchestru
Moravia Brass Band, foto: archív orchestru
Kristýna Ratajová - Út, 20.03.2018 - 12:00

Máme třicet žesťů a chceme rozšířit zájem o hudbu

Mým největším hudebním přáním bylo založení kapely složené ze samých žesťů! Pohybuji se již dlouho mezi hráči na žesťové nástroje. Tento mužský, někdy trochu drsný kolektiv, mi tak přirostl k srdci, že jsem se ještě se dvěma kamarády (jak jinak než trumpetisty) rozhodla pro založení brass bandu.

Brass band má dané obsazení, ve kterým hraje 9 kornetistů, 5 hornistů, 4 trombonisti, eufonisti, tubisti a bicisti. Repertoár pro takové obsazení si samozřejmě musíme buď napsat sami nebo koupit v zahraničí. Říkali jsme si, že když budeme mít svůj orchestr, tak jedině složený z těch nejlepších.

Tak jsme oslovili naše kamarády žesťaře z profesionálních orchestrů a založili soubor, který nikdo v republice nemá – Moravia Brass Band! V minulém roce tato myšlenka začala dostávat reálné rozměry a orchestr se sešel na prvním natáčení. Byl to impuls k tomu, že to bude fungovat.

Všechno, nebo nic!

Naše veškeré úsilí věnujeme Moravia Brass Bandu, proto připravujeme velkolepé turné Film Music Tour 2018. Téma filmové hudby otevírá mnoho možností. A proč tedy náš soubor nepřiblížit širší veřejnosti. Pozvali jsme Aničku Slováčkovou a Milana Peroutku, aby naše koncerty osvěžili. Budou koncerty provázet a samozřejmě zpívat.

Další zajímavostí bude velká LED obrazovka za námi, na které poběží ukázky z daných filmů a aktuální záběry umělců při koncertě.

Nepostradatelnou osobností projektu je Chuhei Iwasaki, japonský dirigent, který u nás žije již řadu let a diriguje profesionální české orchestry a s elánem se pouští právě do takových projektů, jako je ten náš.

Sny se plní!

Tour je před námi! Připravili jsme 11 koncertů. První zkoušky jsou za námi, posuďte sami jejich výsledek.


Z pohledu hráče na žesťový nástroj, v mém případě lesní roh, je žesťový orchestr skvělá příležitost, protože spojení 30 žesťů je energické a plné zvuku. Sedět uvnitř orchestru a hrát s lidmi, kteří mají naprosto stejný cíl, je jednoduše splněný sen. Filmová hudba je pro toto obsazení jako stvořená, protože snad všechny filmové melodie žestě obsahují.

Máme velké štěstí, že první kornetista, přesně Es kornetista, tedy interpret hrající nejvyšší hlas v brass bandu na tzv. Es kornet, je skvělý aranžér a veškerý notový materiál zajišťuje. Jedná se o Ondřeje Moťku, vedoucího skupin trumpet v Moravské filharmonii Olomouc a kornetů v Moravia Brass Bandu.

Srdečně vás zvu na naše koncerty, budou plné radosti z hudby, energie, filmové tematiky a také umělecké kvality! Věřím, že tento počin pomůže i k rozšíření zájmu o hudbu obecně.

Tagy komunita Moravia Brass Band
Hornistka a jedna ze zakladatelek Moravia Brass Bandu (spolu s Vítem Němečkem a Lukášem Daňkem). Studovala jsem hru na lesní roh u Bedřicha Tylšara na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením v Praze a Pražské konzervatoři, poté pokračovala u Jindřicha Petráše a Zuzany Rzounk...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY