Marshall JCM800 2205 v testu Oly Englunda
Jasně si pamatuju, jak se v 90. letech kytaristé zbavovali dnes už vlastně vintage aparátů Marshall JCM800 2203/2204 nebo jejich dvoukanálových následovníků 2210/2205, a přecházeli na moderně koncipované high gainové zesilovače americké provenience. Po pár desetiletích se ale řada JCM800 opět objevuje v hledáčku mnoha hráčů, kteří při koupi většinou upřednostňují původní jednokanálové verze, i když modely 2210/2205 mají rozhodně také své nezaměnitelné kouzlo a lze je většinou pořídit výrazně levněji než starší „osmikila“.
Z čistě technického pohledu je tento nepoměr dán mimo jiné i tím, že JCM800 2210/2205 kreslí – na rozdíl od plně lampových jednokanálů – kromě preampových triod 12AX7/ECC83 také diodami, což pro některé elektronkové puristy představuje nepřekročitelný problém. Pokud jste schopni přenést se přes tento fakt, tak by vás možná mohlo zaujmout video z díly známého youtubera Oly Englunda, který ve svém high gainovém testu přibližuje zvukové možnosti Lead kanálu padesátiwattové verze JCM800 2205.
Zesilovač je připojen ke kabinetu Marshall osazeného čtyřmi dvanáctipalcovými Celestiony Greenback 25W, jež sice neohromí masivními basy, ale nabídnou muzikální „dřevité“ středy a kultivovanější výšky. Pro dosažení brutálnějšího soundu s delším sustainem a čitelnějšími spodky byl použit předřazený overdrive DAE Duality DX, kombinující obvody Tube Screameru a Line Driveru od TC Electronic, za nímž byl umístěn noise gate Fortine Zuul Plus.
Přímé snímání boxu obstaral kondenzátorový kardioidní mikrofon Neumann TLM 102 a ambient zajišťovaly dva kondenzátorové velkomembránové mikrofony Austria Audio OC18 nastavené ve stereo bázi. Nutno říct, že rozdíl ve snímání samotným Neumannem, dvojicí OC18, nebo všemi modely současně, je natolik markantní, že k jeho prvotnímu rozpoznání není třeba poslouchat nahrávku přes špičkové monitory či studiová sluchátka.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.