Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Marshall MG30GFX: optimální parťák do zkušebny

S řadou zesilovačů MG od firmy Marshall mám velmi bohaté zkušenosti, neboť ji s úspěchem používám již přes dvacet let. Vyzkoušel jsem za ta léta prakticky vše, co tato řada nabízí. Nedalo se tedy odolat pokušení otestovat i zástupce nejnovější generace těchto zesilovačů.

Jak to vypadá?

Aparáty z řady MG se vždy s novou generací snaží kromě nějakého toho vylepšení ve zvuku, přinést i drobné inovace ve vzhledu. Nejdále v tomto směru zašla asi generace předchozí, označovaná jako Carbon Fibre. Z klasické černozlaté barevné kombinace, pro aparáty Marshall vlastně typické, vymizela zlatá a byla nahrazena stříbrnošedou. U nejnovější generace je ovšem již zlatá zase zpět a nově přibyla i zlatá lemovka okolo průzvučné tkaniny, kryjící reproduktor. Pro nás staromilce je to pohlazení po duši a vzhledu aparátu to dává pocit většího luxusu.

Nová generace nabízí stejně jako ta předchozí aparáty o výkonu 10, 15, 30, 50 a 100 wattů. Pro účely testu jsem si vybral kombo o výkonu 30 W, tedy určitý ideál do zkušebny, který se při troše dobré vůle a toleranci sousedů dá využít i na domácí cvičení. Na pódiích je lepší mít ve výkonu určitou rezervu a tak pokud nehrajete výhradně v klubech o rozměrech většího obýváku, sáhněte pro živé hraní raději po té padesátce či stovce.

Marshall MG30GFX je vybaven jedním 10" Custom reproduktorem a hned čtyřmi kanály se společnými korekcemi. Kromě toho je vybaven vlastní efektovou jednotkou (Chorus, Phaser, Flanger, Delay a Octave) a dvěma druhy Reverbu (Studio a Spring). Efekty lze samozřejmě přiřadit ke kterémukoliv ze čtyř kanálů (Clean, Crunch, OD1 a OD2) a u efektu Delay nechybí ani možnost jeho úpravy pomocí tlačítka Tap. To zároveň slouží jako přepínač mezi manuálním nastavením aparátu, nebo vyvoláním vašeho oblíbeného nastavení z paměti aparátu, do které můžete nastavení jednotlivých kanálů ukládat pomocí tlačítka Store.

Co se korekcí a ovládání týče, nalezneme zde z levé strany nástrojový vstup, potenciometr Gain, Bass, Middle, Treble, Reverb, Volume, FX a Master Volume. Dále vstup Aux In pro připojení externího zařízení, výstup pro sluchátka, vstup pro footswitch PEDL-90008 (není součástí balení) a vypínač. Nad potencimetry se nachází čtveřice multifunkčních podsvícených tlačítek, sloužících k volbě kanálu, tapování tempa u Delaye, k přepínání manuálního ovládání či vyvolání vašeho nastavení a konečně i k vyvolání funkce jednoduché ladičky.

Konstrukce komba je uzavřená a na zadní straně kromě napevno připojeného síťového kabelu nenalezneme již zhola nic. Pokud tedy jako přidanou hodnotu neberete fakt, že kombo nebylo vyrobeno v Číně, jak bývá v dnešní době více než obvyklé, ale ve Vietnamu. Váha komba je únosných 11 kg a rozměry 48 x 42 x 22,5 cm.


Jak to hraje?

Jak jsem již uvedl v úvodu, používám komba z řady MG již drahně let a protože v současnosti vlastním 30W kombo z předešlé generace Carbon Fibre, nedalo mi to a trochu jsem je v průběhu testu zvukově porovnal.

Začínáme jako vždy čistým zvukem, tedy kanálem Clean a to nejprve bez použití efektů. Oproti trochu bezkrevnému čistému zvuku, který produkuje Carbon Fibre je zde lehký posun a čistý zvuk je u GFX trochu barevnější a jasnější. Ještě více se mi líbil s přidaným „pružinovým“ reverbem nebo lehkým chorusem. Samotná efektová jednotka žádných změn nedoznala, což je dobře, protože už u modelu CFX byla až nebývale kvalitní. Kanál Crunch má v podstatě stejnou barvu a charakteristiku jako u Carbon Fibre, což také kvituji s povděkem, neboť kanál Crunch osobně považuji za nejpovedenější. Dosáhnete na něm od skutečně jen lehce nakřápnutého čistého zvuku až po ostrý crunch, skvělý na doprovodný beglajt. Dynamika sice trochu pokulhává, ale máme před sebou tranzistor, takže není co řešit.

Pojďme na zkreslení. Kanál OD1 je prostě poctivý „starý“ overdrive se vším všudy a nepostrádá marshallovský sound. Zkreslení se netřepí, je čitelné a vlivem uzavřené skříně má i relativně dostatek basů... a líbí se mi o chlup víc než u Carbonu.

Kanál OD2 naproti tomu nabízí moderně znějící, šťavnatý a agresivní zvuk. Při potlačení středů lze na tomto kanálu vyprodukovat i celkem slušnou "metlu". Jen je u tohoto kanálu potřeba hlídat hlasitost. Pokud vytočíte potenciomer Volume za tři čtvrtiny jeho dráhy, aparát začne trochu nestíhat a má tendenci se zahlcovat.

Ještě k té hlasitosti – po celou dobu testu, když jsem srovnával předchozí model Carbon Fibre a současný model Gold, přišel mi i při naprosto totožném nastavení Marshall MG30GFX prostě hlasitější. A zvukově o chloupek povedenější. Což je rozhodně dobře...

Závěr

Marshall MG30GFX je prostě tranzistorové kombo se všemi jeho klady i zápory. Zvuk doznal oproti minulé generaci mírného vylepšení, což je určitě krok správným směrem. A za cenu, která činí cca 5 500,- Kč, se tato řada zesilovačů určitě dobře prosadí i ve velké konkurenci. Mám pro Marshally řady MG určitou slabost a jsem rád, že i s novou generací má co nabídnout. Kvalita zpracování a zvuku neklesá ani nestagnuje, ale naopak doznává drobná vylepšení.

Tagy Marshall Marshall MG30GFX

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY