Martin D-28 John Lennon: kytara plná míru a lásky k hudbě
Výrobce akustických kytar C. F. Martin je dnes již legendou. Legendou neméně slavnou je dozajista i John Lennon. Pořízením kytary Martin D-28 John Lennon tak vlastně získáte dvě legendy doslova v jednom kufru.
Jak to vypadá?
Popisovat kytaru typu dreadnought, jehož stvořitelem je právě C. F. Martin, by bylo asi nošení dříví do lesa, pojďme se tedy zaměřit spíše na to, čím je tahle kytara specifická. Martin D-28 John Lennon navazuje na limitovaný model z roku 2015, který byl vyroben na počest Lennonových nedožitých pětasedmdesátých narozenin.
Jedná se o celomasivní nástroj, přičemž na vrchní desku byl použit smrk Sitka, na luby a zadní desku východoindický palisandr a krk je z mahagonu. Hmatník spolu s kobylkou je z ebenu, nultý i sedlový pražec je kostěný. Na hmatníku nalezneme rovnou dvacítku pečlivě začištěných a vyleštěných pražců. Na místo orientačních značek umístěných na tradičních místech, nalezneme pouze na pátém pražci srpek měsíce, na sedmém pražci hvězdu, na pražci devátém zářící slunce a na dvanácté poloze neklamné znamení, komu je tato kytara zasvěcena – obrys brýlí, pro které se vžil termín „lenonky“. A kdo se v brýlích příliš neorientuje, ten bude v obraze po pohlédnutí na hlavu kytary, kde pod logem výrobce nalezne v perleti vyvedený, proslulý Lennonův autoportrét. Třetím symbolem odkazujícím na Johna Lennona je pak „peace“ symbol na zadní desce kytary.
Kytara je čistě akustická, tedy bez jakéhokoliv snímání a elektroniky, chromové ladící mechaniky jsou uzavřené a povrchová úprava je vysoký lesk. Co rozhodně stojí za zvýšenou pozornost je ale Vintage Tone System úprava, což je proces, během kterého získává dřevo vlastnosti vyzrálých dřev, starých padesát a více let, ovšem za nepoměrně kratší dobu. Tímto procesem prošla u této kytary vrchní deska včetně žebrování. Pojďme se tedy podívat, jak se to projeví ve zvuku.
Jak to hraje?
Není asi nutno dodávat, že od výrobce je nástroj dodáván s kvalitními strunami a je perfektně seřízen. Kytara ladí v oktávách i ve všech polohách, dohmat je příjemný, malinko vyšší, což se samozřejmě pozitivně projevuje na zvuku, ale zároveň jej ještě v pohodě umáčknou i jemnější dívčí prsty.
A první sluchový dojem? Překrásný zvuk! Plný, sytý, barevný s množstvím harmonických. Velice hlasitý, konkrétní, se skvělou dynamikou a dlouhým sustainem. Tohle mě vážně dostalo. Od téhle kytary se prostě jen tak neodtrhnete a ať už budete hrát prsty nebo do toho pořádně „říznete“ trsátkem, ten zvuk je prostě fantazie. Sólovat na tuhle kytaru je také radost, omezením je pouze to, že kytara nemá výřez a tak se pohodlně dá hrát maximálně někam do 14. - 15. polohy, pak už je to trochu „ozlomprst“.
Díky celomasivní konstrukci se kytara bude určitě ještě trochu vyhrávat (i když už vlastně skoro není kam), ale proces Vintage Tone System zde vykonal své a jednoznačně jej hodnotím kladně. Kytara díky němu – kromě samotných zvukových kvalit, disponuje větší prostorovostí, vzdušností a až jakýmsi magičnem.
Závěr
Tento nástroj nelze než nekompromisně chválit a chválit. Kromě vizuální výjimečnosti má i výjimečný zvuk a kdykoliv budete mít tuhle kytaru v ruce, část té výjimečnosti se přenese i do vašeho hudebního projevu. Jediné negativum kytary, tak může být její cena, která se rovná zhruba ceně lehce ojeté Fábie (cca 134 tisíc korun). Ale v ceně je i kvalitní kufr a pak - ojeté auto vám bude sloužit možná ještě pár let, ale tahle kytara dost možná celý život. Prostě, když si dovolím parafrázovat jednu Lennonovu píseň: All you need is this guitar...
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.