Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Martin DXAE Black: eco-friendly kytara

Akustická kytara Martin vyrobená z kompozitů a náhražkových materiálů? Je to vůbec možné? Bude to vůbec hrát? Můj počáteční skeptický přístup se po důkladnějším seznámení s Martin DXAE Black poněkud rozvolnil a zvuk tohoto eco-friendly nástroje jsem si nakonec hodně oblíbil.

Jak to vypadá?

Na první pohled se jedná o klasický dreadnought Martin, ovšem v poněkud netypické, matně černé barvě. Kytara je prosta jakýchkoliv zbytečných příkras a ozdob. Kromě rozety okolo ozvučného otvoru v podobě rybí kosti nehledejte na kytaře žádné lemování ani vykládání. Orientační značky na hmatníku jsou v podobě klasických teček.

Pojďme ale na to nejzajímavější, co na tomto nástroji je a tím je materiálové složení. Tělo nástroje je kompletně vyrobeno z vrstveného materiálu HPL (High Pressure Laminate), což je laminát několika ultratenkých dřevěných desek na bázi fólie či papíru, vyztužených pryskyřicí a spolu s dalšími substráty jako je např. dřevotříska, spojených pomocí vysokých tlaků a teplot. Jeho hlavní výhodou je trvanlivost a odolnost vůči opotřebení a rovněž lepší odolnost vůči výkyvům teplot a vlhkosti. Laminovaný je i krk (Rust Birch Laminate) a to z několika vrstev břízy, což jednak tvoří velmi hezký vizuální efekt a jednak se tím krk stává pevnější. Svými vlastnostmi podle výrobce pak předčí i obecně používaný mahagon.

Aby toho nebylo málo, kompozitní je i hmatník a to z materiálu Richlite, což je kompozit z fenolové pryskyřice a částečně recyklovaného papíru, který se za vysokých teplot slisuje. Výsledkem je velmi tvrdý a odolný materiál, který svými vlastnostmi připomíná dřevo. Ze stejného materiálu je vyrobena i kobylka, sedlový pražec je z dnes již běžně používaného kompozitního materiálu TusQ a nultý pražec je z umělého kamene (Corian). Vzhledem k absenci masivních dřevin je kytara skutečně eco-friendly a je šetrná nejen k životnímu prostředí, ale i k vaší peněžence. To se ovšem přirozeně projeví i na zvuku. Takže jaký je?

Jak to hraje?

Kytara je z továrny osazena fosforbronzovými strunami Martin Authentic Lifespan 2.0 Light o síle 0.12 - 0.54. a o ladění se starají firemní die-cast mechaniky Martin. Ty fungují dle očekávání velmi spolehlivě a hladce. Pečlivé zpracování i seřízení nástroje je u firmy Martin standardem, kytaru tedy po vybalení stačí jen naladit a hrát.

Po prvním prohrábnutí strun mě zvuk dost překvapil. Příjemně překvapil. Osobně jsem totiž do kytary složené z nejrůznějších kompozitů příliš velké naděje nevkládal. Ale světe div se, nejen že to zní jako kytara, ono to dokonce zní jako kytara Martin. Vyvážený, jiskrný zvuk, s rychlou odezvou, lehce utopenými středy a bohatým basovým spektrem. I při hře prsty zní kytara hodně dynamicky a jasně, při hraní plných akordů a doprovodů vytváří pevný spodek a třpytivé výšky. Řečeno slovy Mistra: „Tohle jsem opravdu nečekal...“

Kytara je osazena elektronikou Fishman Sonitone, jejiž ovládání je přístupné skrze ozvučný otvor, tudíž nebyl nutný zásah do lubů nástroje. Ovládání je jednoduché a účelné, sestávající ze dvou potenciometrů Volume a Tone. Nenapravitelní kroutiči si zde tedy na své nepříjdou, ale zvuk se díky tomu nedá příliš zprznit a člověk se alespoň více věnuje hře samotné, než hledání tisíce a jednoho způsobu nastavení. Snímač věrně přenáší přirozený zvuk nástroje a poradí i s jemnými nuancemi vaší hry. Pokud budete hrát přímo do PA nebo do kvalitního zesilovače (v mém případě AER Alpha), dostanete příjemný, nezkreslený a přirozený zvuk akustické kytary v takové podobě, že snadno zapomenete, že nehrajete na celomasivní, či polomasivní kytaru, ale na nástroj, jehož hlavním posláním je kromě radosti z hudby, přispět i k trochu lepšímu životnímu prostředí.

Závěr

Bez pár drobných 16 tisíc korun. Cena, za kterou získáte velmi zajímavý nástroj z neobyčejných materiálů, s neobyčejným designem, skvělým zvukem a proslulým logem Martin na jeho hlavě. A to není úplně málo.

Tagy C.F. Martin Martin DXAE Black

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY