Máš krabku z nové řady TC? Toneprintuj!
Kytarové efekty od TC Electronic s možností Toneprint už nejsou novinkou a ve světě kytarových krabiček se staly velmi populární. Široké možnosti nastavení, kvalitní zvuk, provedení. A jako další krok, relativně nedávno, přišlo TC se sérií „mini“ efektů, které by měli být zvukově naprosto stejné, ale v prostorově úspornějším balení. Všechny tyto efekty mají kromě jiného, jednoho společného jmenovatele, TonePrint. Tento článek má za cíl, vyzvat vás k tomu, abyste Toneprint vyzkoušeli. Potkal jsem totiž už několik kytaristů, kteří tyto efekty požívají, ale nikdy TP nevyzkoušeli, ba ani nevědí, jak ho využívat. A to je škoda!
Toneprint představuje poměrně revoluční vychytávku v přístupu k efektům. Dlouho umožňoval pouze stahovat presety známých umělců jako například (Steva Morse, Johna Petrucciho, Steva Vaye, Paula Gilberta a mnoha dalších), ale zřejmě na nátlak uživatelů nakonec TC vytvořilo aplikaci/editor, ve které si svůj vlastní zvuk můžete „natisknout“ sami. Je dostupná pro PC i Mac a zdarma jde stáhnout ze stránek TC Electronic. Mimo to je k mání i aplikace do telefonu, pomocí které můžete toneprinty rychle měnit, musíte si ale v tuto chvíli vybrat z knihovny presetů známých umělců. Ale i ty umožňují hodně zajímavé možnosti, vzhledem k tomu, že se na jejich vzniku skutečně daní muzikanti podíleli.
Zpět k editoru a vytváření vlastního toneprintu. Nejvíce zkušeností mám s Flashback delayem, příklady tedy uvedu na tomto efektu. V první řadě si v mém příkladu zvolíte z jakého delaye bude váš zvuk vycházet (2290, Analog, Tape…), následuje úprava delaye, kde můžete upravovat: Delay Time, Feedback, Saturaci, dynamiku. Velmi zajímavá je i možnost Hicut a LoCut, čili ořezaní výšek nebo basů v efektovém signálu, tak jde do jisté míry měnit frekvenční spektrum delayové části.
Ukázka použití aplikace do mobilu...
Následuje možnost přidání modulace a její úprava. To znamená, že do delaye můžete přimíchat, chorus, vibralo, flanger a stejně tak je upravovat, jako jste u těchto efektů zvyklí (rychlost, hloubka, mix…). Pokud si lebedíte v nastavování do posledního detailu jistě oceníte i možnost editace průběhu potenciometru. Můžete si například nastavit, že v první polovině bude například delay time narůstat pomalu, ve třetí třetině o něco rychleji a v poslední prudce nahoru. Když tedy například víte, že se nejvíce pohybujete například kolem 600ms, nastavíte si citlivost tak, aby vám to právě kolem daného pásma vyhovovalo. Stejně tak si můžete nastavit maximum, například 1500ms.
Aby toho nebylo málo, jednomu potenciometru můžete přiřadit až tři hodnoty, které má zároveň ovládat a na každou z nich nastavit vlastní průběh (čímž vyladíte poměr mezi jednotlivými hodnotami). To znamená, že si například nastavíte, že společně s feedbackem se bude do zvuku přimíchávat i více modulace, saturace nebo jiné hodnoty.
V neposlední řadě můžete přepínačem killdry vypnout syrový zvuk a nechat hrát jen efektovaný, což se hodí. Nemusíte kvůli tomu rozebírat efekt a přepínat to interním přepínačem, kterým to lze také. Co je dále u Flashbacku zajímavé je to, že dovoluje využít i samotnou modulaci, bez delaye. Z delaye se tak hned stává například chorus, který samozřejmě můžete nastavovat přímo na krabičce.
Mnoho muzikantů jistě podotkne, že už je to moc digitální, chemické a na starou dobrou klasiku to stejně nemá. Ano, do jisté míry se na to tak dá koukat. Nicméně efekty od TC jsou zvukově na velmi vysoké úrovni a v jednom balení, za poměrně slušnou cenu, dostanete mnoho možností. Navíc ve chvíli když Vás zvuk omrzí, jednoduše si můžete vytvořit jiný, dle vašich momentálních choutek. Rozhodně doporučuji vyzkoušet. Jak těm, kteří tyto efekty už vlastní a ještě se k tomu nedostali, tak těm, kteří uvažují o jejich koupi.
Podrobný popis co aplikace umí a jak ji využívat...
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.