Mikrofony Aston: neslýchaná dokonalost z Británie
Z mikrofonů Aston se za dvacet měsíců stala globální senzace, do rychlokvašky ale mají daleko. Zakladatel značky James Young měl po dvaceti letech zkušeností velmi jasnou představu – mikrofon vyrobený Brity v Británii pro celý svět. Proto do vývoje nového produktu od začátku mluvila elita ostrovního hudebního průmyslu.
V lednu 2015 představil eseróčko. Zabralo mu devět měsíců, než ho založil, dva, než mikrofony dostal na trh a za dalších devět už sklidil prestižní oborové Oscary NAMM TEC Award. Born sexy yesterday? Mikrofony Aston sotva. Ani tak zarputilý a sebejistý Brit James Young by ovšem tolik netlačil britské mikrofony Made in U. K., kdyby jako obchodník a vývojář nebyl skoro dvacet let v úzkém kontaktu s čínským trhem. Došel k závěru, že tudy jeho cesta nevede.
Young se na hudebním trhu poprvé víc zviditelnil v roce 2002. S Philem Smithem založili společnost Sonic Distribution, která prodává a zčásti vlastní například monitory MunroSonic a mikrofony Waves. V témže roce Sonic Distribution také uvedl svou vlastní značku mikrofonů sE Electronics, které vyvinuli ve spolupráci s inženýrem Mitchem Careym.
Jako naprostá většina „výrobců originálního vybavení“ (angl. Original Equipment Manufacturer) tehdy součástky samozřejmě odebírali z Číny. Pod Sonic Distribution sE Electronics zůstali ještě čtyři roky po Careyho tragické smrti (2010). Pak se v roce 2014 vydali vlastní cestou.
Rozchod s sE Electronics Young pojal jako výzvu pustit se do utopie. Vrátit výrobu britských mikrofonů od A po Z zpátky na ostrovy, prodávat je za přístupné ceny a prorazit na globálním a dlouhodobě přesyceném trhu, nota bene s výrobkem, který zvuk snímá tak dokonale, až jeho vliv ve výsledku není skoro slyšet.
Jak dokázal takový mikrofon za tři sta dolarů, v přepočtu sedm tisíc korun, prodat A Perfect Circle, Idles, Stereophonics nebo Wesu Borlandovi? Předně si jako správný manažer šetřil čas a dobře si uvědomoval, co všechno neumí. Z původních třiatřiceti, dnes asi padesáti expertů napříč žánry netahal rozumy na poslední chvíli, tj. až po vývojářském kolečku.
Esa jako producenti Chris Porter (Elton John, George Michael, Take That), Andy Bradfield (Björk) nebo Rik Simpson (Jay-Z, PJ Harvey, Portishead, Kasabian, Black Rebel Motorcycle Club) mikrofony připomínkovali od samého začátku. Testovali je naslepo asi půl roku. Astonu se dvojnásobně zúročilo také protežovat recyklované materiály a britské dodavatele. Odpadla dovozní cla, klesly náklady na výrobu a přepravu a firma na oplátku získala přitažlivou přidanou hodnotu v podobě staré dobré ostrovní akurátnosti.
Komisaři NAMM v roce 2017 ocenili hlavně dva univerzální modely, Origin a Spirit. Prvně jmenovaný kondenzátorový mikrofon Young uvedl na trh jako první. Jeho kardioidní charakteristika potlačuje zvuky zpoza mikrofonu. V kombinaci s jednopalcovou kapslí s odpařeným zlatem se výborně hodí pro nabírání delikátních akustických zvuků. Proto asi nejvíc ladí s Youngovými osobními preferencemi. Aspoň podle toho, co o sobě píše na Linkedinu, občas vystupuje se kytarou pod jménem Cinnerman.
Origin ale není z cukru. Zvlněná síťka a hlavice, obojí z nerezu, se hned tak nezašpiní a snesou dost surové zacházení. Pokročilá kulová osmička Spirit, která snímá zvuk zepředu a zezadu, přímo navazuje na Origin. Její hlavní přidanou hodnotou je nastavitelná směrová charakteristika, kterou zdaleka nejvíc využijete ve studiu.
Ještě přesněji se lze vyjádřit přes model Starlight. Tužkový mikrofon disponuje třemi zvukovými módy, Vintage, Modern a něčím mezi tím. Laserový zaměřovač navíc umožňuje se pohotově vrátit k požadovanému nastavení. Působivá je rovněž životnost mikrofonu. Hlavice ze spékaného kovu je prakticky nezničitelná.
Nicméně i Young je toho názoru, že žádný mikrofon není špatný, jen jeho použití. I to je důvod, proč mezi experty inicioval panelovou diskuzi na téma cenově dostupný všestranné mikrofon. Aby vám stačila decentní ekvalizace a komprese na to, abyste ze sebe vydali to nejlepší a pochopili, proč v populární hudbě udává tón zrovna malá Velká Británie.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.