Mladí ladí dětem: naservírovali seriál Hudební cesta světem
Americký jazzman a držitel ceny Grammy Oran Etkin a jazzová zpěvačka Marta Kloučková jsou průvodci pestrobarevnými tóny a rytmy na jiskřící cestě hudebním světem, kterou pro děti bez rozdílu věku připravili zdarma na webových stránkách projekt Mladí ladí dětem. V devítidílném seriálu vystupuje také kontrabasista Pavel Husa, příběh bubnu djembe a tajemství afrických rytmů pomáhá odhalit původem gambijský bubeník Papis Nyass a děti se seznámí i s exotickými nástroji jako je balafon nebo caxixi. Kouzlo romské hudby, klezmeru a středoevropské lidové hudební tradice pak poznají díky legendárnímu romskému akordeonistovi Michalovi Marcinovi.
Hravé příběhy, v nichž mají svoji roli klarinet Klára, která s Oranem přiletěla až z New Yorku, kráva schovaná pod postelí, nebo žirafa, která se možná skrývá ve futrálu na kytaru, nabízejí nejen zábavu, ale i možnost kreativního hudebního vzdělávání. Děti pochopí základy hudební nauky, seznámí se s celou řadou hudebních nástrojů, zazpívají si i zatancují, a navíc mohou pochytit i pár anglických slovíček.
Neopakovatelný filmový půvab vtisklo sérii hravých lekcí renomované studio Baobab v čele s Ninou Zardalishvili a Oliverem Beaujardem. Cyklus, který otevřel klarinet Klára, v posledním právě zveřejněném díle uzavírá saxofon, jenž si s ostatními zanotuje také známý song s příznačným názvem I Feel Good. Je jisté, že stejně jako tento hit Jamese Browna i cyklus Hudební cesta světem Orana Etkina bude trvale dopřávat radost dětem i rodičům i v době, kdy se koronavirová pandemie stane historií.
Tradiční výuce jsou Hudební cesty světem na hony vzdálené – Oran Etkin je autorem unikátní vzdělávací hudební metody Timbalooloo, díky níž si děti hravě osvojují základy hudební teorie i praxe. Je s úspěchem praktikována v celé řadě zemí a oceňují ji i pedagogové u nás. Pořadatelé Mladí ladí dětem pravidelně nabízí základním školám tříměsíční kurzy využívající metody Timbalooloo pro děti ze 2. a 3. tříd a nově mohou školy využít i distanční hudební výchovu přes online platformy. V případě zájmu se školy mohou hlásit na www.mladiladidetem.cz.
Timbalooloo je metoda založená na vnímání hudby skrze dětskou fantazii. Pomocí zábavných her, příběhů a písní klarinetista Oran Etkin dokazuje, že hudba je radost a každý je ve své podstatě muzikantem. Děti si tak hravě osvojují základy hudebního a kulturního dědictví různých koutů světa, aktivně se zapojují a nemusí znát hudební teorii, ani hrát na jakýkoliv nástroj. Timbalooloo nestaví na známých dětských písních, ale využívá například jazzové skladby Herbieho Hancocka, ale i africkou, brazilskou nebo indonéskou hudbu. S metodou slaví úspěchy nejen v USA, kde si ji oblíbily i děti hollywoodských hvězd, ale i v řadě evropských zemí. Tým kolem festivalu Mladí ladí jazz tento koncept nadchl natolik, že je již sedmým rokem jeho propagátorem a ambasadorem.
Hlavním partnerem projektu je společnost LEGO, jejím krédem je hra jako nejlepší cesta k učení a poznávání. „Do projektu dlouhodobě zapojujeme i děti z vyloučených lokalit, dětských domovů či minorit,“ dodává za pořadatele Klára Břeňová, koordinátorka Mladí ladí dětem.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.