Přejít k hlavnímu obsahu
Model:Cycles
Model:Cycles
Dusan Krejdl -

Moje grooveboxy: Elektron Model:Cycles

Začalo to tweakováním zvuku R5 od Rolandu na začátku devadesátek, pokračovalo kapesní QY-70 a následně aplikacemi Bhajis Loops na Palmu a Caustic 3 na Androidu. Dnes používám 5 hardwarových grooveboxů a pár hraček, které vám postupně představím.

Samples nebo Cycles?

Elektron je švédská firma, která se na trhu s grooveboxy pohybuje už 22 let a stojí za ikonickými mašinkami Machinedrum, Monomachine, Octatrack, Analog Four a Analog Rytm. Díky popularitě přenosných grooveboxů se před pár lety objevil kompaktní sampler Digitakt následovaný povedeným FM syntezátorem Digitone. Trefu do černého pak Elektron korunoval sázkou na ještě kompaktnější a zároveň dostupnější zařízení nazvaná Model:Samples a Model:Cycles. Zatímco prvně jmenovaná řada míří spíš na studiové producenty a DJe, druhá na zvukové kutily, ta poslední je zaměřená na hračičky, kteří sází na okamžitou odezvu svého nástroje.

Tak jsem si před rokem pořídil Model:Samples, nakoupil desítku zvukových balíčků přímo od Elektronu a pustil se do skládání. Nedařilo se mi ale nalézt vlastní sound a s rostoucí knihovnou samplů jsem se cítil čím dál víc ztracený. Nakonec jsme se během Vánoc rozloučili. O to víc mně překvapilo, jak rychle jsem sáhl po letošním Model:Cycles – FM syntezátoru ve stejném plastovém těle s miniaturním displejem, spoustou potenciometrů a s velmi podobným workflow. A pak jsem na to přišel, mám v oblibě nástroje s vlastním unikátním zvukem, který lze donekonečna upravovat pomocí chytrých filtrů a nastavení. Cycles tohle přesně nabízí, jde vlastně o hravější verzi Digitone.

6 unikátních FM mašin

Ve světle šedivém těle číhá na svou příležitost 6 divokých nástrojů, které doslova vyzívají ke svému zkrocení a následnému ochočení. K jejich úpravě slouží 12 knobů s bezprostřední odezvou a několik tlačítek po straně, kterými můžete měnit jejich vlastnosti. Tučný Kick se dá přetvořit na melodickou linku, akurátní Snare na perkuse, flexibilní Metal umí napodobit hi-hatky, činely i různá pípátka, Perc zvládne perkuse a pazvuky, hravý Tone se hodí na melodie všechno druhu a čtyřhlasý Chord zase na akordy a různé rytmické nástroje. Kreativitě se tu meze nekladou a jakýkoli přístup je ten správný.

Vybraný nástroj můžete používat v libovolné stopě a pomocí funkce sekvenceru nazvané Parametr Locks lze v jedné stopě střídat všech 6 mašinek. To se hodí např. u rytmické smyčky, kdy si v jediné stopě připravíte kopák s céčkem a přidáte k nim jakýkoliv další zvuk pro zpestření groovu. Na každý krok sekvenceru navíc můžete aplikovat odlišné nastavení efektů a kvality daného zvuku. Váš kopák bude znít pokaždé jinak, na céčko nastavíte jiné množství reverbu, použijete odlišné hodnoty LFO a na poslední úhoz dáte třeba delay. A to nemluvím o unikátním chování při průběhu patternem, díky kterému každý jednotlivý zvuk může zaznít s předem určenou pravděpodobností, cíleným opožděním apod.

Chladný a vyčerpaný

Cycles je zatraceně chladná elektronická krabička, groovebox s duší, která létá éterem v prostoru, kde se snění potkává s bděním. Nic pro ty, kteří touží po sebevyjádření nekonfliktními a hřejivými zvuky. Proměna je tu všudypřítomná a vyžadovaná, nic není tak, jak očekáváte. Každý nástroj mění tvar a způsob využití podle vašich představ a přání. Pokud vám podobný svět vyhovuje, budete nekonečně nadšení. Jinému ale může takové prostředí přijít vyčerpané a bez života. Pro dalšího to může zase být pouze jedna z barev, která v jeho obraze chybí.

60 000 zvuků a 96 projektů

FM syntéza je báječný svět plný překvapení a šťastných náhod. Při vytváření vlastních zvuků nejprve přiřadíte jednu ze šesti mašinek ke stopě a následně ji začnete přetvářet k obrazu svému. Zvuk se automaticky uloží s patternem, pokud ho ale budete chtít znovu vyvolat, musíte si ho přidat mezi vlastní presety. Těch můžete mít až 60 000, dobrou dvoustovku najdete už předinstalovanou přímo od výrobce. K mání jsou i zvukové balíčky od různých autorů, jejich cena se pohybuje mezi 3-5 dolary, což není mnoho.

K dispozici máte 96 projektů s 96 patterny, které mohou mít odlišnou délku i tempo. Délku lze měnit i u každého tracku, maximální počet kroků je 64, ale i tohle omezení můžete šikovně obejít pomocí Parameter Locks. Stačí zvuk uložit o krok vedle a následně ho přiblížit pomocí Micro timingu k místu, kde má zaznít. Následně mu přiřadíte vlastnost, která určí, že se bude přehrávat pouze při druhém průchodu patternem a najednou máte k dispozici dvojnásobný počet kroků.

Oversynth a Tensor

Elektron přidává do balení Model:Samples i Model:Cycles originální samolepky, kterými můžete svůj nástroj kreativně ozdobit. Jde o různé grafické symboly, tvary a písmena. Pokud vám ani tohle nestačí, určitě sáhněte po skinech od Oversynth. Na výběr jich máte hned několik, záleží pouze na vašem vkusu. Nevýhodou je dlouhá dodací doba, na ten svůj čekám už od poloviny května a stále nic. 

Oversynth skin pro Model:Cycles

Pokud zatoužíte propojit svůj Model se svým iPadem, vyzkoušejte aplikaci Tensor. Jde o precizně navržený ovládací nástroj, který disponuje celou řadou funkcí pro vytváření nahodilých variací zvuků, celých kitů a rytmických patternů. Nevýhodou zde může být jak cena aplikace (necelých 12 dolarů) a nutnost zakoupit USB Camera Adapter pro starší iPady (800 korun).

Aplikace Tensor pro iPad

Powerbanka a nahrávání na mobil

Jednu věc jsem ještě nezmínil, obě verze Modelů lze napájet i pomocí powerbanky, potřebujete k tomu pouze speciální USB kabel na DC 5.5x2.1mm, který připojíte z boku zařízení. Elektron sice už rok slibuje vlastní řešení, to je ale stále v nedohlednu. Jedna hodina práce sežere přibližně 1 000 mAh, což není mnoho.

Kromě sluchátkového výstupu a dvou konektorů na zadní straně, můžete zvuk z Model:Cycles nahrávat pomocí USB audio přímo do vašeho mobilu nebo počítače. To se hodí třeba i při streamování setu přes mobilní aplikaci. Nastavení hlasitosti výstupu najdete v menu nástroje.

Cycles, nebo Digitone?

Nakonec se ještě pokusím odpovědět na otázku, který ze dvou podobných nástrojů od Elektronu upřednostnit a proč. Digitone doporučuji všem, kteří chtějí věnovat dostatek času podrobnému nastavování jednotlivých zvuků a touží po FM synťáku, který by doplnil jejich sbírku nástrojů. Cycles je určitě vhodnější pro pravidelné jamování, umí se chovat jako originální bicí automat a dobře funguje i samostatně. Tak jako tak, oba nástroje stojí za vaši pozornost.

Příště se podíváme na zoubek jednomu z nejmenších samplerů na světě od 1010 Music, která má v portfoliu i řadu modulárních nástrojů. Jmenuje se Blackbox a jde o revoluční zařízení kombinující dotykové a klasické ovládání.

Model:Cycles Model:Cycles Model:Cycles Model:Cycles Model:Cycles Model:Cycles
Tagy Moje grooveboxy

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dušan Krejdl
Člen altpopového tria The Semipalatinsk vydávající také pod svým příjmením KREJDL.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY