Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Mooer Cruncher: malý, jednoduchý, s dobrým zvukem

Efektové krabičky Mooer se u muzikantů těší velké oblibě nejen díky svým miniaturním rozměrům a často až spartánsky jednoduchému ovládání, ale především díky výborným zvukovým vlastnostem. Mooer Cruncher patřící do rodiny distortionů se v této velké rodině i přes malé rozměry rozhodně neztrácí.

Jak to vypadá?

Již po prvním vybalení z přepravní krabičky zaplesá srdce každého kytaristy, který bojuje s nedostatkem místa ve svém pedalboardu. Sympaticky malé rozměry 94 x 42 x 52 mm, odolná kovová šasi a jednoduché, přehledné ovládání. To jsou samé plusy hned na první pohled.

Kovový nášlapný spínač, velký potenciometr Gain, dva mini potenciometry Volume a Tone, červená dioda značící, že je přístroj v chodu, vstup pro adaptér a asymetricky umístěný vstup a výstup – toť vše co Mooer Cruncher nabízí. Díky velikosti efektu jej nelze napájet baterií (jednoduše by se do něj nevešla), ale toliko adaptérem, který bohužel není součástí balení. Cruncher je samozřejmě vybaven True Bypass obvodem a tudíž v nesepnutém stavu nikterak neovlivňuje průchozí signál. Ačkoliv by název Cruncher mohl být snad trochu zavádějící, jedná se čistokrevný distortion, který vychází z vynikajícího Crunch Boxu od MI Audio. Pojďme tedy prozkoumat co nám Cruncher nabízí po zvukové stránce.


Jak to hraje?

Již při nepatrném pootočení potenciometru Gain se ve zvuku začínají dít zajímavé věci. Nakřáplý bluesový tón ve kterém se ale jednotlivé tóny ještě zdaleka neslévají, ale naopak zůstávají pěkně čitelné s velmi osobitou příměsí „špíny“. Zhruba v polovině dráhy potenciometru Gain dostaneme šťavnaté zkreslení, které ale ještě stále poměrně dobře reaguje na dynamiku hry. Při troše laborování s mini potenciometry Volume a Tone se dostáváme na slušnou škálu zvukových barev, které lze z Cruncheru vymáčknout.

A když už jsme u těch mini potenciometrů... v podmínkách zkušebny či na denním světle se s nimi pracuje ještě jakž takž snesitelně, ale jejich aktuální nastavení lze kontrolovat pouze podle nepatrné rysky, která navíc není barevně odlišená, což je na ztemnělém pódiu trochu peklo. Ale není zase takový problém do zmíněné drážky nanést trochu bílé či nejlépe fosforeskující barvy a je po problému.

Cruncher výborně reaguje na sebemenší změny v nastavení a snad o žádném nastavení nemůžu říct, že se mi vyloženě nelíbilo. Nastavením Gainu na úroveň tří hodin se dostáváme do lehce hi-gainových vod a zvuk nás přímo vybízí ke hraní power akordů. Ve zvuku se trochu více prosazují středy a výšky na úkor basů, ale to nehodnotím jako negativum. Naopak, po zvukové stránce se mi Cruncher skutečně hodně líbí a možná to bude znít jako troufalost, ale v ledasčem předčí i legendu mezi distortiony – Boss DS-1 (alespoň jeho současnou variantu určitě).

Závěr

Jestliže si libujete v hutném crunchovém zkreslení a nebráníte se ani lehkému hi-gainu, má vám Mooer Cruncher určitě co nabídnout. Na vyloženě death metalovou pilu bych to sice neviděl, ale spíše na pěkně šťavnaté a nadupané zkreslení alá „osmikilo“ Marshall. To umí tenhle prcek skutečně skvěle. A když si k tomu přidáme jeho malé rozměry, kvalitní zpracování, ovládání, ke kterému určitě nepotřebujete studovat manuál a více než příznivou cenu cca 1 300,- Kč nevidím nic k vytknutí.

Tagy Mooer Mooer Cruncher

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY