Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 07.05.2017 - 00:01

Moog Synthesizer IIIc: návrat legendy

V průběhu šedesátých let oslovil Robert Moog více než stovku muzikantů pohybujících se v různých žánrech elektroakustické hudby s nápadem vytvořit zcela novou koncepci nástroje, který by byl díky modulárnímu systému schopen nabídnout v té době nevídané zvukové možnosti a flexibilitu.

Po vývojové fázi zahrnující několik prototypů postavených takříkajíc "na koleně", začal Moog v roce 1965 přijímat první objednávky jednotlivých modulů a o dva roky později spustil s malým týmem spolupracovníků sériovou výrobu modelů označených jako Synthesizer I, II a III, které posunuly zvukové hranice moderní hudby do nových dimenzí.

Výroba každého syntezátoru si vyžádala několik týdnů trpělivé práce, jejímž výsledkem byl nadčasový standardizovaný systém s nenapodobitelným soundem a téměř neomezenými konfiguracemi. Po padesáti letech od zahájení výroby originální série se značka Moog rozhodla uvést na trh repliku slavného modelu Synthesizer IIIc a to v limitované edici čítající pouhých 25 kusů.

Každý nástroj bude postaven přesně podle originální dokumentace a stejně jako předloha má využívat 36 ručně sestavovaných a pájených modulů, včetně 10 oscilátorů řady 901, mixeru Matrix 984 a pružinového reverbu s typovým označením 905. Jednotlivé moduly s obvody sestavenými z výběrových a mnohdy na zakázku vyrobených součástek jsou uloženy ve dvou samostatných konzolích z masivního ořechu a výrobu dostane na starost centrální továrna Moogu v newyorském Asheville.

Limitovaná edice naznačuje, že se bude jednat o prémiovou a exkluzivní řadu, čemuž odpovídá i vyjádření šéfa produkčního oddělení Moogu: "prostřednictvím starých výrobních postupů a využitím dnes už vlastně zastaralé elektroniky máme možnost znovu objevit kouzlo naší minulosti, které syntezátory stavěné levnou SMT montáží nemohou nabídnout. Vyrábět nástroje původním způsobem je pro nás privilegium a zároveň nám umožňuje představit si, kam by budoucnost těchto zařízení mohla směřovat, protože tyto syntezátory mají stále obrovský potenciál."

Tagy Moog Moog Synthesizer IIIc
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY