Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Moog ukončil výrobu efektové série Moogerfooger

Moog před pár týdny oficiálně ukončil po 20 letech sériovou produkci i poslední trojice modelů efektové řady Moogerfooger, pod kterou kromě verzí MF-101 Low Pass Filter, MF-102 Ring Modulator a MF-103 12 Stage Phaser v minulosti spadal také MF-104Z Analog Delay, MF-104M Super Delay, MF-105 MIDI MuRF, MF-107 Freq Box, MF-108M Cluster Flux, CP-251 Moogerfooger Control Processor, limitovaná edice Whitewashed atd.

Výrobky Moogu jsou sice určeny převážně klávesistům, ale edice Moogerfooger z této koncepce vybočuje a většinu modelů lze použít s kytarou, basou a dalšími nástroji. Ve svém arzenálu mají tyto efekty např. John Frusciante a Josh Klinghoffer z Red Hot Chili Peppers, Josh Homme a Alain Johannes z Queens of the Stone Age nebo virtuózní basista Stephen "Thundercat" Bruner se širokým stylovým záběrem od Erykah Badu po Suicidal Tendencies.

Efekty s typickými bočnicemi z ořechového dřeva byly inspirovány klasickými synth-moduly značky Moog z období 60. a 70. let, čemuž odpovídají i CV výstupy a plně analogová konstrukce signálové cesty. Originální série, uvedená na trh v roce 1998, patřila společně se syntezátory Etherwave Theremin a Voyager k posledním vývojářským počinům zakladatele společnosti a držitele mnoha ocenění Roberta Mooga (1934 až 2005).

Doposud vyráběné modely MF-101 Lowpass Filter, MF-102 Ring Modulator a MF-103 12-Stage Phaser, stojící u zrodu řady Moogerfooger, které nyní přišly trochu překvapivě o pozici "posledních Mohykánů", se tak stanou další vítanou akvizicí pro sběratele a ukončení produkce zřejmě ovlivní i jejich bazarové ceny.

Nicméně podle vyjádření zástupců Moogu se i po konci sériové výroby nachází v americkém továrním skladu malé množství součástek pro MF-101/102/103, které firma bude chtít pravděpodobně použít ke stavbě limitované edice nebo speciálních zakázkových custom kousků.

Pro studiovou práci bude navíc možné stále využívat virtuální varianty MF-101, MF-102, MF-103 a MF-104, které ve formě plug-inů pro nahrávací platformu Pro Tools navrhl v roce 2000 Bob Moog společně s technickým týmem kalifornského studia Bomb Factory.


Jako poctu této luxusní efektové sérii nyní vydala ve spolupráci s Moog Music francouzská skladatelka Cécile Schott, vystupující pod pseudonymem Colleen, mini-album Variables (Live in the Moog Sound Lab) s pěti skladbami, kde je kolekci Moogerfooger možno slyšet s vokální linkou, kapesním klavírem nebo synthem Septavox.

Mimochodem, absolutní "raritu" z řady Moogerfooger představuje model s nestandardním označením 4'33", inspirovaný stejnojmennou skladbou Johna Cage známou také pod názvem Čtyři a půl minuty ticha. Efekt se jako aprílový žertík objevil na webu výrobce v roce 2005 a disponoval jediným tlačítkem, které na dobu 4 min. 33 s. zamutovalo všechny vstupy.

"Úspěchem" tohoto efektu se o dva roky později inspirovala i technická sekce webu Gizmodo a 1. dubna umístila na stránky fiktivní verzi Moogu MF / FM vybavenou lineárním FM tunerem a spínačem, jenž měl podle popisu blokovat vybrané rádiové FM kmitočty.

K dubnové tradici se firma Moog Music vrátila ještě jednou, a to v roce 2009 kdy oznámila výrobu nového efektu Moogerfooger MF-106TC Analog Time Compressor, který údajně komprimoval čas s využitím upraveného obvodu delaye MF-104Z ovšem v opačném zapojení, takže muzikant měl možnost slyšet danou notu ještě před tím, než ji fyzicky zahrál.

Tagy Moog Moogerfooger

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY