Na 3 doby: Síla hudebního protestu
Čas letí, a hudebníkům ještě rychleji. V novém seriálu #na3doby pro Frontmana jednou za čas stručně okomentuji něco aktuálního z hudebního života. Nyní za sebou máme první větší protest hudební scény. Tentokrát nešlo o podpoření nějaké hezké věci písničkou. Ani placené vystoupení na mítinku politické strany. Tak pojďme na to na 3 doby.
1. Muzikanti a s nimi propojení lidé z hudebního sektoru se na obranu svých zájmů konečně začali organizovat a teď začali být i více slyšet. Ukázalo se, že nejen v jiných zaměstnáních, ale také mezi muzikanty je koníčkem za peníze vydělané prací přežít. Muzikanta to nepřekvapí, ale zdá se, že širší veřejnost je jevem, kdy někdo hudbu dělá za peníze, překvapena.
2. Novinka to byla i pro samotné muzikanty. Tentokrát šli protestovat za sebe a své kolegy. V jinak velmi individualizované kultuře USA třeba dekády fungují hudební odbory. Jako všechno, fungují s dobrým i zlým. Pokud hudebníci i další lidé z oboru pochopí, jak málo o nich veřejnost vlastně ví, mají šanci zlepšit svoje podmínky. Ovšem tentokrát společně. Ne jen každý sám za sebe.
3. Ukazuje se finanční stránka věci zvané hudba. Tentokrát ovšem jinak, než ji ukazují časopisy. Slovní spojení prekarizace práce dostalo svůj vlastní hudební motiv. Česká veřejnost se teď dozvídá to, co zažívá každý partner či partnerka v domácnosti postižené muzikantem. Ono to stojí dost peněz! Bude chvíli trvat o tom přesvědčit veřejnost, ale muzikantská obec může začít sama od sebe. Opravdu mám hrát za méně než lístek do multikina? Kolik vlastně šéfa hudebního klubu stojí moje vystoupení? Je jedno, jestli se muzikou živíte, či ne. Vždycky to něco stojí – a je fér a rozumné o tom mluvit a také podle toho jednat.
Čtvrtá doba do taktu je na vás. Jak změnila korona situace váš pohled na hudbu? Podělte se o to s námi.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.