Přejít k hlavnímu obsahu
Myslete na to, že zkušebna mí být prostor, kde nacházíte klid a uspokojení. | Foto: Pixabay
Myslete na to, že zkušebna mí být prostor, kde nacházíte klid a uspokojení. | Foto: Pixabay
Vilém Terich -

Na co byste měli myslet, pokud hledáte zkušebnu

Každý muzikant potřebuje své místo, kde může v klidu tvořit to, co ho baví. Místo, kde by našel klid, nerozptyloval se, nerušil ho nechtěný hluk a dobře slyšel. Prostor, v němž by mohl v klidu přemýšlet, kam by mohl vyrazit za odpočinkem nebo na schůzku s kapelou a kde by mohl provozovat své hudební aktivity. Parametry, které jsou reálné pro každého z nás. Takovémuto místu se říká zkušebna, popřípadě studio.

A jak si najít vhodnou zkušebnu? Zkušebnu si buďto zařídíme vlastní nebo dnes existují i sdílené zkušebny. Vlastní zkušebnu si uděláme podle svých představ. Sdílená zkušebna nám může nabídnout vybavení, ale i dražší financování. Zde se nabízí otázka, jestli je lepší jít vlastní cestou nebo se k někomu přidat. Pokud máte možnost vlastního prostoru, nečekejte a udělejte si zkušebnu doma. Nenabízí se vám možnost, kde zkušebnu postavit? Zkuste sdílenou. Obě varianty mají svoje pro a proti.

Na stavbu vlastní zkušebny si zprvu musíme najít vhodné místo. Nabízí se například kancelářské prostory, nebytové prostory, sklady, které jsou snadno dohledatelné. Určitě nedoporučuji sklepní prostory nebo prostory pod zemí, kde budete neustále bojovat s vlhkostí. Myslete na lokalitu, ve které hledáte. Zákonitě bývá lepší vybírat v odlehlých místech z hlediska ceny nájmu i z hlediska hluku. Pokud hrajete více nahlas, mohlo by se vám stát, že v centru města to lehce zatrhnou a majitel vám neprodlouží nájemní smlouvu.

Jak začít?

1. Oškrábejte zdi a podlahu od nežádoucích věcí.

2. Ukliďte.

3. Položte koberec – stačí levný zátěžový.

4. Rozmyslete se, jaký materiál dáte na zdi – může stačit polystyren a na něj zátěžový koberec (levná varianta). Tento bod si raději rozebereme víc. Akustické molitany – jsou nákladné. Molitan – sám o sobě akustice nepomáhá. Molitan na malířské válečky – pokud máte známého malíře, zeptejte se ho, jestli nemá molitan, kam se dávají malířské válečky – na akustiku velmi zabírá a funguje. Závěsy – nejlépe fungují na strop. Plata od vajec – sami o sobě na stěně nic nezmůžou, je lepší je už dát na nějakou vrstvu. Dřevo – nepomáhá ničemu. Druhá stěna – ano ta pomáhá, ale finančně je to náročnější a vzniklý prostor se musí vyplnit vatou.

5. Je lepší do zdi nevrtat, ale lepit – najděte vhodné lepidlo, který bude držet vámi zvolený materiál spolehlivě.

6. Pokud má místnost okna, dejte na ní molitany, polystyren, závěsy – cokoliv, aby okna nedrnčela.

7. Pohlídejte si zásuvky a rozvod elektrické sítě.

8. Zabezpečte okna a dveře.

Když to chcete mít perfektní...

Čeká vás spousta práce, na které je lepší pracovat ve více lidech. Promyslete si, jestli není lepší malá investice, která se vám může vrátit, pokud zkušebnu budete nabízet mimo své aktivity k pronájmu. Pokud zkušebnu nabídnete k pronájmu, spočítejte si náklady na materiál, které jemně každý měsíc přihoďte k nájmu. Tak se vám investice může postupně vrátit. Myslete i na to, že je třeba do zkušebny neustále investovat.

Sdílenou zkušebnu můžeme vyhledat pomocí inzerátů na sociálních sítích nebo na stránkách pro muzikanty. Většinou jsou inzeráty aktuální a není problém se domluvit, záleží i na lokalitě. Existují portály, které nabízí zkušebnu na vámi zvolenou dobu, dost často bývají i kompletně vybavené aparaturou a bicíma. Výhodou je to, že si v podstatě přinesete pouze nástroj a hrajete. Pokud vám nevadí, že si dostatečně s předstihem musíte zkušebnu rezervovat, dělit se o ni s ostatními a hrajete na používaný aparát (pokud si nevozíte pokaždé vlastní), je to jedna z nejjednodušších variant. Zvukové akustika je povětšinou pořešena.

Na bazarech a portálech najdete inzeráty, že kapela nebo jednotlivec hledá do zkušebny někoho, kdo by se podělil o nájem. V takových případech je nejlepší zkušebnu prohlédnout a nikomu neslibovat nic dopředu. Zaměřte se na to, jestli ten, kdo zkušebnu nabízí, je spolehlivý a bude včasně platit nájem, pokud mu neplatíte za jeho vlastní místo. Prověřte zvukovou akustiku. Teplotu, aby zkušebna nebyla vlhká. Topení, aby vaše nástroje neutrpěly v zimním období. Bezpečnost, kouř z cigaret a jiné vlivy ohrožující hudební aparaturu a nástroje.

Zkušebnu si můžete zařídit v pokoji doma, to je jasné. To už záleží na vašem názoru a v důsledku taky názoru okolí, nárocích na akustiku. U domácích studií či zkušeben se většinou spíše klade důraz na audiotechniku a pohodlí. Postavit si vlastní zkušebnu není tak náročné, pokud máte nějaké finanční prostředky navíc. Jít do sdílené zkušebny je jednodušší varianta. Když se potkáte se seriózním člověkem, může to pro vás být jednodušší než si hledat vlastní prostor a následně vše zařizovat. Myslete na to, že zkušebna mí být prostor, kde nacházíte klid a uspokojení.

Tento text vyšel u příležitosti letos už 11. narozenin Frontmana, kdy se ohlížíme za inspirativními články magazínu. Poprvé byl text zveřejněn 20. prosince 2016. 

Tagy zkušebna jak na to

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vilém Terich
Kytarista v kapele Consequences. Aktivně jsem působil na komunitním médiu StreetCulture jako redaktor a moderátor. Věnuji se žurnalistice, hudebním aktivitám, kytaře, zvukařs…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY