Přejít k hlavnímu obsahu
Mike Stern, zdroj: Wikipedia
Mike Stern, zdroj: Wikipedia
Leon -

Na co hraje jazzová supernova Mike Stern

Americký jazzový kytarista Mike Stern patří v současné době bezesporu k nejvýznamnějším představitelům tohoto žánru. Jeho hudební přínos, skvělou techniku hry a mimořádný autorský potenciál ocenily ve svých anketách magazíny Guitar Player nebo Down Beat, dočkal se šesti nominací na Grammy a je také držitelem prestižních cen Orville W. Gibson Award (nejlepší jazzový kytarista) nebo Miles Davis Award.

Z pohledu jazzového fanouška je kariéra letos pětašedesátiletého Sterna v podstatě encyklopedií moderní éry tohoto stylu – po angažmá u Blood, Sweat & Tears, spolupracoval s bubeníkem Billym Cobhamem, v první polovině osmdesátých let zastával post v kapele legendárního Milese Davise, nahrával s Yellowjackets, Richardem Bonou, Jaco Pastoriusem, Johnem Patituccim, Davidem Sanbornem, Patem Methenym, natočil album s Ericem Johnsonem atd.

Kromě obrovského množství nahrávek s jinými interprety má Stern na svém kontě celkem 17 sólových alb a jeho vystoupení, na nichž je téměř vždy doprovázen kapelou složenou z muzikantských špiček, bývají mimořádným zážitkem i pro posluchače, kteří jazz jinak programově nevyhledávají.

Na rozdíl od ortodoxněji založených jazzmanů s tradičním lubovkovým soundem s typicky upozaděnými výškami Stern neváhá použít modernější zvukovou paletu, včetně zkreslení podpořené dlouhými delayi a ve svých kompozicích mísí vlivy rocku, funku, flamenca, etnické hudby a dalších stylů, což skladbám přidává na barevnosti a nepřipravenému návštěvníkovi koncertu také nepřímo usnadňuje orientaci v delších partech.

Zatím posledním Sternovým albem je CD Trip z roku 2017, na němž můžete slyšet hrát jména jako Randy Brecker, Will Calhoun, Dennis Chambers, Bill Evans, Bob Franceschini, Edmond Gilmore, Tom Kennedy, Teymur Phell, Leni Stern, Dave Weckl, Lenny White nebo Victor Wooten. Část nového repertoáru si budou moci poslechnout i čeští fandové a to rovnou na třech letních koncertech pořádaných v rámci Bohemia JazzFestu (10. 7. v Praze, 11. 7. v Plzni a 12. 7. v Liberci).

Následující popis pódiového gearu se vztahuje k letošní jarní části americké šňůry, kterou Mike Stern absolvoval v doprovodu trumpetisty Randyho Breckera, basisty Toma Kennedyho a bubeníka Dennise Chamberse. Podle posledních informací by identická sestava měla v červenci dorazit i do ČR.


Kytara

I když Stern používal během své bohaté kariéry různé nástroje včetně Stratocasteru nebo lubového Gibsonu ES-175, jeho typově nejoblíbenější kytarou je upravený Telecaster, z něhož vychází i signovaný model Yamaha PA1611MS, na který téměř výhradně hraje už pěknou řádku let, což je na nástroji samozřejmě také vidět.

Signatura disponuje jasanovým korpusem v transparentním laku Natural a na šroubovaném krku z jednoho kusu javoru s olejovým finišem a hlavicí ve stylu Pacifica je přilepen hmatník ze stejného materiálu o vintage radiusu 7.25 palce s 22 středně silnými pražci.

I když je výběr dřeva i hardwaru s tradiční pevnou kobylkou velmi blízký klasickému Telecasteru, tak zvuk Sternova modelu se od standardního Fenderu přece jen liší. Důvodem jsou hlavně humbuckerové snímače Seymour Duncan, tvořené v tomto případě krkovou variantou SH-1 '59 a kobylkovým kolejnicovým mini-humbuckerem SD Hot Rails Tele, ovládanými třípolohovým switchem, hlasitostí a tónovou clonou bez možnosti rozepínání cívek.

Humbuckerová Yamaha je potažena niklovými strunami D'Addario řady EXL namíchanými z různých sad (.011, .013, .015, .026, .032, .038) a trsátka Planet Waves Classic o síle 1 mm si Stern pro jistější uchopení omotává oboustrannou lepicí páskou.

Aparatura

V minulosti Stern sázel kromě vintage aparátů Fender především na tranzistorová komba Yamaha G-100 2x12, rackový zesilovač Pearce G1 kombinovaný s boxy osazenými repry JBL nebo značku Acoustic, ale v poslední době upřednostňuje reissue verze lampových komb Fender Twin Reverb (především typ 65 Blackface).

Dvojici komb zapojuje do sterea a u obou aparátů často využívá vstup 1 u kanálu Vibrato. Zatímco těžké modely Fenderu si většinou půjčuje na místě koncertu, tak při cvičení nebo menších jamech někdy používá kompaktnější komba Roland Blues Cube.

Efekty

Stern je v oblasti efektových krabiček stále věrný značce Boss a sestavu těchto pedálů průběžně obměňuje. Na posledním americkém turné obsahoval pedalboard Boss BCB-60 ladičku TU-3, Super Overdrive SD-1 modifikovaný Robertem Keeleyem, luxusní verzi Blues Driveru BD-2W Waza Craft, harmonizer Multi Overtone MO-2 s patentovanou technologií MDP (multi-dimensional processing) a dvojici digitální delayů DD-3 pro kratší a delší dozvuk.

Z posledního delaye míří kabel (většinou Planet Waves) do malého racku s dvojicí (jeden jako záloha) starších multiefektů Yamaha SPX-90 s aktivovaným presetem chorusu, pomocí něhož je signál rozdělen do sterea. Mimochodem právě stále zapnutý chorus z letité Yamahy má velký podíl na Sternově typickém soundu.

Na některých koncertech Stern využívá také novější verzi filtrace Boss Dynamic Wah AW-3, krabičky napájí jednoduchým 9V adapterem Truetone 1 Spot od Visual Sound a k propojení jednotlivých pedálů slouží kabeláž Roland, standardně dodávaná k firemnímu pedalboardu.

Tagy gear Mike Stern

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY