Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Na co hraje kytarové duo ze Slipknot

Numetalová kapela Slipknot představuje pro mnohé fanoušky tvrdší odnože rockové hudby téměř synonymum tohoto žánru, o čemž svědčí nejen zaplněné arény na řadě koncertních turné, ale také vysoké počty prodaných alb, z nichž některá se na trzích v USA, Evropě a Austrálii stala platinovými.

Počátky kariéry devítičlenného uskupení se datují rokem 1995, kdy zpěvák a perkusista Shawn Graham oslovil baskytaristu Paula Graye a zpěváka Joey Jordisona, ke kterým se postupně přidávají další členové. S příchodem frontmana Coreye Taylora se začíná cizelovat nejen hudební směřování kapely, ale také její image, kdy každý z členů dostává své číslo (0 až 8) a důležitým koncertním prvkem se stávají výrazné masky a různé kombinézy.

Vůbec první album Slipknot s názvem Mate Feed Kill Repeat si v roce 1996 kapela vydala vlastním nákladem a po tisícovce nosičů se jen zaprášilo. Skupina se pomalu dostává do podvědomí fanoušků a v roce 1999 se spojuje s producentem Rossem Robinsonem a výsledkem je řadová dvojka s eponymním titulem.

Album zaznamenává obrovský úspěch a Slipknot vyrážejí na velké šňůry - zpočátku jako součást Ozzfestu, poté na americké turné a nakonec na celosvětovou šňůru společně se System Of A Down. Od dva roky později vychází řadová trojka Iowa, jenž byla opět vřele přijata fanoušky i kritikou.

Poté přichází platinové DVD Disasterpieces a v roce 2004 album Vol. 3: (The Subliminal Verses), které se nesetkalo s tak masivním a kladným přijetím jako Iowa. Naopak se čtvrtým CD All Hope Is Gone (2008) se kapela vrací ve velkém stylu a jede další světové turné, kdy jednou ze zastávek je i ostravská ČEZ Aréna (10.6.2009).

Dne 10. května 2010 zasáhne kapelu šokující zpráva - basista a zakládající člen Paul Gray je nalezen mrtev v hotelu Town Plaza (Urbandale, Iowa). Příčinou úmrtí je předávkování léky a morfinem. Po této události se Slipknot na čas stahují z hudební scény a až v březnu příštího roku oznamují, že na post baskytaristy nastupuje Donnie Steele, jenž v minulosti působil v kapele jako kytarista. Skupina poté vyjíždí na turné po Evropě a Jižní Americe.

Na podzim roku 2014 Slipknot už bez Joeye Jordisona vydávají zatím své poslední album .5: The Gray Chapter, které je poctou Paulu Grayovi. Deska trhá prodejní rekordy a kapela startuje podpůrnou šňůru Prepare for Hell Tour, ke které také patří popis pódiového vybavení kytaristů Micka Thompsona a Jima Roota.


Mick Thompson - kytary:

Mick Thompson je firemním hráčem Ibanez, který mu vyrobil signovanou řadu nástrojů Ibanez MTM - kytary vycházející z populárního "ergéčka" mají mahagonový korpus, lepený javorový krk, palisandrový hmatník, pevnou kobylku s dolaďovači nebo vibrato Lo Pro Edge, dvojici silných humbuckerů Seymour Duncan EMTY Blackout, třípolohový přepínač a potenciometr hlasitosti.

Na současném turné používá Thompson několik barevných verzí tohoto nástroje, ale nejoblíbenější je bílý model "storm trooper" laděný do dropped H. Na kytarách má nataženy struny DAddario EXL 117 (pro dropped A 11-58 a pro dropped H 12-68) a trsátka jsou prototypem modelu Jim Dunlop Jazz III vyrobenými z grafitového kompozitu. Vysílačky Audio Technica, připnuté na kytarových řemenech, chrání netradiční pouzdra z kondomů.

Zesilovače a boxy:

Thompsonovými oblíbenými aparáty jsou tříkanálové, 120-ti wattové zesilovače Rivera Knucklehead KR-7 - první hlava je zapojena do uzavřeného iso-kabinetu s jedním dvanáctipalcovým Celestionem G-12K-100, zatímco výstup z druhého aparátu jde do výkonové brzdy s ekvalizerem Rivera RockCrusher a odtud do mixu.

Efekty a kontrolery:

V racku jsou umístěny přijímače signálu Audio Technica, napaječ Furman, multiefekt Boss GT-Pro, rozbočovač Whirlwind, looper a ovladač Voodoo Lab GCX a Jim Dunlop Cry Baby Rack Wah Custom Shop DCR-2SR. V rackovém šuplíku se nachází overdrive Maxon OD-280 Pro, který Thompson používá pro nakopnutí vstupu zesilovače při sólech, ladička Peterson Stomp Classic, EHX Bass Balls, MXR Carbon Copy Delay, zkreslení Death By Audio Fuzz War a fuzz/octave vyrobený Thompsonovým technikem Kevinem Allenem. Efekty jsou napájeny z distributoru Voodoo Lab Pedal Power ISO-5. Allen také celou efektovou sekci ovládá pomocí kontroleru Voodoo Lab Ground Control Pro.

Jim Root - kytary:

Jim Root se při live produkci orientuje většinou na značku Fender a trojici jeho modelů v různých modifikacích. Poměrně novými přírůstky v kytarovém arzenálu jsou signované Fendery Jazzmaster s mahagonovým tělem, javorovým krkem, ebenovým hmatníkem, zjednodušenou elektronikou a dvojicí aktivních humbuckerů EMG 81 a EMG 60 nebo EMG JH Het Set.

Rootovým favoritem je bílý mahagonový Telecaster (první Rootova signatura Fender) se snímači EMG, který je už více než 10 let jeho hlavním studiovým i pódiovým nástrojem. Kromě těchto nástrojů používá také modifikovaný, matně stříbrný Fender Stratocaster s pevnou kobylkou dvojicí EMG a měděným pickguardem.

Oblíbenými strunami jsou sety Jim Dunlop 11-56 pro ladění dropped A a sady o průměrech 12-58 pro dpropped H. Root v současné době testuje nová trsátka Jim Dunlop, která jsou kombinací typů Jazz III a Tortex III.

Zesilovače a boxy:

Root dává přednost zesilovačům britské firmy Orange - hlavním aparátem je původní model Orange Rockerverb 100, který je doplněn izolovaným 4x12 kabinetem Orange osazeném reproduktory Celestion Vintage 30 a snímaném trojicí mikrofonů Audio Technica AT4050. Druhý zesilovač Rockerverb 100 MKII je připraven jako záloha.

Efekty:

V racku najdeme Jim Dunlop Cry Baby Rack Wah DCR-2SR a programovatelný looper GCX v jehož smyčkách jsou zapojeny efekty Boss NS-2 Noise Suppressor, MXR Auto Q Wah, Maxon AF-9 Auto Filter, Maxon PT-9 Pro+ Phase Shifter, EHX Holy Grail Revrb, Ehx Micro Pog a dva delaye MXR Carbon Copy. Tato část řetězce je napájena z T-Rex Classic Fuel Tanku.

Podlahový pedalboard je vybaven pedály pro ovládání rackového wahu, zkreslením Maxon FV10 Fuzz Elements Void, overdrivem MXR GT-OD, delayem MXR Carbon Copy, bufferem MXR/Custom Audio Electronic a kvákadlem Dunlop JH1D Jimi Hendrix, jenž je umístěno na přepínací podložce G-Lab True Bypass Wah Pad.

Tagy gear

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY