Přejít k hlavnímu obsahu
Dave Stewart
Dave Stewart
Leon -

Na co hraje popový hitmaker Dave Stewart

Britský kytarista, zpěvák, multiinstrumentalista, skladatel a producent Dave Stewart je v povědomí většiny hudebních fanoušků zapsán především jako zakládající člen popových Eurythmics, jejichž songy obsazovaly v osmdesátých letech přední příčky žebříčků, ale spolupráce se zpěvačkou Annie Lennox je pouze jednou ze součástí bohaté kariéry tohoto talentovaného a pracovitého muzikanta.

První Stewartovou kapelou byli folkrockoví Longdancer, se kterými hrál ještě na střední škole, ale po komerčním neúspěchu prvotiny vydané u labelu Eltona Johna se Stewart přemísťuje do Londýna, kde v roce 1975 potkává Annie Lennox a vznikají punkoví The Catch, kteří vytvoří základy pro další kapelu The Tourists. O čtyři roky později se skupina rozpadá a Stewart s Lennox se rozhodnou pokračovat ve spolupráci pod názvem Eurythmics.

Tento krok se pro oba muzikanty ukáže jako přelomový moment v jejich hudební kariéře, kterou následně lemuje řada velmi úspěšných alb a hitů jako např. Sweet Dreams (Are Made of This) z roku 1983, CD Touch, Be Yourself Tonight s hitem Would I Lie to You? nebo album Revenge.

V roce 1990 si Eurythmics dávají dlouhou pauzu a Stewart zakládá novou kapelu Spiritual Cowboys, se zpěvákem Teri Hallem rozjíždí projekt Vegas, píše reklamní spoty pro Apple a spolupracuje s předními jmény popové, rockové a jazzové scény, mezi něž patří např. Tom Petty, Mick Jagger, Aretha Franklin, Shakespears Sister nebo Bryan Ferry.

Jako producent se podílí na deskách Ringo Starra, zpěvačky Fleetwood Mac Stevie Nicks, kytaristky Orianthi, píše a aranžuje pro Joss Stone nebo punkrockové No Doubt a společně s Mickem Jaggerem zakládá tzv. superband SuperHeavy. Kromě toho má na svém kontě devět sólových alb, muzikály Barbarella a Ghost the Musical, je autorem soundtracků k řadě filmů a věnuje se i komiksu.

Následující popis pódiového vybavení se vztahuje k americké koncertní šňůře, kterou Stewart se svou kapelou a repertoárem z posledního alba Lucky Numbers absolvoval začátkem tohoto roku.


Kytary

Stewartovým hlavním nástrojem je v současné době signovaný Duesenberg Blackbird DS AS v přírodním laku s grafickým motivem převzaným z obalu alba Blackbird Diaries. Pololubová kytara má smrkovou přední desku, luby a zadní část jsou javorové a ze stejného materiálu je i krk. Hmatník z indického palisandru o radiusu 30 palců nese 22 jumbo pražců.

Elektronika Blackbirdu sestává z kobylkového humbuckeru Grand Vintage a krkového snímače Domino P-90, jenž jsou doplněny potenciometrem hlasitosti, tónovou clonou a třípolohovým přepínačem. Stewart používá většinou modely osazené pevnou kobylkou tune-o-matic, ale na posledním turné si vybral nástroj vybavený vibratem Duesenberg vycházející z konstrukce Bigsby.

Oblíbeným Fenderem je speciální Silver Strat z Custom Shopu z roku 1993, s hliníkovým korpusem a bohatými intarziemi, u kterého kytarista oceňuje masivní zvuk a mimořádnou stabilitu ladění. Dalším Duesenbergem je modrý Starplayer MC Tom Petty and The Heartbreakers 30th Anniversary, který je dárkem od kytaristy Heartbreakers Mike Campbella.

Dlouhodobou stálici představuje Gretsch Country Club v laku Cadillac Green se snímači FilterTronic a pákou Bigsby. Tento kousek je ve Stewartově sbírce už od roku 1976 a můžete jej slyšet na řadě nahrávek Eurythmics.

Akustické kytary reprezentuje především netradiční dvanáctistrunný model z dílny Dannyho Ferringtona, který jej vyrobil podle Stewartových požadavků. Nástroj má menší korpus, hlavu houslového tvaru, tenký profil krku a podle Stewartových slov je velmi odolný proti zpětné vazbě, což z něj činí ideálního koncertního partnera. Často využívanou akustikou je i starý Gretsch Rancher z padesátých let a v neposlední řadě i několik modelů Takamine.


Zesilovače

Dave Stewart nebyl nikdy velkým zastáncem rozměrných kytarových stacků, ale po většinu své kariéry dával přednost kombům. V současné době si vedle aparátů značky Divided By 13, Naylor a klasických Voxů AC30 oblíbil dvoukanálové kombo Engl Classic Tube 50.

Celolampový zesilovač o výkonu 50 Wattů je vybaven čtveřicí předzesilovacích lamp ECC83 a koncová sekce s přepínatelnými úrovněmi hlasitosti (Master 1 a Master 2) využívá dvě elektronky 5881. Kabinet konkrétního exempláře je potažen bílou koženkou a osazen dvojicí 10-ti palcových reproduktorů Celestion Vintage.

Efekty

Ve Stewartově arzenálu najdeme obrovské množství různých efektů, ale na poslední šňůře se spokojil s poměrně malým pedalboardem, postaveným technikem Marcem VanGoolem, který obsahuje kvákadlo Dunlop Cry Baby GCB95, polyfonní ladičku TC Electronic PolyTune, Tremulator od Demeter Amplification, MXR Phase 90 EVH, overdrive TC Electronic Mojo Mojo, zkreslení Blackstone Mosfet Overdrive a delay T-Rex Replica. Jednotlivé efekty jsou ovládány kontrolerem Voodoo Lab Pedal Switcher a o napájení se stará distributor Voodoo Lab Pedal Power 2.

Tagy gear

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY